Jak zmieniły się ceny na rynku fotograficznym na przestrzeni lat?

Posiadanie albumów to zawsze była piękna pamiątka rodzinna. Często przesiadywało się po kilka godzin na wspólnych wspominkach i przypominaniu sobie okoliczności zdarzeń każdego ze zdjęć. Można powiedzieć, że oglądanie zdjęć było elementem spajającym rodzinę i też sposobem na spędzenie wolnego czasu z dala od zgiełku światowego. Rynek fotograficzny jednak wskutek digitalizacji uległ poważnym zmianom w ostatnich latach. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądają ceny w porównaniu z ubiegłymi latami. Aby się przekonać o tych zmianach, zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.

Dlaczego warto wywoływać zdjęcia?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że szczególnie dla młodego pokolenia to, o czym będziemy mówić. Dziś ludzie są przyzwyczajeni do tego, że każdą chwilę można uchwycić za pomocą aparatu w smartfonie. Należy powiedzieć, że zdecydowanie jest to wygodniejsze niż chodzenie wszędzie z aparatem i szukanie odpowiedniego kadru w celu zrobienia zdjęcia. Cena za odbitkę zdjęcia jeszcze nie jest tak duża, żeby się o nią nie pokusić. Warto to robić z prostego powodu – można umieścić takie zdjęcie w rodzinnym albumie. Dziś decydujemy się na to rzadko, a niechciane zdjęcie usuwamy z dysku poprzez kliknięcie przycisku.

Prowadzenie rodzinnych albumów jest coraz rzadsze i mówiąc o zdjęciach w formie fizycznej, mamy na myśli ubiegłe lata. Jest to ogromny błąd! Nawet najlepsze zdjęcie może nam zniknąć nawet przez naszą nieuwagę, więc nie warto czekać na to, żeby je wywołać. Dzięki temu będziemy mogli do końca życia oglądać zdjęcia i wracać momentami do tamtych chwil i emocji, które towarzyszyły danemu zdjęciu.

Zmiana cen za wywołanie zdjęć – czy to się opłaca?

Nie ma co ukrywać, że ludzie dawniej chętniej wywoływali zdjęcia. Wynikało to z tego, że aby zobaczyć zdjęcie, koniecznie trzeba było je wywołać. Dziś można na bieżąco zobaczyć efekty pozowania do danego zdjęcia. Można je usunąć i za chwilę zrobić lepsze. Dziś ceny za odbitkę zdjęcia są uzależnione od wielu czynników – rozmiaru zdjęcia oraz rodzaju papieru. Ceny nie są wielkie, ponieważ mówimy mniej więcej o 50-60 groszy za zdjęcie. Często takie odbitki są też idealnym sposobem na uratowanie zdjęcia od zapomnienia. Nasi przodkowie pozostawili po sobie zapewne wiele zdjęć i nie chcielibyśmy, żeby poszły na stracenie.

Zdajemy sobie sprawę, że wywołanie 100 zdjęć to koszt powiedzmy około 60 zł, jednak w zamian dostajemy emocje tamtych czasów oraz fizyczną obecność. Wywołanie zdjęć bądź wykonanie odbitek może być idealną pamiątką po tych, których już z nami na tym świecie nie ma. Nie można wspomnień przeliczać na pieniądze, a nawet jeżeli czynnik finansowy ma znaczenie, to należy powiedzieć, że nie są to wielkie koszty, więc jak najbardziej warto to zrobić.