Zrobiliście kiedyś własnoręcznie szampon do włosów? To nie jest takie trudne. Zapraszamy do przetestowania przepisu Ewy.

Większość komercyjnych szamponów produkuje pianę, ponieważ zawierają sodium Laurylosiarczan sodu (SLS) lub inne spieniające składniki. Całkowicie pozbawiają one włosy ich naturalnej ochrony i olejku, nie wspominając o tym, że podrażniają układ odpornościowy (bardzo łatwo przenikają przez skórę i dostają się do naszych organów). Ponadto są one rakotwórcze.

Ludzie powoli zaczynają dbać o środowisko nie rozumiejąc, że w ich łazience znajdzie się więcej rakotwórczych składników, niż w spalinach. Alternatywą są ziołowe „szampony”, które zmywają brud bez konieczności obdzierania włosów z naturalnego nawilżenia (dlatego też po ich zastosowaniu nie potrzebujesz odżywki, aby naprawić wcześniej wyrządzone szkody). 

Jak zrobić szampon do włosów?

Ponieważ często dostaję prośby odnośnie pielęgnacji tłustych włosów, dziś szampon właśnie dla osób z tym problemem.

Składniki:

  • 1/4 szklanki suszonego rozmarynu (najlepiej kupić ten w sklepie zielarskim) lub jedną średnią gałązkę świeżego zioła
  • pół łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 i 1/2 szklanki wody

Wykonanie:
Zagotuj w garczku wodę i dodaj rozmarynu. Następnie na niewielkim ogniu gotuj wszystko przez około 10 minut. Kiedy mikstura osiągnie temperaturę pokojową dodaj do wywaru sody oczyszczonej. Wymyj włosy tak jak zwykle. Następnie wmasuj w mokrą skórę głowy dwie krople cytrynowego olejku eterycznego. Jeśli chcesz dodać włosom blasku – do jednej szklanki wody dodaj sok z połowy cytryny. Po tym „nabłyszczeniu” nie płucz już włosów. 

 

ZOBACZ TEŻ:
jak dbać o włosy5 kroków do zdrowych i pięknych włosów
Barbara Krawczyk