Przywykliśmy do tego, że na naszych balkonach królują kwiaty. Wraz z nadejściem wiosny wielu z nas dwoi się i troi, by nadać balkonowej przestrzeni niepowtarzalnego charakteru – kupujemy pelargonie, begonie, wielobarwne petunie… W tym roku czas na zmiany – balkon niech stanie się królestwem warzyw, owoców i ziół!

Nie wyobrażacie sobie tego? To jednak możliwe. Po co kupować, skoro można wyhodować własne zioła czy warzywa na balkonie… Nie wszystkie oczywiście, ale istnieje spore pole do działania… Potraktujcie to jako wielką ogrodniczą przygodę;)

Wielka uprawa na balkonie

Kochacie świeże zioła, chrupiącą sałatę a może na myśl o poziomkach ślinka Wam cieknie? Spójrzcie na Wasz balkon i zastanówcie się, jakie możliwości daje – Jest duży, mały, dobrze nasłoneczniony czy raczej zwykle panuje w nim ceń? Poszczególne zioła i warzywa mają swoje specjalne potrzeby – bez odpowiedniej ilości światła, ciepła nie będą się prawidłowo rozwijać. Decydując się na konkretne rośliny wybierajcie te, których owoce/części rzeczywiście lubicie jeść i które zostaną wykorzystane w kuchni. Jednym zdaniem – najpierw plan, a później działanie:)

Jak może wyglądać taki ogród na balkonie? Spójrzcie na zdjęcia. Robi wrażenia prawda?
 

 

Zioła i warzywa na balkonie

fot. www.slonecznybalkon.pl

Co można uprawiać na balkonie?

Wychodzisz rano na balon, niczym do swojej małej, prywatnej spiżarni… Przed Tobą ogród, może "ciasny, ale własny". Sięgasz dłonią po… No właśnie… co możesz sobie wyhodować jako dodatek do pysznego posiłku lub jako przekąskę? 

  • Zioła – m.in. melisa, mięta, szałwia, tymianek, rozmaryn, oregano, bazylia.
  • Warzywa – m.in. rzodkiewka, pietruszka, marchew, pomidorki koktajlowe, sałata, ogórki, cebula. 
  • Owoce – m.in. poziomka, truskawka.
     

 

Poziomki na balkonie

fot. www.slonecznybalkon.pl

I jak wam się podoba taka perspektywa? Kusząca? Ciekawa? Podejmijcie wyzwanie i już dziś rozpocznijcie wielki projekt – Ogród na balkonie! Nie tylko będziecie mieli okazję wyhodować coś do zjedzenia, ale również pielęgnacja roślin stanie się świetnym sposobem na relaks i odreagowanie codziennego stresu. Miny znajomych, gdy wejdą na wasze małe "balkonowe pole" – bezcenna;)

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Zdecydujcie: 

  • co chcecie uprawiać? Poczytajcie i ustalcie, jakie dana roślinka ma potrzeby, i czy Wasz balkon będzie dla niej odpowiednim miejscem. Wybierzcie takie, które będą akurat w tym miejscu dobrze rosły.
  • sadzonki czy nasionka (dostępne w sklepach ogrodniczych i na bazarach)? Jak wolicie? Chcecie wasze roślinki hodować z nasion, a może kupić gotowe sadzonki (wersja dla mniej cierpliwych i przy ograniczonej ilości miejsca)? 

 

Zakupcie ziemię i odpowiednie doniczki – możecie wybrać piękne np. gliniane, które staną się również ozdobą Waszego balkonu. Ich wielkość powinna być dostosowana do potrzeb roślin, które w niej "zamieszkają". Nie zapomnijcie również, by przestrzegać terminów siewów (zwykle informacja o tym jest dostępna na opakowaniach nasion lub można wyszukać ją w Internecie/zapytać sprzedawcę).

 

Gliniane doniczki

Siej na zdrowie – warzywa i zioła na balkonie

Na początek, nie próbujcie zakładać wielkiej plantacji – sprawdźcie, czy taka forma spędzania czasu wam odpowiada hodując np. tylko sałatę, wasze ulubione zioła. Dajcie sobie czas, by wprawić się nieco w ogrodnictwie:) Poczytajcie w Internecie, zaopatrzcie się w ciekawy poradnik. Może na starcie wyda Wam się to trudne, z czasem jednak dostrzeżecie, że idzie wam coraz lepiej – roślinki pięknieją w oczach, a frajda z opieki nad nimi, staje się coraz większa. Powodzenia:) 

 

Część prezentowych zdjęć pochodzi ze strony Basi – pasjonatki uprawy warzyw i ziół na balkonie. Słoneczny Balkon to niepowtarzalne źródło inspiracji. Warto z niego czerpać!

Ps. Nie musicie rezygnować z kwiatów na balkonie. Będą pięknie wyglądały wśród pomidorów czy papryki;)