Regularna jazda na rowerze może pozytywnie wpłynąć na Twoje zdrowie, zmniejszyć stres i poprawić samopoczucie. Może także być atrakcyjną formą spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi. Przypomnij sobie, kiedy ostatnio wsiadłeś na rower?

Jazda na rowerze jest wyjątkowo popularną formą rekreacji. Jedną z podstawowych umiejętności, jakie zdobywają dzieci jest właśnie sztuka poruszania się początkowo na 4, a później na dwóch kółkach. Małe dzieci, emeryci, osoby sprawne fizycznie i niesprawne – rower jest dla każdego i ma wiele „twarzy”. Warto uświadomić sobie, że jazda a rowerze może być wyjątkowo przyjemnym i pożytecznym zajęciem.

Zalety jazdy na rowerze

Jakie są plusy jazdy na rowerze, i dlaczego warto mieć swoje „dwa kółka”:

 1. Jazda na rowerze jest dobra dla serca – poprawia wydolność układu krążenia, a tym samym prowadzi do zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej. Korzystnie wpływa na ogólną sprawność fizyczną danej osoby. 
 2. Jest sposobem na spalanie kalorii, zmniejszenie wagi, zachowanie szczupłej sylwetki, przyśpieszenie metabolizmu.
 3. Wpływa na „żywotność” i poprawia komfort życia osób starszych. 
 4. Pozwala się odstresować, zmniejsza nagromadzone napięcie – tym samym ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.
 5. Wzmacnia mięśnie.
 6. Jest wyjątkowo atrakcyjną formą spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi, nawet maluchy mogą podróżować z rodzicem, umieszczone w specjalnym siodełku.
 7. Umożliwia poznawanie nowych osób i miejsc.
 8. Jest przyjazna dla środowiska – w przeciwieństwie do innych środków transportu, w jej trakcie nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje chemiczne.
 9. Może być „lekiem” na wszechobecne korki.
 10. Pozwala zaoszczędzić pieniądze na benzynie i biletach. Nie tylko studenci, uczniowie, ale również pracownicy firm i urzędów decydują się często w ten sposób dojeżdżać do pracy oraz szkoły.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

 

Jeżdżąc na rowerze (czy to po mieście, czy po leśnych szlakach), warto pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i przestrzeganiu przepisów drogowych.

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

 • Przed każdym wyruszeniem w trasę należy sprawdź, czy rower jest sprawny (szczególnie hamulce, światła, powietrze w oponach).
 • Staraj się być „widoczny”, szczególnie jeśli planujesz jazdę wieczorem, w niekorzystnych warunkach atmosferycznych itp. – możesz nosić koszulkę odblaskową, na rower założyć odblaski.
 • Pamiętaj, że noszenie kasku rowerowego jest bardzo ważne – w razie wypadku, zmniejsza ryzyko poważnych urazów głowy.
 • Podczas wyprzedzania zaparkowanych samochodów, zachowaj ostrożność – ktoś może niespodziewanie otworzyć drzwi samochodu.
 • Nie używaj słuchawek podczas jazdy na rowerze – nie usłyszysz klaksonu samochodu. 
 • Nigdy nie używaj telefonu komórkowego podczas jazdy na rowerze.
 • Miej przy sobie podstawowe narzędzia do naprawy usterek w rowerze oraz telefon komórkowy, aby zadzwonić po pomoc w razie potrzeby. 
 • Nie pij alkoholu – naraża to na utratę życia i zdrowia zarówno ciebie, jak i innych użytkowników dróg. 

Warto jeździć na rowerze

Jazda na rowerze jest fantastycznym sposobem spędzania czasu, nie tylko sprawia wiele frajdy, ale również wzmacnia organizm i pozwala zachować jego sprawność na długo. Jeśli nie masz pomysłu na hobby, nudzisz się w weekendy, nie wiesz jak się odstresować – porozmawiaj z rodziną, znajomymi. Zbierzcie grupkę „rowerową” i wybierzcie się gdzieś wspólnie. Na początku, kondycja pewnie nie pozwoli Wam na dłuższe wyprawy…, jednak z czasem, wraz z każdym przejechanym kilometrem, świat stanie otworem przed waszymi dwoma kółkami.