Przywykliśmy nazywać go chwastem i toczyć z nim wojny, gdy zbytnio upodoba sobie nasze pole uprawne. Skrzyp polny, bo o nim mowa – nie jest jednak bezwartościowy. Skrywa w sobie właściwości lecznicze, znane ludziom od wieków.
Skrzyp polny (łac. Equisetum arvense) to roślina lecznicza, która rośnie dziko w naszym kraju. Wiele osób nie zdaje sobie jednak z tego sprawy, dostrzegając wyłącznie uciążliwość walki z nią, gdy np. rozrośnie się wśród grządek ziemniaków lub innych upraw.
Ziele zawiera duże ilości krzemionki, flawonoidy (ekwizeterynę i izokwercytynę), saponiny oraz kwasy organiczne, garbniki. Spośród składników mineralnych zaś – potas, fosfor, żelazo, mangan. Ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, wpływa na wzmocnienie układu odpornościowego organizmu.
KURSY ONLINE:
Pokochaj Swoje Ciało
Nieważne, jaki nosisz rozmiar, i tak możesz poczuć się dobrze w swoim ciele. Niech piękno i moc będą z Tobą!
Pędy skrzypu zbiera się od połowy lipca do końca sierpnia z uwagi na to, że wtedy zawierają najwięcej krzemionki. Suszy się je w przewiewnym, zacienionym pomieszczeniu.
Skrzyp polny można kupić m.in. w aptekach, sklepach zielarskich w postaci suszu, ekstraktu w proszku lub płynie, herbat, kapsułek.
Zastosowanie skrzypu polnego
Skrzyp polny wykorzystuje się do łagodzenia, leczenia i profilaktyki wielu chorób, m.in.
- poprawia stan/kondycję włosów i paznokci
- pomocny przy zapaleniach dolnych dróg moczowych
- wspomaga gojenie się ran i łagodzi problemy skórne (np. trądzik, wysypki, owrzodzenia)
- wpływa dobroczynnie na stan skóry
- odtruwa organizm
- uzupełnia niedobór mikroelementów
- pomocny przy leczeniu gruźlicy, miażdżycy naczyń, kamicy nerkowej i pęcherzowej
- korzystny dla osób cierpiących z powodu nietrzymania moczu, hemoroidów, obfitych miesiączek, odmrożeń, cukrzycy
- picie i wdychanie oparów herbaty ze skrzypu łagodzi przekrwienia błony śluzowej nosa, zapalenie oskrzeli
Jak stosować skrzyp polny?
- Herbata ze skrzypu polnego: dodać 1-2 łyżeczki suszonego skrzypu do szklanki wrzącej wody i pozostawić na 7-10 minut. Odcedzić i pić herbatę. Ewentualnie, można również wykorzystać herbatę ze skrzypu w torebkach.
- Łamliwe paznokcie: 2 łyżeczki suszonych ziół zaparzaj w szklance wrzącej wody przez 10 minut. Pozostaw do schłodzenia i mocz paznokcie przez około 20 minut. Następnie osusz paznokcie i zastosuj mieszankę równych części letniej extra virgin oliwy z oliwek i soku z cytryny. Załóż bawełniane rękawiczki na noc. Powtarzaj zabieg 3-4 razy w tygodniu.
- Zapalanie jamy ustnej, dziąseł, gardła: gotuj 1 łyżeczkę ziela skrzypu w 1 szklance wody przez ok. 10 minut lub do filiżanki letniej wody dodaj 3-4 krople ekstraktu ze skrzypu. Płucz jamę ustną i gardło 3 razy dziennie.
- Kąpiel lecznicza: 100g ziela należy zalać 3 litrami wody i gotować przez ok. 20 minut na małym ogniu. Przecedzić i wlać do wanny do połowy napełnionej wodą. Kąpać się ok. 20 minut (pomocne m.in. w bólach reumatycznych).
UWAGA – długotrwałe stosowanie skrzypu polnego może doprowadzić do niedoboru witaminy B1. Przy długotrwałym stosowaniu skrzypu należy uzupełniać niedobór tej witaminy. Jeśli zażywasz leki – należy poradzić się lekarza, czy można łączyć je z przyjmowaniem skrzypu.
W oparciu o:
Jawairia Zafar, Horsetail Health Benefits, http://www.homeremediesweb.com/horsetail-health-benefits.php (stan na 16.09.2014)
Zielnik Klasztorny Ojców Bonifratrów, Warszawa 1992
* Artykuł nie stanowi porady medycznej, lekarskiej czy farmaceutycznej. Czytelnik przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji co do leczenia, powinien skonsultować się (w zależności od potrzeb) z lekarzem lub farmaceutą.