Powiedzenie mówi: śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi. Stosujesz się? Wiemy, że poranki potrafią być szalone – parę minut drzemki, a potem wszystko w biegu. Między robieniem makijażu, zastanawianiem się co by tu ubrać a wyprawieniem dziecka do szkoły nie znajdujemy już czasu aby usiąść do stołu i zjeść porządny posiłek.

A przecież to właśnie śniadanie dostarcza nam energii do działania po całonocnym poście. Angielskie słowo "breakfast" mówi to dobitnie: przerwij post. Na pustym baku daleko nie zajedziesz, dlatego zapewnij swojemu ciału i umysłowi odpowiednią dawkę paliwa. Porządny poranny posiłek pobudza metabolizm pomagając spalać kalorie w ciągu dnia. Zapewnia również energię konieczną do całodziennej aktywności i pomaga skupić się na pracy lub w szkole. Dobrze zbilansowane śniadanie będzie źródłem ważnych składników odżywczych, takich jak witaminy, wapń, żelazo, białko i błonnik. Organizm potrzebuje tych podstawowych składników odżywczych na dobry początek dnia.

Śniadanie dla zdrowia

Poranny posiłek przywraca prawidłowy poziom glukozy po nocnym niejedzeniu. Utrzymywanie poziomu cukru we krwi na odpowiednim poziomie nie tylko pomaga w zapobieganiu cukrzycy, konieczne jest również dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Zjedzenie prawidłowo zbilansowanego śniadania wpływa na poprawę pamięci i koncentracji, a także poprawia nastrój. Pamiętaj, mózg również potrzebuje energii do działania, zwłaszcza w pierwszej fazie dnia, kiedy jesteśmy w pracy czy szkole.

Śniadanie a sylwetka

Poranny posiłek może być zbawienny dla utrzymania ciała w dobrej kondycji i utrzymania wagi, a nawet wspomagać odchudzanie. Dlaczego? Dostarczenie organizmowi produktów z białkiem i błonnikiem w godzinach porannych pomaga kontrolować apetyt przez resztę dnia. Oczywiście jedzenie śniadania nie daje gwarancji schudnięcia, jednak porządna dawka energii na start zapobiega uczuciu głodu i chęci podjadania niezdrowych i wysokokalorycznych potraw w ciągu dnia.

KURSY ONLINE:
pokochaj-swojePokochaj Swoje Ciało
Nieważne, jaki nosisz rozmiar, i tak możesz poczuć się dobrze w swoim ciele. Niech piękno i moc będą z Tobą!

Czego powinno się unikać?

Półki sklepowe uginają się pod naporem przeróżnych “zdrowych” produktów śniadaniowych. Rada? Czytać, czytać, czytać. Jogurty ze zbożami, gotowe kaszki, owsianki, płatki kukurydziane czy owsiane z dodatkiem owoców – brzmi wspaniale? Może się jednak okazać, że poza składnikami odżywczymi dostarczasz organizmowi niezłą bombę cholesterolową ubraną w porządną dawkę cukru. A przecież przygotowanie kaszki czy owsianki w domu nie jest aż tak pracochłonne, i czy nie lepiej samodzielnie dodać owoce czy płatki owsiane do jogurtu naturalnego? Dbasz o zdrowie, kiedy wiesz co jesz.

Nie daj się więc nabrać na odżywcze batoniki, pszenne tosty (bo udało się kupić takie bez konserwantów), czy płatki dla dzieci (gdzie na opakowaniu aż miejsca brakuje na wszystkie witaminy i minerały, tylko zapomnieli podać zawartości cukru). Lepiej samodzielnie przygotuj zrównoważoną mieszankę zdrowych produktów, która będzie zastrzykiem zdrowia i energii na cały dzień, i dzięki której nie będziesz przejadać się w porze obiadu czy kolacji.

 

zdrowe śniadanie

 

W porannym posiłku powinny znaleźć się pełne ziarna – a więc pieczywo pełnoziarniste czy płatki zbożowe bez dodatku cukru (a w najgorszym przypadku mniej niż 6 gram cukrów na porcję) – to doskonałe źródło błonnika, które poza właściwościami zdrowotnymi da ci uczucie sytości. Białko jajka, chudy twarożek, jogurt naturalny niskotłuszczowy, niesłodzone masło orzechowe – to z kolei źródło ważnych dla zdrowia protein. A witaminy? Doskonałym pomysłem będzie smoothie lub sok owocowy, najlepiej samodzielnie wyciśnięty.

ZRÓB SAMA:
Żurawina - ciastka - przepisŻurawinowe batoniki owsiane
Aneta Strelau

Jedzcie śniadanie!

A na koniec, śniadanie to wspaniała okazja, aby zjeść razem jako rodzina, zanim każdy rozejdzie się do swoich codziennych obowiązków. Jeśli więc tylko macie taką możliwość – spróbujcie wyrobić w sobie nawyk wspólnego śniadania. Dacie też wspaniały przykład dzieciom, które wyniosą ten dobry nawyk z domu i dzięki temu naturalne będzie dla nich dbanie o zdrowe odżywianie.