Medytacja jest niezwykle popularna w Europie, w Polsce rośnie grono osób nią zainteresowanych. Coraz szersze grono osób zauważa jej dobroczynny wpływ na umysł oraz ciało i stara się wykorzystać ją jako jedno z narzędzi poprawy wyników w sporcie. W jaki sposób zacząć, by osiągnąć jak najwięcej korzyści? Kiedy praktykować medytację, jakie są jej podstawowe rodzaje i dlaczego ma swoje stałe miejsce w pracy sportowców?

Czym jest medytacja i jak zacząć ją praktykować?

Sposoby jej definiowania są różne w zależności od jej powiązań z religią. My skupimy się na medytacji rozumianej jako ćwiczenia mentalne. To sposób na połączenie ducha i ciała, bycie tu i teraz, bez wybiegania w przyszłość i cofania się do przeszłości.

Sama medytacja ma bardzo długą historię. Wywodzi się z kultury Wschodu i liczy ponad 5 tysięcy lat. Na Zachodzie zaczęła zyskiwać na popularności dopiero końcem XIX wieku.

Najważniejsze korzyści medytowania to:

  • łagodzenie stanów depresyjnych,
  • niwelowanie stresu,
  • podnoszenie poziomu energii,
  • wsparcie przy nadciśnieniu,
  • zwolnienie tętna,
  • lepsza koncentracja i uwaga,
  • poprawa jakości snu,
  • poprawa samopoczucia,
  • zwiększenie motywacji.

KURSY ONLINE:
mindulfnessStrefa Mindfulness
Kompleksowy trening uważności w różnych aspektach życia
Sprawdź!

A jakie są podstawowe rodzaje medytacji? Poniżej wyjaśniamy.

Vipassana – najprościej mówiąc, jest to technika medytacyjna polegająca na nauce postrzegania rzeczy oraz zjawisk takimi, jakimi są w rzeczywistości przez zwiększenie świadomości na reakcje we własnym ciele.

Zazen – technika medytacyjna praktykowana na siedząco, ze skrzyżowanymi nogami. Najważniejsze znaczenie mają: utrzymanie postawy, oddychanie i uwolnienie myśli.

Mindfulness – skupienie na chwili obecnej, przyjmowanie wszystkich uczuć, emocji i myśli bez ich oceniania. Bardzo popularny rodzaj medytacji na Zachodzie.

Medytacja z mantrą – technika medytacyjną, której uzupełnieniem jest wypowiadanie mantr.


Bazowa wiedza na temat medytacji – jak zacząć

Medytacja to odpoczynek umysłu. Jej praktykowanie zazwyczaj wymaga dość długich ćwiczeń. Na początek warto zacząć od kilku minut i stopniowo zwiększać czas treningu. Na początek przyjmij odpowiednią pozycję – usiądź ze skrzyżowanymi nogami lub połóż się – wybierz pozycję, w której będzie ci wygodniej. Postaraj się skupić na oddechu oraz myślach – żadnej z nich jednak nie zatrzymuj, zauważ i pozwól płynąć. Początkowo uspokojenie i wyciszenie umysłu jest bardzo trudne, ale nie trzeba z tym walczyć. Gdy zauważysz, że nadmiernie skupiłeś się na jednym temacie, wróć do myślenia o oddechu. Spróbuj przeanalizować, jak się czujesz cieleśnie czy wizualizuj oddech. Najważniejsza jest regularność. Medytacja praktykowana codziennie pozwoli znacząco poprawić zdolność wyciszania umysłu.

Medytacja i joga. Medytacja oraz hatha joga wzajemnie się uzupełniają i pozwalają osiągnąć lepsze efekty na drodze do uzyskania wewnętrznej równowagi. W czasie uprawiania jogi musisz być skoncentrowany, a jednocześnie odprężyć się oraz rozluźnić i właśnie te elementy są również istotne w czasie medytowania. Kolejna ważna sprawa to praca z oddechem, która jest traktowana jako inna praktyka. Podczas medytacji oddech jest ważny, przynajmniej kiedy chodzi o naukę.

Jak się ubrać do medytacji? Przede wszystkim trzeba postawić na wygodną odzież, która nie będzie krępować ruchów. Śmiało można polecić odzież na jogę. Dla mężczyzn dobrym wyborem będą dresy męskie oraz koszulki męskie. Na początku najlepsze efekty osiągniesz, medytując w spokojnym miejscu w domu albo na łonie natury. Kiedy natomiast nauczysz się ignorować dźwięki dochodzące z otoczenia, lokalizacja nie będzie już tak istotna.


Medytacja i sport zawodowy

Czy medytacja jest przydatna sportowcom? Zdecydowanie tak! Przede wszystkim pozwala rozwiązać problemy ze snem, który jest niezwykle istotny dla regeneracji organizmu i bez którego trudno osiągać coraz lepsze wyniki. Niektóre badania dowodzą, że osoby, które regularnie praktykują medytację, łagodniej przechodzą infekcje dróg oddechowych i mają większą odporność.

Medytacja w sporcie może mieć także przełożenie na wytrzymałość. Mamy tu na myśli głównie mindfulness – atleci wizualizują sobie osiągane cele, co pomaga im zwiększyć swoją wydajność i satysfakcję na treningach. Medytacja także obniża poziom odczuwanego bólu, co ma swoje przełożenie na wyniki sportowe. Uważny trening jest szczególnie istotny w sportach, w których liczy się technika ruchu – dzięki mindfulness ćwiczenia staną się skuteczniejsze, łatwiej kierować pracą mięśni, a umysł, który jest skoncentrowany na wykonywaniu ćwiczenia, będzie miał bardziej aktywną korę ruchową w płacie czołowym, co ma przełożenie na większą liczbę impulsów do mięśni.

Medytacja to także dobry sposób na przełamywanie barier i zwiększenie świadomości własnego ciała. Medytację praktykuje wielu biegaczy, jej elementy można zauważyć w czasie treningu – kontrolowanie oddechu, koncentracja na nim, co obniża napięcie w czasie biegu i pozwala w osiąganiu lepszych wyników. Dodatkowo skupienie na oddechu w czasie niektórych aktywności pozwala także zapobiec niektórym urazom.

Relaks, uwolnienie się od negatywnych emocji oraz skupienie są ważne dla osiągania lepszych wyników w sporcie. Czasem jednak trudno jest wprowadzić zmiany, kiedy pojawia się presja treningów oraz rywalizacji. Medytacja może pomóc rozwiązać te problemy. Kondycja psychiczna ma ogromny wpływ na sportowe wyniki.

Interesujące jest to, że medytacja może także okazać się pomocna, kiedy masz przerwę w treningach z powodu kontuzji. W jaki sposób? Okazuje się, że pewne procesy zachodzące u biegaczy oraz osób praktykujących medytację są bardzo podobne, chodzi głównie o nastrój i samopoczucie. Dlatego, jeśli brak treningu powoduje pogorszenie samopoczucia, wykorzystaj ten czas na medytację, która nie obciąży twojego aparatu ruchu.


Kiedy praktykować medytację – przed czy po treningu?

Zaleca się medytację przed treningiem, aby wyciszyć umysł i móc w pełni skupić się na wykonywanych ćwiczeniach. Medytacja a stres? Jeśli przygotowujesz się do ważnych zawodów i udziela ci się stres, także poświęć choć kilka minut na odprężenie umysłu. Okazuje się, że sportowcy, którzy medytują, czują większą przyjemność z podejmowanej aktywności, są mniej zmęczeni, a przez to mają siłę do wykonywania dłuższych treningów.

Medytacja na sen może pomóc pozbyć się stresu gromadzącego się w ciągu dnia i oczyścić umysł. Właśnie dlatego nie należy ograniczać się wyłącznie do wyciszania umysłu tuż przed treningiem czy zaraz po nim. Warto praktykować medytację na co dzień, kiedy czujesz, że jest taka potrzeba. Wiele osób medytuje o poranku, ale wybór pory dnia jest dowolny.

Medytacja na stres, lepszy sen i wysokie wyniki

Medytacja pomaga radzić sobie z negatywnymi emocjami, myślami, usprawnia pracę organizmu, odpręża i wycisza. Jej zalety są niezwykle cenne dla sportowców, którzy potrzebują rozluźnienia przed treningami po to, by móc maksymalnie skoncentrować się na swoich celach.

***

4F 4f.com.pl

Jeśli potrzebujesz wygodnej odzieży, którą można założyć do nauki medytacji, to przejrzyj ofertę sklepu internetowego 4F. Znajdziesz w niej spodnie, bieliznę sportową i koszulki, które możesz założyć na trening umysłu.