Dieta raw food opiera się głównie na produktach roślinnych. Obejmuje świeże owoce i warzywa, kiełki, orzechy, nasiona, ziarna – w jej skład mogą wejść również owoce morza, mięso, jajka, mleko itp. (w zależności od poglądów).

Jak już wspomniałam w  pierwszej części artykułu, zwolennicy diety na surowo, jako argumenty przeciwko obróbce termicznej pokarmów podają m.in. niszczenie w jej trakcie enzymów naturalnie występujących w żywności (przyśpiesza to proces starzenia, powoduje przyrost masy ciała). W trakcie smażenia, pieczenia lub gotowania wytwarza się również akrylamid – związek dla nas toksyczny i szkodliwy, a  zawarte w pożywieniu witaminy i minerały ulegają niszczeniu. 
 
Przykłady produktów spożywanych w trackie diety raw food:
  • Owoce (np. winogrona, jabłka, pomarańcze, cytryny, truskawki, banany)
  • Warzywa (np. papryka, czosnek, sałata, cukinia, szparagi, pomidory, szpinak)
  • Orzechy i nasiona. Suszone, surowe, najlepiej organiczne (np. migdały, nasiona słonecznika, nasiona lnu, surowe masło migdałowe)
  • Ziarna (np. proso, owies, różne rodzaje zbóż)
  • Fasola i rośliny strączkowe. Suszone, surowe, najlepiej organiczne (np. soczewica, cietrzewica, fasola mung)
  • Oleje. (np. extra virgin oliwa z oliwy, olej kokosowy z pierwszego tłoczenia)
  • Napoje (woda, sok warzywny lub owocowy (niepasteryzowany), ziołowe herbaty
  • Zioła i przyprawy (np. papryka, cynamon, koper, pietruszka, suszone pomidory, wodorosty, surowy sos sojowy, surowy ocet jabłkowy)
  • Słodziki (np. surowy miód)
  • Produkty zwierzęce. Oprócz pokarmów roślinnych, niektórzy zwolennicy diety raw food jedzą surowe pokarmy zwierzęce: surowe jajka, ryby i mięso (niepasteryzowane, niehomogenizowane mleko, jogurty i sery). Uwaga! Warto mieć na uwadze, że spożywanie surowych lub niedogotowanych produktów zwierzęcych może zwiększyć ryzyko zatruć pokarmowych.
KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Wiele posiłków w ramach raw food można wykonać w prosty sposób – sałatki, owoce, soki. Inne wymagają nieco większego nakładu czasu i zaplanowania. Ogólnie, aby przygotować posiłek stosuje się:
 
  • Moczenie. Uważa się, że surowe ziarna, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona powinny być moczone przed zjedzeniem. Dzięki temu uwolnione zostaną składniki odżywcze (zwykle w trakcie gotowania ulegają one zniszczeniu). Należy przepłukać fasolę, orzechy, rośliny strączkowe, nasiona i umieścić je w szklanym pojemniku. Wlać wodę o temperaturze pokojowej i zostawić na noc. Przemyć kilka razy przed wykorzystaniem.
     
  • Kiełkowanie. Po wyciągnięciu z „moczenia” nasiona, fasola i rośliny strączkowe mogą posiadać kiełki. Po odsączeniu – należy umieścić je w pojemniku do kiełkowania. Zostawić  w temperaturze pokojowej na określony czas (zależy od rodzaju rośliny). Gdy nasiona, ziarna zaczną się otwierać i wypuszczą kiełki odpowiedniej wielkości, należy je przepłukać i odsączyć. Tak powstałe jedzenie można przechowywać w szczelnym pojemniku w lodówce do 5 dni.
     
  • Odwodnienie (suszenie). Na rynku można kupić specjalne urządzenia umożliwiające odwadnianie produktów z użyciem niskich temperatur. Specjalny wentylator suszy żywność ułożoną na tackach. Odwadniacze mogą być wykorzystane do suszenia rodzynek, pomidorów, owoców i warzyw.
     
  • Łączenie. Żywność może być mieszana lub posiekana za pomocą robota kuchennego lub blendera (koktajle, zupy). Niektórzy używają też specjalnych wyciskarek wychodząc z założenia, że silne wirowanie również może zniszczyć wartościowe elementy, jakie zawiera żywność.
 
Jak wygląda lodówka osoby, która praktykuje raw food?

 

 

Raw food a uczucie chłodu

Wiele osób uważa, że surowa dieta jest bardziej odpowiednia dla ludzi mieszkających w krajach o cieplejszym klimacie, gdyż w zimie jedząc jedynie surowe, letnie pokarmy możemy doprowadzić do wychłodzenia organizmu. Głosy w tej sprawie są podzielone. Jedni decydują się na radykalny raw food bez względu na porę roku – chwaląc sobie taki styl życia. Inni natomiast włączają do diety również ciepłe posiłki, nie wyobrażając sobie, aby w mroźny dzień mogli nie zjeść choćby miski warzyw gotowanych na parze.
 
Dr. Hankiewicz, opisując przypadek jednej ze swoich pacjentek, która przeszła na surową dietę stwierdza: „No więc, jak jest z tym wychładzaniem? Gdy pacjentka ta przeszła na surową dietę, natychmiast poprawił się jej stan zdrowia i zdjęła z siebie kilka swetrów. Pożegnajmy się więc z pierwszym mitem, że surowa dieta wychładza organizm. I, że zimą powinniśmy jeść gorące kasze, zupy, a owoce i warzywa zostawić na upalne lato. Nie surowizny, lecz nabiał wychładzają organizm. Energia jest w surowym jedzeniu.[…] Powinniśmy jeść to, co u nas rośnie. Ale nawet banan w porównaniu ze zwykłym  chlebem jest jak nektar bogów – zdrowy i bezpieczny. Patrząc na gotowane pożywienie rozgrzeszyłam nawet cytrusy. Uważam, że późne owoce – jabłka i gruszki są doskonałym pokarmem na zimę. Są w stanie nas tak wspaniale ogrzać i dać nam tyle energii potrzebnej na przetrwanie zimy. Późna gruszka nie zmarznie nawet na mrozie. Orzechy są również doskonałą spiżarnią na zimę. Energia jest w surowym jedzeniu. Może i gotowanie dodaje jakiegoś rodzaju energii do pożywienia. Ale jaki jest sens, aby jedną energię zabijać po to, aby dać jakąś drugą”. [1]
 
Co jednak w przypadku, gdy jest nam zimno? Możemy oczywiście wprowadzić do jadłospisu jakieś ciepłe pokarmy lub też nadal praktykować radykalne raw food, próbując znaleźć sposób na ogarniające nas odczucie chłodu:
 
  • staraj się dużo ruszać – wysiłek fizyczny rozgrzewa
  • dodawaj do posiłków przyprawy, które działają rozgrzewająco np.: czosnek, imbir, kolendra, gałka muszkatołowa, kurkuma, cynamon, goździki
  • pod prysznicem hartuj ciało – stosuj raz ciepły a raz zimny natrysk, masuj skórę rękawicą – poczujesz się cieplej, poprawi się twoje krążenie i do tego skóra zyska lepszą kondycję
  • staraj się, aby to, co jesz miało temperaturę pokojową. Nie jedz rzeczy bezpośrednio z lodówki. Jedzenie możesz lekko podgrzać lub przygotować ciepły sos, żeby je polać – kontrolując temperaturę.
  • ciepło się ubieraj;)
 
Uczucie zimna, jak podkreślają osoby stosujące tą dietę – najintensywniejsze jest na początku jej stosowania, gdy organizm pozbywa się toksyn. Później, nie występuje już taki dyskomfort, i odczucie chłodu powoli zanika.

Surowa dieta – na co warto zwrócić uwagę?

Uważa się, że niewskazane jest raptowne przechodzenie na dietę raw food, gdyż trudno przewidzieć, jak zareaguje organizm na co dzień przyzwyczajony do jedzenia przetworzonych produktów. Najlepiej systematycznie rezygnować ze spożywanego dotychczas jedzenia i na to miejsce wprowadzać coraz więcej surowych warzyw i owoców.  Ewentualnie można zdecydować się na mniej radykalny raw food  i np. w 20% pozostać przy tradycyjnej, ale zdrowej diecie (wszystko zależy od preferencji i efektów, jakie chce się uzyskać). Decyzja o wprowadzeniu takiej diety dzieciom powinna być również bardzo przemyślana i raczej nie sugerowałbym stosowania jej w 100%. 
 

Raw food - kobieta trzyma paprykę w dłoniachW przypadku chorób przewlekłych, ciąży należy decyzję o przejściu na dietę raw food skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. Należy mieć na uwadze, że w trakcie jej stosowania mogą wystąpić niedobory witaminy D, B12 czy wapnia. Rozsądne wydaje się więc wykonywanie kontrolnych badań krwi w celu sprawdzenia, jak nasz organizm ją odbiera i czy aby na pewno sposób, w jaki układamy nasz jadłospis, dostarcza mu odpowiednich składników odżywczych. Może się okazać, że będzie konieczność przyjmowania jakiegoś rodzaju multiwitaminy lub stworzenia bardziej zbilansowanego jadłospisu.

Pamiętajmy, że raw food, to coś więcej niż jedzenie tylko jabłek na przemian z marchewką. Trzeba mieć troszkę wiedzy, chęci i samozaparcia. Jeśli chcesz się dobrze czuć, musisz postępować mądrze i troskliwie zapewniać swojemu ciału to, czego potrzebuje, by mieć energię do działania i składniki odżywcze do sprawnego funkcjonowania. 
 
Surowa dieta jest mało kaloryczna, dlatego należy kontrolować wagę, aby nie doprowadzić do niedowagi. 
 
Produkty, które spożywamy powinny być dokładnie myte i z zaufanego źródła, najlepiej z upraw ekologicznych – świeże, bez śladów psucia się. Szczególnie jest to ważne, jeśli jemy surowe jedzenie typu mleko, jajka, owoce morza, ryby – choć i w przypadku zepsutych warzyw również można się zatruć. W początkowym okresie stosowania diety raw food mogą wystąpić łagodne bóle głowy czy nudności (szczególnie, jeśli wcześniej nasza dieta była bogata w cukry, tłuszcze i kofeinę). Po kilku dniach powinno się to jednak ustabilizować i objawy znikną.
 
 
 
 

Przypisy:
1) Mój organizm nie boi się niczego, neurolog i witarianka Ewa Hankiewicz, wywiad, który okazał się monologiem, spisała: Agnieszka Olędzk, http://ewahankiewicz.w.interia.pl/weg.htm

 
W oparciu o (stana na XI 2012):
Aga Starzyńska, Jedz zdrowo na surowo! http://rawfoods.pl/informacje/artykuly/jedz-zdrowo-na-surowo/
Cathy Wong, Food to Eat on the Raw Food Diet, http://altmedicine.about.com/od/rawfooddiet/a/Foods-To-Eat-On-The-Raw-Food-Diet.htm
Cathy Wong, Raw Food Diet, What Should I Know About It?, http://altmedicine.about.com/od/popularhealthdiets/a/Raw_Food.htm
Ewa Podsiadły-Natorska, Surowa dieta, czyli raw food, http://www.papilot.pl/odchudzanie/19262/Surowa-dieta-czyli-raw-food.html
Gotowane czy surowe? http://rawfoods.pl/informacje/artykuly/gotowane-czy-surowe/
Marta Kapica, Czas na surową dietę! http://rawfoods.pl/informacje/artykuly/czas-na-surow-diet/
Marta Kapica, Jak przetrwać zimę na surowej diecie? http://rawfoods.pl/informacje/artykuly/jak-przetrwac-zime-na-surowej-diecie/
Mój organizm nie boi się niczego – neurolog i witarianka Ewa Hankiewicz, wywiad, który okazał się monologiem, spisała: Agnieszka Olędzk, http://ewahankiewicz.w.interia.pl/weg.htm
Obróbka cieplna, pożywienie a nasze zdrowie, http://rawfoods.pl/informacje/artykuly/obrobka-cieplna-pozywienie-a-nasze-zdrowie
 
Artykuł nie stanowi  porady medycznej, lekarskiej czy farmaceutycznej. Czytelnik przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji co do leczenia, powinien skonsultować się (w zależności od potrzeb) z lekarzem lub farmaceutą.