Wygodny sen gwarantuje nam zdrowie i dobrą energię na każdy dzień. Warto więc zadbać, by nasze miejsce nocnego wypoczynku zapewniało nam właściwe warunki. Nie od dziś wiadomo, że kluczowy w tej kwestii jest dobry materac. Jak dopasować go do swych potrzeb? 

Nie bez powodu mówi się, że sen jest lekarstwem na wszystko. Kiedy łapie nas przeziębienie, czujemy się źle, mamy zły nastrój, czy jesteśmy zmęczeni po naprawdę ciężkim dniu najlepiej po prostu się przespać. Czy będzie to jedynie drzemka, czy też długi i głęboki sen, to z pewnością obudzimy się z nową energią. Regeneracja to chyba najlepsze słowo, jakiego użyć możemy, by opisać funkcję snu. Dzięki dobrej jakości wypoczynkowi nocnemu, nasze ciało i umysł odpoczywa i ładuje baterie do działania. Każdy z nas w łóżku spędza średnio 1/3 swego życia. To naprawdę dużo. Z tego też powodu niezwykle ważne jest, by zapewnić sobie w tym czasie jak największy komfort. Możemy zrobić to, kupując materac idealnie dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. O czym powinniśmy pamiętać podczas zakupów? 

Dobry materac — dlaczego to takie ważne? 

Mimo że materac stanowi podstawowe wyposażenie sypialni, to okazuje się, że wiele osób śpi na podłożu kompletnie niedopasowanym do swych potrzeb. Chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to tani materac złej jakości może wyrządzić nam ogromną krzywdę. Jak to możliwe? To dość proste. Na takim podłożu nasza sylwetka ułożona jest w sposób nieprawidłowy, przez co wszystkie nasze mięśnie, zamiast odpocząć i się rozluźnić, są spięte przez całą noc. W ten sposób bowiem ”starają się” utrzymać jakoś nasze ciało.

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Przewlekły ból kręgosłupa, sztywność karku, bóle głowy chrapanie, czy ciągłe budzenie się w nocy to tylko kilka z dolegliwości, jakie mogą zacząć nas dręczyć po latach stosowania złego materaca. Zresztą większość z nas z pewnością nie raz przekonała się, że nawet jedna noc spędzona na niewygodnym podłożu może dać nam w kość. Jeśli więc wciąż budzimy się niewyspani, a ból pleców męczy nas nieustannie to bez wątpienia nadeszła pora, by wymienić materac na nowy. 

Jaki rodzaj materaca wybrać? 

Obecnie na rynku mamy naprawdę ogromny wybór wśród różnego rodzaju materaców. Modele różnią się między sobą sposobem wykonania, wypełnieniem, czy materiałami, które zostały użyte w konstrukcji. Dobrej jakości materace do łóżek składają się przeważnie z wielu warstw. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się materace wypełnione włóknem kokosowym. Ten naturalny surowiec doskonale stabilizuje całą konstrukcję, a dodatkowo zapobiega rozwojowi drobnoustrojów. Jest więc doskonałym rozwiązaniem dla alergików. 

Jednym z najważniejszych parametrów, jakim powinniśmy kierować się przy kupnie materaca, jest rodzaj jego wypełnienia. W tej kwestii możemy podzielić je przede wszystkim na dwie grupy, czyli na materace piankowe oraz kieszeniowe. Te drugie wykorzystują w swej konstrukcji sprężyny połączone ze sobą woreczkiem tlenowym. Dzięki temu podłoże to stanowi doskonałe wsparcie dla całej sylwetki, gdyż dopasowuje się ono do jej kształtu. Co najważniejsze jednak, materace kieszeniowe zawsze powracają do swej wyjściowej ”pozycji”. Piankowe natomiast, charakteryzują się tym, że po dłuższym czasie eksploatacji się odkształcają. W związku z tym zdecydowanie lepszym wyborem będzie materac kieszeniowy. Pamiętajmy, że porządny materac, to dobry sen. Dobry sen to natomiast zdrowie. Dlatego też nie szczędźmy czasu i już dziś wybierzmy doskonały materac dla siebie.