Okres świąteczny to doskonała okazja, by „naładować baterie” po pracowitych i stresujących miesiącach. Wspaniałym sposobem na stworzenie w swoim życiu upragnionej przestrzeni na „nowe” jest podróż! Wciąż zastanawiacie się, jak spędzić święta wielkanocne nie za stołem? Zadajcie sobie raczej pytanie, gdzie jechać kamperem?! Podpowiadamy ciekawe destynacje!

Plan w sam raz

Taka zmiana perspektywy potrafi zdziałać cuda! A podróż kamperem to prawdopodobnie najlepszy wybór zarówno dla tych, którzy lubią mieć plan, jak i dla tych, którzy wolą żyć spontanicznie. Podróżując kamperem jesteście tam, gdzie Wam się podoba wtedy, gdy Wam się podoba! Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na zorganizowanie czasu wolnego dokładnie tak, jak zapragniecie. Nawet jeśli jeszcze nie potraficie zdecydować, w którą stronę się udać – żaden problem! Równie dobrze możecie podjąć decyzję (a potem dowolnie ją zmieniać) w trasie. Na tym między innymi polega wyjątkowość caravaningu, czyli podróży kamperem!

Kamperem w góry!

Podróżować kamperem w Polsce można, gdzie dusza zapragnie, na przykład w góry, powiedzmy – w Bieszczady. I w tym przypadku wcale nie trzeba rzucać wszystkiego. To, co jest Wam potrzebne, bez problemu zabierzecie ze sobą, nie martwiąc się o ograniczoną pojemność walizki. Podróż kamperem spełni Wasze oczekiwania niezależnie od tego, czy jesteście typem włóczykija, który przespał niejedną noc w namiocie i ceni sobie wolność, czy też preferujecie warunki o wysokim standardzie, nie chcąc rezygnować z wygód, które oferowałyby wnętrza przemyślanie wybranego hotelu. Ten, coraz bardziej popularny w Polsce, sposób podróżowania, daje szansę, by rozkoszować się bliskością natury, a zarazem wszelkimi udogodnieniami kwatery w stylu VIP. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by w dowolnej chwili zaparkować swoją mobilną bazę i wyruszyć na pieszą wędrówkę górskimi szlakami. Kempingi w Ustrzykach Górnych, Lutowiskach, Wetlinie, Małej Wetlince, Cisnej, Bereżkach i wiele innych czekają na turystów z kamperami. Ale uwaga na dzikie biwakowanie – Bieszczady to już tereny przygraniczne!

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

A może nad morze?

Polska kamperem? Jeśli wpadniecie na pomysł, by wyruszyć nad morze, droga wolna. Mekka caravainigu to oczywiście Hel, ale niemal na każdym większym polu namiotowym nad Bałtykiem mile widziane są kampery. Jeśli chcecie biwak połączyć ze zwiedzaniem, odwiedźcie jeden z kilku kempingów w Trójmieście – wygodne miejsca znajdziecie zarówno w Gdańsku i w Sopocie, jak i w Gdyni. Wiele z nich położonych jest malowniczo bezpośrednio przy plaży. Podróżując kamperem, macie tę wygodę, że organizując wypoczynek, gdziekolwiek się nie wybierzecie, zawsze jesteście u siebie! Wybieracie tylko odpowiadającą Wam scenerię. Jeśli Wasz wymarzony sposób na relaks to bliskość morskiego wybrzeża przy akompaniamencie mew, a w wolnych chwilach spacery brzegiem morza – po prostu „cumujcie” i rozkoszujcie się chwilą. Sami zdecydujcie, ile będzie ona trwała, a zapierający dech w piersiach widok może towarzyszyć Wam tak długo, jak Wam się podoba. Gdy poczujecie chęć odmiany możecie spontanicznie zmienić miejscówkę, choćby na drugi koniec Polski. Tu nie trzeba planować w napięciu, czas Was nie goni i wszystko odbywa się na Waszych zasadach. Możecie równie dobrze zdecydować się na tzw. camper camping i cieszyć radością wypoczynku w większym gronie miłośników tego sposobupodróżowania. To właśnie okazja, by – o ile pogoda pozwoli – rozłożyć markizy, stoły, krzesła i spędzić udany czas na zewnątrz.

Kamperem nad jeziora

Może na pytanie, „gdzie kamperem?”, czy tez w ogóle „gdzie wypocząć?” odpowiadacie bez wahania „Mazury!”? Wszystko, czego Wam potrzeba, znajdziecie i parkując kamper w głuszy nad jeziorem (trzeba tylko uważać, by nie zgubić się, szukając wielkanocnego zająca!), i korzystając z jednego z komfortowych miejsc dla kamperów na polach kempingowych. Charakter takiej podróży sprawia, że jesteście wolni od wielu ograniczeń właściwych tradycyjnym wyjazdom. Kamper to samowystarczalność pod wieloma względami – możecie na przykład gotować zupełnie jak w domu (a może nawet z większą przyjemnością!). Możecie również zupełnie wygodnie wieźć ze sobą cięższy sprzęt przeznaczony do swoich ulubionych aktywności. Miłośnicy rowerów na pewno chętnie wskoczą od czasu do czasu na jednoślad, by w taki sposób odkrywać okolicę. A gdyby kapryśna pogoda nie dopisała, nie szkodzi! Jeśli warunki na zewnątrz są niesprzyjające, w każdej chwili można skryć się w cieple kampera (dostosowanego do całorocznych podróży) i poświęcić, na przykład, planszowym rozrywkom. Jeśli jednak pomysły, gdzie pojechać kamperem w Polsce, to dla Was wciąż za mało, rozważcie podróże zagraniczne!

A może przez morze do Szwecji?

Wszystkie zalety podróżowania kamperem w Polsce zyskują jeszcze na sile, jeśli jako kierunek obierzemy zagranicę, a szczególnie kraje skandynawskie. Taka podróż to spełnienie marzeń miłośników piękna dzikiej przyrody, a także miast i miasteczek o niepowtarzalnym klimacie. Udając się na północ kamperem, zyskujemy możliwość nieskrępowanego doświadczenia uroku tej wyjątkowej krainy i intrygującej kultury. A Szwecja jest bliżej niż mogłoby się wydawać! Rejs przez Bałtyk będzie stanowił dodatkowe urozmaicenie podróży. A dla tych, co lubią planować, szansę, by spokojnie przemyśleć dalsze działania. W tym celu warto zapoznać się z ofertą wyjazdu kamperem promami Stena Line. Biorąc pod uwagę wygodę „życia na kółkach”, nic dziwnego, że ta forma podróży zyskuje na popularności. W samej Polsce miejsc przygotowanych dla wypoczynku i turystyki kamperem wciąż przybywa! U nas kamper traktowany jest jak samochód osobowy, niemniej regulacje różnią się w zależności od kraju. Niewątpliwym rajem dla podróżników kamperem jest wspomniana już Szwecja, gdzie obowiązuje zasada „wolności wędrowania”. Pod prostymi warunkami gwarantuje ona swobodny dostęp do natury, łącznie z terenami prywatnymi. Dla osób dopiero zaczynających przygodę z kamperem najlepszym rozwiązaniem wydaje się opcja wypożyczenia pojazdu. Nie trzeba go przecież od razu kupować, ale musimy uprzedzić – są i tacy, którzy po jednej wycieczce na zawsze zostają wierni caravaningowi. Przekonajcie się sami, dlaczego!


Artykuł sponsorowany