Są nie tylko piękne,  ale jak udowadnia Ewa z Zielonego Zagonka – na ich bazie można wykonać naturalne kosmetyki. Czas przekonać się, że stokrotki mają więcej nam do zaoferowania, niż myślimy.

Stokrotka to piękny kwiatek często goszczący na naszych trawnikach – jak to zwykle z ziołami bywa, zapomniany w XXI wieku. Często używana była przez naszych przodków w celu poprawiania metabolizmu lub zewnętrznie na opuchliznę, sińce pod oczami lub na ciele. 

Jak zrobić olej stokrotkowy?

Najpierw zbieramy kwiaty stokrotki – wysypujemy je na papier i pozostawiamy na noc. Na następny dzień – siup do słoika. Zalewamy olejem słonecznikowym, tak ok 2cm ponad kwiaty. Wszystko odstawiamy na 5 tygodni.
KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

 
Długo, wiem! Dlatego jest jeszcze jedna opcja uzyskania oleju stokrotkowego – wkładamy do garnka z wodą nasz słoik i gotujemy na najmniejszym ogniu przez ok 2 do 4h (im dużej, tym lepiej). Warto przygotować więcej takiego oleju na zimowe miesiące, w ten sposób również oszczędzisz energię. Wszystko odcedzamy i w ten sposób mamy wspaniały olej stokrotkowy.
 

 

Olej stokrotkowy

Jak zrobić krem pod opuchnięte oczy?

Żeby zrobić krem pod oczy ze stokrotki będziecie potrzebowali:

  • 1 łyżkę rumianku
  • 1 łyżkę szałwii
  • 5g wosku pszczelego
  • 5 kropli olejku miętowego
  • 50ml olejku ze stokrotek
  • 100ml wody
 
Krem pod oczy ze stokrotek
 
Do garczka wlej wodę* i wsyp zioła. Zanim woda się zagotuje, ustaw największy ogień – kiedy wszystko zawrze musisz zmniejszyć ogień do najmniejszego i gotować przez 5 minut. Przecedź i poczekaj, aż się ostudzi. W międzyczasie delikatnie podgrzej w miseczce olej stokrotkowy wraz z woskiem, następnie przelej do dużej miski. Kiedy masa oleju i wosku zacznie powoli tężeć, zacznij wszystko miksować i powoli dolewać wywaru z ziół oraz dodaj olejek miętowy. Ubijaj przez 5 minut. 
 
Taki krem możesz trzymać na półce w łazience – choć Ja jednak polecam lodówkę (trzymaj do 6-tygodni w chłodnym miejscu).
 
 
*unikaj garnków ze stali i miedzi, gdyż mogą wchodzić w reakcję z ziołami.