Obgryzasz w domu, obgryzasz w pracy – w kościele, na przystanku, gdy masz czas i gdy go nie masz. Swoją uwagę kierujesz głównie na palce u dłoni, bo do stóp Ci trudno dosięgnąć zębami. Wstyd Ci, ale to silniejsze od Ciebie. Tak przynajmniej ciągle powtarzasz.

Obgryzanie paznokci zwykle ma podłoże nerwowe i jest sposobem radzenia sobie ze stresem, odreagowaniem złych emocji, z którymi nie potrafimy sobie poradzić.
 
Zaczyna się w dzieciństwie, i jeśli z tego „nie wyrośniemy” ciągnie się za nami w dorosłym życiu, będąc jednocześnie próbą odreagowania stresu, jak i jego przyczyną. Jedno napędza drugie, gdyż wstyd z powodu brzydkich paznokci, zdeformowanych i poranionych, skutecznie obniża samoocenę i wpędza w kompleksy. 
 
Ręka sama wędruje do ust w stanach zdenerwowania, gdy czujemy głód, nudzimy się, lub mocno się nad czymś skupimy, zamyślimy.
 
Część osób dotknięta problemem obgryzania paznokci zna umiar i "gryzie" tylko do pewnego stopnia. Niektórzy jednak, z takim zapałem oddają się "swojej pasji", że dochodzi do krwawienia, deformacji płytki paznokciowej, infekcji i bólu. Nie chcemy obgryzać, lecz to silniejsze od nas… Jest jak nałóg, z którym trzeba się zmierzyć, z którym walczymy przeżywając wzloty i upadki.
KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Jak przestać obgryzać paznokcie?

 

  1. Uznaj, że obgryzanie paznokci stanowi dla Ciebie problem i jest przyczyną dyskomfortu. Chcesz mieć piękne paznokcie i czas rozpocząć kampanię przeciw obgryzaniu.
     
  2. Zaznacz w kalendarzu datę,  którą oficjalnie będziesz  uznawał za początek końca obgryzania. Najlepiej wybrać pierwszy dzień tygodnia – czyli poniedziałek.
     
  3. Wyobrażaj sobie jak to fajnie będzie mieć piękne zadbane paznokcie, bez wstydu przy podawaniu innym ręki, bez chowania dłoni w kieszeniach, bez dziwnych spojrzeń, gdy ktoś zauważa, że obgryzasz paznokcie.
     
  4. Jeśli jesteś kobietą, maluj paznokcie na jasny kolor, będzie on jak lampka ostrzegawcza, gdy tylko paznokieć zbliży się do ust. Będziesz też miała większe opory przed obgryzaniem, bo przy jasnych kolorach bardzo rzucają się w oczy odpryski lakieru.
     
  5. Dobrym pomysłem jest zakupienie specjalnego lakieru bezbarwnego do paznokci (w aptekach). Ma on obrzydliwy smak i ma stanowić formę odstraszania przed obgryzaniem paznokci.
     
  6. Żuj gumę – dzięki temu Twoje usta skupią się na czymś innym niż obgryzanie paznokci.
     
  7. Jedz wapń i magnez, możesz również zapytać w aptece o specjalny preparat wzmacniający płytkę paznokciową. Twoje paznokcie potrzebują zastrzyku energii, by móc się zregenerować.
     
  8. Kup nawilżający krem do rąk i paznokci, obcinacz do paznokci i pilniczek – uświadom sobie, że od dziś nie gryziemy, tylko piłujemy i przycinamy.
     
  9. Gdy coś oglądasz, skupiasz się nad czymś – zapewnij sobie dostęp do przekąsek np. marchewki, orzeszków. Niech Twoje usta mają zajęcie.
     
  10. Gdy paznokcie odrosną, obcinaj je krótko do czasu, aż poczujesz, że wygrałeś z nawykiem obgryzania. Dłuższe paznokcie, to dodatkowa pokusa – by je "zjeść" 😉 Lepiej, nie wystawiać się na próbę, na samym początku….

Walcz o piękne paznokcie

Nie poddawaj się, przegrana bitwa nie oznacza przegranej wojny. Walka z obgryzaniem wymaga cierpliwości i konsekwencji, trudno przestać w jeden dzień. Musisz wypracować nowy nawyk, a to wymaga czasu. Warto, abyś poszukał sobie również sposobu na odreagowanie stresu i relaks. Mniejsze napięcie spowoduje brak konieczności rozładowania go obgryzaniem.

Nie zrażaj się… Dzień po dniu, zauważysz, że Twoje paznokcie wyglądają coraz lepiej… Jak to mówią „Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą”. Walcz o piękne dłonie. Radość, ze zwycięstwa nad swoją słabością, będzie wyjątkową nagrodą.