W przypadku stosowania produktów wspomagających trening, z pewnością najlepiej znaną opcją jest białko, które ma wielu zwolenników zarówno w świecie kulturystyki, jak i innych dyscyplin sportowych. Jeśli kiedykolwiek planowaliśmy zacząć stosowanie takich właśnie rozwiązań, to oczywiście proteiny są wtedy jednym z lepszych wyborów. Warto jednak poznać bliżej również inne rozwiązania. W przypadku najbardziej znanych suplementów diety dla sportowców wygrywa także kreatyna, która dzięki swej długiej historii pełnej badań zyskała spory rozgłos. Czym jest kreatyna?

Czym są suplementy diety

Zanim przejdziemy do samej kwestii tego, czym kreatyna dokładnie jest, warto jest też omówić sam temat suplementów diety, który wciąż może nie być tak jasny, jak mogłoby się wydawać. Suplementami diety nazywamy produkty, które posiadają określony skład mający na celu wspomaganie naszego organizmu. Warto zaznaczyć, że produkty same w sobie nie są w stanie uczynić z nas niesamowitego sportowca – wszystko to wciąż leży głównie w tym, jak dużo ćwiczymy i czy odpowiednio się odżywiamy. Ważna jest świadomość, że produkt ten może nas jedynie wspomóc. Warto mieć dobrą świadomość tego, gdzie znaleźć takie produkty. Najlepiej korzystać ze sklepów, które są nastawione na sprzedaż suplementów, możemy w takich miejscach bez problemu sprawdzić dokładny skład oraz często przeróżne badania, które potwierdzają to, co rzeczywiście dany produkt w sobie posiada. Oczywiście do tego dochodzi również gwarancja legalności zawartych w nich składników czy po prostu możliwość przeczytania komentarzy osób, które miały już wcześniej okazję zakupić suplement, który nas w danym momencie interesuje.

KURSY ONLINE:
pokochaj-swojePokochaj Swoje Ciało
Nieważne, jaki nosisz rozmiar, i tak możesz poczuć się dobrze w swoim ciele. Niech piękno i moc będą z Tobą!

Kreatyna – czyli co dokładnie?

Kreatyna to związek chemiczny – kwas beta-metyloguanidynooctowy. Warto zaznaczyć, że występuje on również naturalnie w naszej diecie, na przykład w mięsie wołowym. Z tego powodu można sobie oczywiście zadać pytanie, czy warto jest korzystać z suplementów diety, skoro mięso wołowe nie jest specjalnie trudnym artykułem do zdobycia. Odpowiedź nie jest tutaj oczywiście jednoznaczna. W przypadku osób spożywających mięso trzeba upewnić się, ile tak naprawdę musiałoby znaleźć się go w diecie by dorównać czystemu suplementowi (badania wskazują, że nie znajdziemy dużej ilości kreatyny w mięsie). Dodatkowo, musimy się też liczyć z tym, że przy okazji będziemy również dostarczać inne, niepotrzebne składniki odżywcze, jak chociażby tłuszcz. W przypadku wegetarian spożywanie suplementu wydaje się koniecznością, jeśli chcemy, aby ilość kreatyny w organizmie wzrosła do oczekiwanego poziomu. Z takich powodów wiele osób decyduje się na stosowanie kreatyny w formie suplementu, ponieważ bardzo często po prostu ułatwia to dostarczanie tego składnika odżywczego do naszego organizmu.

Kreatyna – dlaczego warto ją stosować?

Przyjrzyjmy się teraz temu, czemu tak naprawdę warto jest stosować kreatynę. Bardzo często mówi się o wspomaganiu tworzenia tzw. “beztłuszczowej masy mięśniowej”, która może być szczególnie istotna dla osób, które starają się poprawić wygląd swojej sylwetki. Kreatyna jest również często dodatkiem tzw. odżywek przedtreningowych, ponieważ badania wskazują, że ten związek chemiczny działa pozytywnie na zwiększenie naszej siły i wytrzymałości. Uznaje się również, że może także wspomagać proces regeneracji naszych mięśni po treningu. Z tego też powodu kreatyna nie jest stosowana jedynie przez kulturystów, bardzo często jej pozytywne efekty są doceniane przez innych sportowców, którzy potrzebują tej dodatkowej energii, aby pobijać swoje rekordy.

Kreatyna – jakie rodzaje znajdziemy na rynku

Przyjrzyjmy się teraz kwestii tego, jakie rodzaje kreatyny możemy znaleźć na rynku. Najprostszym i często najpopularniejszym rozwiązaniem jest tzw. monohydrat kreatyny, czyli po prostu połączenie kreatyny z cząsteczką wody. Ze względu na swoją prostotę oraz często cenę może to być szczególnie zalecana opcja dla osób, które nigdy wcześniej z tego suplementu nie korzystały. Oprócz tego możemy znaleźć też tzw. jabłczan kreatyny, kreatynę buforowaną czy chlorowodorek kreatyny – kolejne rozwiązania często przynoszą dodatkowe efekty, na przykład lepszą rozpuszczalność. Jednakże badania są podzielone na temat tego, czy rzeczywiście są to lepsze rozwiązania od prostego monohydratu – w tym przypadku wybór zależy tylko od nas.

Kreatyna jest bardzo ciekawym suplementem diety, który posiada długą historię przyjmowania przez wielu sportowców. Wieloletni okres badań również potwierdził bezpieczeństwo przyjmowania tego produktu. Jeśli myślimy o prostym i przyjemnym dodatku do naszej diety i ćwiczeń, to jak najbardziej możemy właśnie pomyśleć o kreatynie, a szczególnie o monohydracie, który nie będzie odstraszał ceną. Powodzenia!

***

We współpracy z https://sklep.kfd.pl