Jedni grają w piłkę, inni jeżdżą na rowerze – a jeszcze inni spacerują po taśmie niczym akrobaci. Slackline ma coraz więcej fanów. Daje nie tylko okazję do ćwiczenia koordynacji, równowagi, wzmacniania mięśni, ale również jest sposobem na dobrą zabawę w gronie znajomych i rodziny. 

Slackline (ang. slackline – luźna linia) to dość nietypowa dyscyplina sportowa – polega bowiem na chodzeniu i wykonywaniu trików na taśmie, zazwyczaj o szerokości 2,5-5,0 cm, rozwieszonej i napiętej między dwoma punktami (np. między drzewami) na wysokości od kilkunastu centymetrów do kilkuset metrów…

Od kilkunastu lat w Polsce ludzie „bawią się” chodzeniem po taśmie – ale też i konkurują ze sobą biorąc udział w zawodach. W kolejnych miastach powstają grupy skupiające miłośników balansowania na „linie”, którzy umawiają się na wspólne spędzanie czasu i ćwiczenie kolejnych umiejętności.   

Slackline – odmiany 

Slackline ma kilka odmian – dzięki temu można dobrać sobie taką, która nam najbardziej odpowiada. Jest opcja dla osób o mocnych nerwach, szukających wyzwań i tych, którym zależy na interesującej, "piknikowej" atrakcji…

  • trickline – taśmy długości od kilku do kilkunastu metrów, zawieszone na wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Wykonuje się na nich różnorodne tricki – od prostych obrotów po podwójne salta. Trickline jest najpopularniejszą formą slackliningu, nie wymaga dużych przestrzeni, sporej ilości sprzętu do naciągania. 
  • longline – taśmy długości od kilkudziesięciu do nawet ponad 150 metrów. Zawieszane są z reguły na wysokości powyżej metra, a służą do pokonywania jak największych odległości.
  • highline – taśmy rozwieszane na dużych wysokościach: od kilku do kilkudziesięciu metrów. Uprawianie highliningu wymaga już umiejętności alpinistycznych. 

Slackline – razem raźniej 

Jeśli chciałbyś przekonać się, czy slackline to coś dla Ciebie, najlepiej poszukać osób, które mają już jakieś doświadczenie i chcą się nim dzielić. Jak już wspomniałam, w Internecie można znaleźć strony poświęcone chodzeniu po taśmie, gdzie można zapoznać się ze tajnikami tego sportu – jedna z nich to slackon.pl Znajdziesz na niej również namiary na "zarażonych miłością do taśmiarstwa" w różnych miastach. Dobrej zabawy!

 

Pierwszy slackowy weekend 2012 we Wrocławiu