Latem, kiedy niebo jest bezchmurne, a słońce przygrzewa, temperatura potrafi niemiłosiernie dawać się we znaki. Ruszamy się jak ślimaki, po całym ciele spływa pot i najchętniej zamknęlibyśmy się w lodówce. Jak cieszyć się latem podczas skwaru?

Oto kilka rad, jak ochłodzić się podczas upałów

 

Przebywanie w pomieszczeniach

Przebywając w gorącym pomieszczeniu dobrze jest mieć wentylator, ale pamiętaj, aby umieścić przed nim miskę z lodem, w przeciwnym razie wentylator rozdmucha tylko ciepłe powietrze nie dając ochłody. Najlepiej trzymać opuszczone żaluzje lub zasłony. Ponieważ gorące powietrze unosi się, lepiej przebywać nisko – czyli nie siedzieć przy stole, ale na przykład położyć się na niskiej kanapie. To samo dotyczy snu – jeśli masz wysokie łóżko, lepiej położyć sam materac na podłodze – będzie choć trochę chłodniej.

 

Jedzenie

Jedz małe porcje – większa ilość jedzenia naraz dostarcza większej energii, tym samym tylko dodatkowo rozgrzewając ciało. Miej pod ręką kostki lodu, które dodasz do napoju bądź po prostu rozpuścisz w ustach. Pamiętaj, aby pić dużo wody – podczas upału nawodnienie organizmu jest bardzo ważne, ponieważ pocąc się możesz się odwodnić. Picie chłodnych napojów pomaga również ochłodzić ciało.

 

Ubranie

Staraj się nosić lekkie bawełniane ubrania i unikaj ciemnych kolorów – jasne odbijają słońce. Noś przewiewne ubrania. Kiedy wychodzisz na słońce najlepiej mieć lekki jasny top z rękawami, które ochronią skórę na rękach – nie opali się i nie będzie się nagrzewać. Staraj się nosić również nakrycie głowy z rondem lub daszkiem.

 

Chłodzenie ciała

Nakładaj zimne okłady na nadgarstki, zanurzaj stopy po kostki w zimnej wodzie. Wdychaj powietrze ustami – ślina choć odrobinę je ochłodzi zanim dotrze do płuc. Rozpylaj wokół siebie i na siebie mgiełkę z zimnej wody, nawet na ubranie – to pomoże chłodzić ciało. Trzymaj kremy i balsamy w lodówce – rozsmarowywanie ich na ciele, kiedy są zimne będzie orzeźwiające. Nie do przecenienia jest również rola ręcznego wachlarza – pamiętaj jednak, aby wachlując się nie wykonywać gwałtownych ruchów, to dodatkowa czynność rozgrzewająca ciało.