Jeszcze nie tak dawno temu, większość z nas ozdabiała jajka wielkanocne samodzielnie. Dziś idziemy na łatwiznę, nie mamy czasu, chęci ani "głowy" – zadowalamy się produktami z czekolady, plastiku lub drewna. Dlaczego warto wrócić do tradycji?

Mamy dużo pracy, obowiązków – krok po kroku rezygnujemy z wielu rzeczy (nawet tych, które uważaliśmy kiedyś za istotne dla nas). W tym codziennym zabieganiu nie ma już na nie czasu i sił. Zarabiamy pieniądze, walczymy o rozwój kariery, sukces czy przetrwanie w dżungli zwanej życiem. "Drobiazgi" schodzą gdzieś na boczny tor. Czytanie książki dla relaksu, hobby, rodzinne rytuały (np. spacer z mężem w soboty, cotygodniowe wycieczki z dziećmi do parku, wspólny posiłek choć raz dziennie) – tak łato z nich zrezygnować, bo przecież są tzw. ważniejsze rzeczy. "Kiedyś będzie więcej czasu, kiedyś to sobie odbijemy" – myślimy, nie dostrzegając często, że w ten sposób rezygnujemy z siebie…  ze "smaków" życia. Pozostaje tylko znienawidzona proza.

Biegiem przez święta 

Jak dziś sporo osób obchodzi święta? Porządki, szybkie zakupy, potrawy często zamawiane w punktach gastronomicznych. Nastroju brak…, bo w sumie od miesiąca "trwają święta" na witrynach wszystkich sklepów, w reklamach i prasie… Kilka dni na objadaniu się, oglądaniu TV i wracamy do "normalnego" egzystowania. Czasem okres ten tak szybko i "bezpłciowo zleci", że nawet nie zdąży do nas dotrzeć, że to były ŚWIĘTA, a nie zwykły weekend.

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

W życiu wielu z nas, pisankę wielkanocną spotkał taki sam los, jak i inne wartości/tradycje wyparte przez "ważniejsze" rzeczy – ograniczyliśmy się do minimum, jednocześnie odrzucając to, co było istotnym elementem celebracji świąt – rytuał malowania jajek. "Po co robić, można kupić…" – uważa niejeden, rezygnując tym samy z czegoś, co jednoczy rodzinę, pozwala się zatrzymać, usiąść razem z bliskimi, porozmawiać o tym, czym te święta dla nas są, pokazać dzieciom, że tradycja jest ważna, że spędzanie czasu razem jest czymś wspaniałym. 

Ożyw tradycję

Zdaję sobie sprawę, jak często trudno wygospodarować kilka godzin w napiętym planie dnia, ale może warto? Przypomnijcie sobie święta, gdy z zapałem drapaliście wzorki na jajku, gdy nieporadnie próbowaliście swoich sił z woskiem, farbowaliście wasze dzieła wywarem z łusek cebuli…  Ile radości sprawiało to całej rodzinie… bez względu na efekt. Pamiętacie jeszcze? Robienie/malowanie pisanek nie jest tylko dla dzieci, jest czymś, co sprawi radość każdemu, bez względu na wiek… Trzeba tylko spróbować:) Uznać, że nie chcecie tylko przez te święta przebiec…, ale również "zasmakować" w ich atmosferze, chcieć, aby ona zapanowała naprawdę w Waszych sercach. Jajko jest symbolem odradzającego się życia – zastanówcie się, jakie znaczenie ma to dla Was, gdy będziecie je ozdabiać.

 

 

Dekoracje wielkanocne - pisanki

Pomysł na jajko

Metod ozdabiana jajek jest wiele – tak naprawdę ograniczeniem jest tu tylko Wasza fantazja i chęci – jajka możecie oklejać bibułą, kolorowym papierem, włóczką. Możecie wzory wykonać za pomocą stopionego wosku lub wydrapać nożykiem… Pięknie wyglądają również te, gdzie wykorzystano metodę decoupage. Rozejrzyjcie i spróbujcie zrobić choć jedną pisankę – waszą, jedyną i niepowtarzalną:) Jeśli to tylko możliwe, zbierzcie się w gronie rodziny lub przyjaciół i razem stwórzcie wielkie, małe cudeńka.

 

Ps. A oto kilka pomysłów na dekoracje wielkanocne z jajkiem w roli głównej:) Może któryś z nich przypadnie wam do gustu:)