Twoja pociecha ze smoczkiem w ustach bawi się grzechotką, a ty już snujesz plany o wysłaniu jej na medycynę? Czy zmieniając dziecku pieluszkę marzysz, że będzie światowej sławy skrzypkiem lub adwokatem? Czas zejść na ziemię i przestać pisać scenariusz życia dziecka – to coś, co przez lata będzie pisało się samo. Twoją natomiast rolą jest zrobić wszystko, aby dać dziecku możliwości rozwijania się w dziedzinach, w których będzie czuło się dobrze i które być może będą stanowiły podstawę do wyboru życiowej ścieżki.  

Żyjąc w cieniu planów, które rodzice szykują wobec dziecka, jest ono stale narażone na stres odpowiedzialności sprostania oczekiwaniom. Żyje w ciągłej presji, boi się zawieść rodzica, a jednocześnie czuje się nieszczęśliwe robiąc rzeczy, które dalekie są od tego, co samo by wybrało, gdyby dano mu taką szansę. Warto zastanowić się nad konsekwencjami takiego podejścia do tego, jak wyglądać ma przyszłość naszego dziecka. Może bowiem ono odczuwać głęboki żal, co z pewnością będzie miało negatywny wpływ na rodzinne relacje, a w skrajnych sytuacjach może prowadzić do stanów depresyjnych.

Życie dziecka nie jest przedłużeniem twojego życia

Każdy człowiek jest samodzielną, niepowtarzalną istotą. To, że nie lubisz jeździć na rowerze nie znaczy, że twoje dziecko nie może zostać zawodowym kolarzem. Nie przenoś swoich zainteresowań na dziecko. Ma ono prawo samo wybrać co chce, a czego nie chce robić w życiu. Opowiadaj o swoich zainteresowaniach i rzucaj pomysły, ale ostateczną decyzję pozostaw dziecku.

KURSY ONLINE:
samodzielne-rodzicielstwoZrelaksowana Mama
Jasna, zwarta, praktyczna, mądra i nowoczesna pomoc w wychowaniu dzieci
Sprawdź!

Z twoją pomocą dziecko może odkryć swoje mocne strony

Szukajcie razem w różnych dziedzinach życia – sport, sztuka, muzyka, nauka, majsterkowanie… Masz za sobą mnóstwo doświadczenia, poddawaj dziecku pomysły, aby miało z czego wybierać. Nie upieraj się przy rzeczach, które sądzisz, że będą dla niego najlepsze. Razem szukajcie tego, co przychodzi dziecku z łatwością, w czym jest dobre. Być może po jakimś czasie okaże się, że nie wybrało najlepiej, bo zmieniło się pole jego zainteresowań – tak też się zdarza. Ale będzie to cenna lekcja, nabieranie doświadczeń, uczenie się na błędach i samodzielne szukanie tego, co da radość w obecnym i późniejszym życiu.

Dziecko musi poznać różnorodność świata

Daj dziecku możliwość spróbowania nowych rzeczy, o których wcześniej nie pomyślało. Bierzcie udział w dniach otwartych różnych instytucji. Wybierzcie się do muzeum, na ściankę wspinaczkową, na zajęcia naukowe, matematykę dla bystrzaków, lekcję pianina… – cokolwiek przychodzi ci na myśl, byle nie na siłę. Pokazuj świat, ciekawe rzeczy, które można robić w życiu, daj dziecku możliwość obcowania z ciekawymi ludźmi. W niedługim czasie okaże się, że w którymś temacie dziecko wykazuje większe zainteresowanie.

Dziecko musi potrafić odnaleźć się poza strefą komfortu domowego

Dom i szkoła to dwie instytucje, w których dziecko zazwyczaj czuje się komfortowo – w tych miejscach i z tymi ludźmi przebywa przez większość czasu. Ważne jest jednak, aby wystawiać dziecko na kontakty z innymi ludźmi w innych miejscach, aby rozbudowywać jego świat. Bycie częścią małej społeczności uczy odpowiedzialności, konieczności wykazania się, nabrania wiary we własne siły. Warto w to zainwestować.

Najważniejszy jest przykład

Nie narzucaj, ale dawaj przykład. Nie poświęcaj się sprawom dziecka kosztem swoich własnych zainteresowań. Przeciwnie – rozwijaj je! Idź na lekcję tańca czy zajęcia językowe, rób rzeczy, które sprawiają ci przyjemność i dzięki którym się uśmiechasz. Dziecko będzie chciało robić inne rzeczy i inne aktywności będą je cieszyć, ale tak naprawdę chodzi o to, aby robić to, co się kocha. Jeśli pokażesz dziecku, że warto mieć zainteresowania, bo daje to życiu dodatkowy sens, wyrośnie ono na otwartego człowieka prowadzącego ciekawe, szczęśliwe życie.