Żywica to materiał szeroko wykorzystywany w budownictwie, ale nie tylko. Ostatnie lata przyniosły jej wzrastającą popularność także w branży jubilerskiej, która znajduje dla żywicy szeroki wachlarz zastosowań. Można z niej wykonać fantazyjne pierścionki, bransolety czy wisiorki, które coraz częściej zdobią osoby poszukujące oryginalnych projektów i niebanalnych wzorów biżuterii. Wykonanie tego typu ozdób nie jest trudne, a rynek oferuje bogaty wybór akcesoriów niezbędnych do produkcji precjozów z żywicy.

Jak rozpocząć pracę z żywicą

Jest substancją bezwonną, przezroczystą, posiadającą stosunkowo krótki czas utwardzania. Żywica po zastygnięciu nabiera ładnego połysku. Można w niej zatopić kwiaty, muszelki czy koraliki, a także zmieszać ją ze specjalnie do tego celu przeznaczonymi barwnikami i pigmentami. Praca z żywicą i produkcja własnej biżuterii jest prosta, jednak należy pamiętać o zachowaniu zasad BHP podczas tworzenia ozdób, ponieważ używana jest w tym celu substancja chemiczna. Należy zadbać o:

  • odzież ochronną, w tym rękawiczki,
  • ochronną maskę na twarz i okulary,
  • patyczki do mieszania oraz wykałaczki do zatapiania elementów w żywicy,
  • pojemniki do mieszania barwników – najlepiej z miarką,
  • ręczniki papierowe,
  • folię ochronną na blat stołu,
  • odpowiednią wentylację pomieszczenia.

Przed rozpoczęciem pracy z żywicą trzeba zapoznać się z zaleceniami jej producenta, ponieważ niewłaściwie użytkowana może nie zastygnąć w oczekiwany sposób, przegrzać się lub nawet zapalić się. Konieczne jest również zapewnienie odpowiedniej temperatury pomieszczenia do pracy – nie powinna być ona niższa niż 20°C. Czas utwardzania żywicy wydłuża się, gdy jest chłodniej. Po tygodniu następuje jej pełne usieciowanie, co oznacza, że biżuteria jest gotowa do dalszej obróbki – wiercenia, polerowania czy szlifowania.

Silikonowe foremki – jak ich używać do tworzenia biżuterii z żywicy

Są popularne zarówno wśród początkujących, jak i zaawansowanych twórców żywicznych precjozów. Foremki silikonowe można nabyć w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Nie sprawiają trudności w czyszczeniu, a utwardzoną biżuterię łatwo z nich wyjąć. Odpowiednio przygotowaną żywicę, bezbarwną lub z dodatkiem koloryzujących pigmentów, należy wlać do formy. Jeśli jest ona wypełniona po brzegi, po usieciowaniu żywicy konieczne jest spiłowanie jej nadmiaru.

Różnorodne kształty foremek silikonowych umożliwiają tworzenie pierścionków, bransolet, wisiorków czy koralików. Z żywicy powstają nie tylko gotowe ozdoby, ale także półfabrykaty do biżuterii. Każdy z pomocą tej substancji może przygotować spersonalizowane, nietuzinkowe precjoza bez konieczności używania specjalistycznych maszyn czy narzędzi. Wymaga to jednak trochę czasu i nieco cierpliwości.