Każdy wiek jest dobry, aby nauczyć się czegoś nowego, robić szalone rzeczy, zacząć od nowa, wystarczy chcieć. O niektóre z nich warto jednak zadbać wcześniej w życiu, najlepiej przed trzydziestką, kiedy ma się jeszcze młodzieńczą energię, w pełni chłonny umysł, a także pewną wolność – to czas, kiedy masz już własne środki na życie, ale niekoniecznie milion domowych obowiązków.

Czas przed trzydziestymi urodzinami jest idealny, aby odkryć swoje prawdziwe zainteresowania czy powołanie, a także zapewnić sobie wspomnienia na późniejszy okres życia. Przecież nie chcemy żałować ani minuty swojego czasu na ziemi? Mimo wszystko pamiętaj jednak, że trzydziestka to nie koniec świata. Jeśli nie udało ci się zrealizować wszystkich pomysłów, nie przestawaj podążać za marzeniami i dalej odhaczaj punkty ze swojej listy!

 

Listę można dowolnie rozbudowywać, ale jeśli coś raz się na niej znajdzie, klamka zapadła 😊

Oto 10 rzeczy, które trzeba zrobić przed trzydziestką:

 

1. Nowy sport

Spróbuj czegoś nietypowego – nurkowanie, kite-surfing, może sporty walki? Po pierwsze aktywność fizyczna będzie z korzyścią dla zdrowia, po drugie będzie to świetna okazja, aby poznać nowych ludzi – trenera i osób tak samo pozytywnie nastawionych i otwartych na ciekawe rzeczy.

 

2. Podróż w pojedynkę

Wybierz się gdzieś sama, tylko z własnymi myślami. Odkryj błogość samotnej podróży. Sama wybierzesz, gdzie napić się kawy, sama zdecydujesz, czy na obiad zjeść sałatkę czy pizzę, czy wybrać się nad rzekę czy do muzeum. Doświadczysz przyjemności przebywania samej ze sobą, a także bycia dzielną i samowystarczalną.

 

3. Nowe hobby

Zapisz się na lekcje śpiewu, lepienia z gliny, stolarki… Zrób burzę mózgu, albo przeszukaj Internet w poszukiwaniu ciekawych zajęć. Na pewno znajdziesz coś, co cię zainteresuje. Nie czekaj – zrób to od razu!

KURSY ONLINE:
Super KreatywnośćSuper Kreatywność
Wsparcie dla mózgu, wyobraźni i spontaniczności
Sprawdź!

4. Historia rodziny

W Internecie znajdziesz strony, które pomagają poznać historię rodziny. Stworzysz własne drzewo genealogiczne, a przy okazji odświeżysz kontakty z bliższymi i dalszymi krewnymi, po drodze na pewno coś cię zaskoczy, a może da ci sposobność nowego spojrzenia na siebie i swoje miejsce w rodzinie.  

 

5. Działania charytatywne, wolontariat

Najlepiej jest znaleźć coś, co można zrobić dla lokalnej społeczności. Jest to nie tylko sposobność do bezinteresownej pomocy, ale też okazja do poznania wspaniałych, ciekawych ludzi. W Internecie znajdziesz mnóstwo podpowiedzi w tym zakresie. A może zdecydujesz się na zagraniczny wyjazd? Na przykład pomoc w ochronie żółwi na Peloponezie? Przemyśl to!

 

6. Gotowanie

Nie trzeba od razu iść na kurs gotowania (chociaż czemu nie?) Najlepiej wybrać kilka, kilkanaście różnych potraw i zostać mistrzem w przyrządzaniu ich. W nagłej potrzebie (nalot teściów lub „Kaśka, przyjdź wieczorem na imprezę, przynieś coś dobrego”) – będziesz zawsze przygotowana i pewna, że zostaniesz doceniona.

 

przed trzydziestką

 

7. Profesjonalny portret

Zrób sobie portret (lub kilka) u profesjonalnego fotografa. Mogą to być zdjęcia w studio lub w plenerze, bądź na nich sama, a do niektórych zaproś najlepszą przyjaciółkę. Złap swoją młodość i ciesz się wspomnieniami.

 

8. Zdrowie

Na przykład siłownia, fitness, eliminacja mięsa z diety… Teraz jest najlepszy moment, aby zacząć dbać o długie i zdrowe życie. Musisz wpleść dobre nawyki w codzienną rutynę, aby stały się czymś nieodzownym przez lata. Zacznij też troszczyć się o zdrowie od strony medycznej – rób badania, zadbaj o zęby. Przed trzydziestką musisz też przestać palić. W młodym wieku robimy różne głupie rzeczy, ale trzeba wiedzieć, kiedy je odpuścić – to twoje życie i chcesz się nim cieszyć jak najdłużej!

 

9. Oszczędzanie

Czas przed trzydziestką to dobry moment, aby nauczyć się odkładać pieniądze. Dopiero od kilku lat pracujesz, masz własne pieniądze i chcesz się nimi nacieszyć, więc kupujesz, kupujesz, kupujesz. Nie ma nic złego w nowej bluzce czy płaszczu, ale musisz uważnie spojrzeć na swoje wydatki, aby w pewnym momencie nie zacząć żyć pod kreską. Warto odłożyć na życie, jakiego pragniesz.

PRZECZYTAJ TEŻ:
czterdziestka toastCzterdziestka to nowa trzydziestka
Barbara Krawczyk

 

10. Porządek

Już teraz zadbaj o porządek. W domu i w życiu. Nie otaczaj się niepotrzebnymi rzeczami, a także ludźmi, którzy mają na ciebie zły wpływ. Oczyść przestrzeń i atmosferę wokół siebie. Naucz się zorganizowanego życia, określ jasno, czego chcesz, czego oczekujesz. Dzięki temu później będzie ci łatwiej odnajdywać się w rolach, które przyniesie ci życie.