Płytki kwarcowe, a właściwie spieki kwarcowe, to nowoczesne i lekkie płytki wykonane z drobno mielonej mączki kamiennej i żywicy. Dlaczego ich popularność wzrosła w ostatnim czasie? Ich główną zaletą jest ergonomiczność i wytrzymałość. Coraz częściej zastępują drewno lub beton i świetnie nadadzą się nie tylko jako dekoracja ściany czy podłogi, ale również jako wytrzymały i solidny blat kuchenny. Jeśli szykujesz się na remont kuchni czy salonu, postaw na nowoczesność i unikalny wystrój wnętrza.

Czym są płytki kwarcowe i jakie mają właściwości?

Spieki kwarcowe w postaci płytek, to nic innego jak półkamienny materiał, podobny w budowie i właściwościach do znanego nam już granitu, marmuru czy piaskowca. Zmielony na drobno kamienny proszek z dodatkiem żywicy najpierw zyskuje odpowiedni kształt, dzięki uformowaniu pod ciśnieniem, a następnie gotowa już formę wypala się w temperaturze ok. 1200 stopni. To sprawia, że materiał jest bardzo wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę, co ma znaczenie jeśli decydujemy się na blat kuchenny wykonany ze spieków kwarcowych. Największą zaletą takich płytek jest ich ergonomiczność – przy stosunkowo niedużej wadze mogą osiągać rozmiary nawet do 120 cm, co szczególnie przydaje się w trakcie aranżacji kuchni czy łazienki, dzięki czemu można niemal całkowicie zrezygnować z widocznych łączeń na ich powierzchni. Choć wydaje się, że to rozwiązanie czysto estetyczne, w przypadku blatu kuchennego brak łączeń będzie niewątpliwą zaletą. Standardowa grubość spieku kwarcowego wynosi od 3 do 12 mm, ale dzięki temu, że kwarc jest bardzo plastycznym materiałem, który łatwo poddaje się obróbce, wykonuje się również płytki kwarcowe o grubości 2-5 cm. Te najgrubsze wykorzystywane są najczęściej jako blaty w kuchennej zabudowie.

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Nowoczesna kuchnia i łazienka – dlaczego warto wybrać spieki kwarcowe?

Blaty kuchenne są jedną z najważniejszych elementów kuchennej zabudowy. To właśnie na nich przygotowuje się posiłki, a nawet zdarza się postawić gorący garnek czy patelnię. Nawet regularnie olejowane blaty z drewna po określonym czasie użytkowania matowieją i tracą swoją odporność na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV i wilgoć. Płytki kwarcowe, jakie dostaniemy na przykład na https://www.carrea.pl/sklep/salon/plytki/wielkoformatowe, mają to do siebie, że są praktycznie niezniszczalne. Nie straszna im wysoka temperatura, wilgoć, kwasy i tłuszcz. Nie matowieją i nie wycierają się nawet pod wpływem silnych środków chemicznych, używanych do utrzymania w czystości. To sprawia, że wydają się idealnym kandydatem na blat kuchenny w kolorach pasujących do stylizacji loftowej i skandynawskiej (najczęściej produkuje się białe lub szare blaty wykonane ze spieków kwarcowych).

Łazienki są jednymi z najtrudniejszych pomieszczeń do aranżacji. Częściowo przez swój niewielki metraż, częściowo jednak przez wilgoć, która jest obecna w łazienkach niemal cały czas. O ile tradycyjne kafelki na ścianę i podłogi sprawdzają się do momentu, w którym nie zostaną uszkodzone lub nie wypłuczą się z nich fugi, o tyle płytki kwarcowe dużo przyjemniejsze i wygodniejsze w codziennym użytkowaniu.

Decydując się na aranżację wnętrza przy z wykorzystaniem płytek kwarcowych, trzeba liczyć się z wysokimi kosztami. Niemniej – warto postawić na trwałość, którą będziecie się cieszyć przez lata.