Chyba nikt nie zaprzeczy, że róża to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu. Jej urok to nie tylko piękne pąki, ale też upajający zapach. Mamy róże o sztywnych lub wiotkich pędach, mniej lub bardziej wonne, o drobnych lub dorodnych kwiatach, nadające się tylko na pergole lub takie, które mogą rosnąć przy ścianie domu.

Starannie dobrane pnące róże zamienią twój dom i ogród w prawdziwie czarodziejski zakątek na długie lata, dlatego zanim podejmiemy decyzję o zakupie tych wspaniałych krzewów musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Czy się kierować przy wyborze pnących róż do ogrodu?

 

  • Jaki kolor kwiatów wybrać?

Mnogość kolorów, w jakich występuje róża jest ogromna. Musimy zdecydować, czy ma to być kolor intensywny czy bardziej pastelowy, czy chcemy dopasować barwę do elementów elewacji lub do innych roślin w ogrodzie, czy też dopiero projektujemy ogród i to róża będzie wyznaczać trend? A może wybierzemy kilka odmian, dzięki którym nasz ogród ‘ożyje’?

 

  • Jaki rozmiar osiągnie krzew?

Przy wyborze krzewu musimy wiedzieć do jakiej wysokości urośnie. Czy będzie pasować do pozostałych roślin? Czy nie ‘zginie’ wśród tych większych i bujniejszych, które już znajdują się w ogrodzie? Zastanów się też, jak będzie się prezentować na ścianie domu, czy nie zasłoni okien, a jeśli rozrasta się na szerokość, czy nie będzie przeszkadzać w poruszaniu się wokół domu.

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

 

  • Czy mam dla róży sprzyjające miejsce?

Róża będzie potrzebowała od sześciu do ośmiu godzin słońca. Jeśli nie możesz zapewnić takich warunków pamiętaj, że poranne słońce jest dla tych roślin lepsze niż popołudniowe, ale musisz skonsultować to z hodowcą. Dowiedz się też, jak dużo miejsca potrzebuje róża, która ci się podoba, w jakiej odległości od innych roślin musi się znajdować, aby mieć najlepsze warunki do rozwoju i czy możesz tyle miejsca zapewnić.

 

  • Czy wybrana odmiana sprawdzi się w moim klimacie?

Starannie dopasuj odmianę róży do klimatu (wilgotności i temperatur), w którym mieszkasz. Niektóre odmiany róż są odporne, niezbyt wymagające i łatwe w uprawie, niektóre jednak są bardzo wrażliwe i konieczne jest zapewnienie im idealnych warunków, aby mogły cieszyć oko przez długi czas. Musisz więc wziąć pod uwagę, czy róża, którą chcesz wybrać przetrwa surową zimę, bardzo gorące lato czy też wysoką wilgotność, która może powodować rozwój chorób.

 

  • Ile czasu mogę poświęcić na pielęgnację róż?

Pamiętaj, że nie wystarczy posadzić i podlewać róży. Zastanów się, ile czasu możesz poświęcić na jej pielęgnację. Większość odmian jest bardzo wymagająca, musisz więc zdecydować, czy będziesz w stanie zapewnić swoim krzewom odpowiednio dużo energii i czasu. Istnieją też odmiany, które są bardziej odporne na niesprzyjające warunki, warto więc przed zakupem zrobić w tej kwestii rozeznanie.