Twój piękny, srebrny łańcuszek, zamiast lśnić blaskiem zrobił się czarny? Miedziane naczynia też jakoś „przyblakły”, a garnki ze stali nierdzewnej zalegają w zlewie. Co z tym fantem zrobić? Czy wykorzystując domowe sposoby, da się skutecznie wyczyścić różne metale, jednocześnie ich nie niszcząc?

Oczywiście, że się da. Musisz jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności. Jeśli nie masz całkowitej pewności, co jest z jakiego metalu lub wartość przedmiotu jest spora, najlepiej wcześniej poradzić się specjalisty (np. złotnika w przypadku biżuterii).
 
W domu miewamy bardzo różne rzeczy, które się brudzą – nie tylko takie, które pełnią praktyczne funkcje, ale również dekoracje, biżuterię. Warto znać domowe sposoby, które pozwolą nam łatwo i skutecznie zadbać o czystość i jednocześnie piękny wygląd – czyszczenie srebra, chromu czy miedzi nie jest wcale takie trudne. 

Jak wyczyścić brąz?

Unikajmy polerowania brązu. Woda łatwo go uszkadza, a polerowanie usuwa patynę (efekt korozji w wilgotnym powietrzu, powierzchniowa warstwa patyny tworzy powłokę koloru od jasnozielonego do szarozielonego), która nadaje mu charakteru. Przedmioty z brązu należy czyścić miękką ściereczkę, a kurz ze szczelin usuwać np. wacikiem lub patyczkami do uszu.
 
Jeśli jednak patyna jest niepożądana, można się jej pozbyć np. poprzez czyszczenie brązu miękką szczoteczką, polaną wcześniej sokiem z cytryny. Następnie spłukujemy go wodą i osuszamy suchą ścierką.
 
Sok z cytryny można zastąpić amoniakiem – 8 kropli amoniaku wlać do szklanki wody. Nasączoną tym szmatką, należy następnie wyczyścić zabrudzenia, opłukać przedmiot wodą, osuszyć i polerować.

Jak wyczyścić mosiądz i miedź?

Jednym ze sposobów na usunięcie brudu z mosiężnych i miedzianych przedmiotów jest szorowanie ich mieszanką soli i octu lub soku z cytryny (później należy je dokładnie opłukać). Można również spróbować wymieszać 15 g kwasku cytrynowego z 1/2 litra wody. Roztwór należy rozprowadzić po przedmiocie i pozostawić na jakiś czas. Pomoże to usunąć śniedź i rdzę.
 
Warto również przygotować pastę z 1/2 cytryny i łyżeczki sody. Wyciskamy cytrynę do miseczki, wsypujemy sodę i dokładnie mieszamy. Tak powstałą pastą przecieramy przedmiot. Następnie spłukujemy – jeśli są jeszcze jakieś zabrudzenie trzeba powtórzyć proces. Na koniec osuszamy czystym ręcznikiem.
KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Gdy będziesz przechodził do etapu polerowania, warto ubrać bawełniane rękawiczki – na przedmiocie nie pozostaną odciski palców.

Jak wyczyścić srebro?

Niektóre przedmioty wykonane ze srebra mają smugi i delikatne ślady śniedzi w zakamarkach, nadaje im to charakteru. Czyszcząc takie rzeczy, nie bądźmy zbyt pedantyczni, bo możemy usunąć i to, co dodaje im piękna.
 
Do czyszczenia srebra możesz przygotować własny płyn. Do małego rondla włóż folie aluminiową – tak, aby przykrywała jego dno. Wlej do niego wody i dosyp garść sody kalcynowanej. Podgrzej nieco roztwór i włóż do niego srebro na minutę lub dwie. Nie mocz danej rzeczy długo i nie stosuj tej metody do przedmiotów, które są tylko posrebrzane. Wypoleruj następnie czystą szmatką.
 
Naczynia do których trudno włożyć dłoń, a chciałbyś je również wyczyścić w środku np. zaparzać do herbaty itp. możesz doprowadzić do porządku napełniając go gorącą wodą i wsypując 1 łyżeczkę proszku do czyszczenia protez. Odstaw na noc, a rano dobrze opłukaj wodą.
 
Ciekawym sposobem jest również zrobienie własnej ściereczki do srebra. Wymieszaj razem 4 łyżeczki bielidła (węglan sodu), 2 łyżeczki amoniaku i 3 szklanki wody. Namocz w tym męką ściereczkę, następnie wykręć i osusz nieco. Przechowuj ją w szczelnym woreczku i używaj, gdy zajdzie taka potrzeba.
 
Jeśli zależy ci na szybkim wyczyszczeniu srebrnego łańcuszka możesz zastosować  zwykłą pastę do zębów. Nanieś  ją na wacik, owiń jeden koniec łańcuszka i przeciągnij… Śniedź zostaje na wacie, a srebro zaczyna lśnić. Nie każda pasta działa równie dobrze, wybierajcie białe  (nie w postaci żelu).  Pastę zastąpić można również  zwykłą sodą oczyszczoną. Sypie się ją na i czyści np. pierścionek.
 

 

Czyszczenie biżuterii – domowe sposoby

 

Jak wyczyścić chrom?

Zamiast używać chemikaliów możemy wyczyścić chrom zwykłym amoniakiem. Nasyp trochę amoniaku do wody – namocz w tym ścierkę, a następnie dobrze przetrzyj nią przedmiot, opłucz i poleruj czystą szmatką. Czyszcząc w ten sposób elementy samochodu, uważaj żeby nie doszło do kontaktu roztworu z lakierem.
 
W łazience chromowe elementy wystarczy umyć namydloną ścierką, a trudniejsze zabrudzenia przetrzeć szmatką posypaną odrobiną sody oczyszczonej. 

Jak wyczyścić stal nierdzewną?

Używając ostrych myjek, drucianek możesz doprowadzić do powstania zarysowań nawet na garnkach ze stali nierdzewnej. Należy na to uważać. Do czyszczenia stali nierdzewnej wystarczy gorąca woda i odrobina płynu do naczyń. Jeśli potrzebujesz czegoś silniejszego, bo zabrudzenie nie chcą zejść – dodaj trochę amoniaku do gorącej wody.  
 
Zauważyłeś zapewne, że na garnkach lubią powstawać brzydkie odbarwienia. Żeby ich uniknąć, zaraz po umyciu osusz stal.

Domowy sposoby czyszczenia – skutecznie i tanio

Zanim sięgniesz po specjalne pasty, preparaty ze sklepu zastanów się, czy na pewno jest to konieczne. Po co tracić pieniądze, używać chemikaliów, skoro domowe sposoby doskonale się sprawdzają. Wiele osób z powodzeniem je stosuje, wychodząc z założenia, że po co biegać po specjalistycznych sklepach, jeśli na domowych półkach jest już wszystko to, co potrzebne do przygotowania past i roztworów czyszczących. Wypróbuj choćby sposoby na czyszczenie srebra, a zobaczysz  jak szybko odzyskają dawny blask.

 
 
W oparciu o: Pat Tkomas, Świadome zakupy, czyli co naprawdę kupujemy, Wrocław 2007.