Chciałabyś delektować się pięknym, ciepłym wieczorem w domu przy otwartych oknach, a może wybierasz się z rodziną na działkę? Wszyscy wiemy, że nic nie zepsuje nastroju tak, jak małe, bzyczące, kąsające, słowem – wyjątkowo irytujące owady. Komary. Sprawcy okropnych swędzących bąbli i nieprzespanych nocy. Co zrobić, żeby je odstraszyć?

Oto kilka domowych sposobów na odstraszenie komarów:

1. Własnoręcznie wykonaj świece z olejkami eterycznymi

Rozpuść wosk ze świec jak na Andrzejki, dodaj do niego kilkanaście kropel olejku, zamocuj w naczyniu (np. w starej puszce) knot, wlej wosk i pozwól mu zastygnąć. Odczekaj przynajmniej dobę zanim zapalisz świecę. A wtedy można się już delektować miłym zapachem bez irytującego bzyczenia nad uchem. Najskuteczniejsze są olejki z cytroneli, goździków, paczuli, i eukaliptusa.

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

2. Przygotuj roztwór olejków eterycznych

Możesz zrobić roztwór spirytusowy lub dodać olejek eteryczny do oleju roślinnego, np. słonecznikowego, z pestek winogron, ze słodkich migdałów. Najlepiej sprawdzi się olejek eteryczny z cytroneli, ale możesz też wykorzystać olejek lawendowy. Proporcje: 5-10 kropli na 100 ml wódki (roztwór spirytusowy – miksturę wlać do buteleczki z atomizerem) lub na 100 ml oleju bazowego (olejek do smarowania skóry). Olejkami eterycznymi możesz również nasączyć przedmioty w pobliżu okna (np. szmaciane ozdoby, wstążki zawieszone na karniszu, itp.), aby komary nie dostały się do mieszkania.

 

Sposoby na komary

 

3. Zaopatrz swój ogród, balkon i parapet w rośliny odstraszające komary

Jeśli masz ogród, nie może zabraknąć w nim kocimiętki. Przeprowadzono badania, które potwierdzają, że kocimiętka jest 10 razy skuteczniejsza w odstraszaniu komarów niż popularne środki chemiczne w sprayu dostępne w drogeriach. Warto też na parapecie trzymać w donicy zioła, takie jak bazylia, mięta i melisa, których zapach również trzyma komary z daleka. Bardzo skuteczny jest oczywiście plektrantus koleusowaty, czyli popularna komarzyca. Komary odstrasza również zapach geranium. Ta piękna odmiana pelargonii zwana też anginką ma piękne kwiaty i wspaniały zapach, ale na szczęście nie dla komara!

Co jeszcze możesz zrobić, żeby zminimalizować ryzyko ukąszenia przez komara?

Przede wszystkim podczas przebywania w miejscach występowania komarów staraj się nosić ubrania z długimi rękawami i nogawkami. Wybieraj jasne, ale nie jaskrawe kolory, ponieważ komary przyciąga ciemna barwa. Unikaj takich miejsc, jeśli jesteś spocona (te irytujące owady przyciąga wilgoć, nawet pot). Nie używaj też kosmetyków i perfum o pięknych kwiatowych zapachach, chyba, że są to wymienione wcześniej olejki odstraszające owady.

PRZECZYTAJ TEŻ:
zioła i cytrynaSposób na komary – zrób spray
Ewa Kozioł

Powodzenia! A jeśli masz inne sprawdzone pomysły na zwalczanie komarów – podziel się z nami!