Tak przywykliśmy do plastiku, że coraz trudniej przypomnieć nam sobie czasy, gdy lalek się nie kupowało (bo nie było gdzie, ani za co), tylko robiło własnoręcznie z resztek materiałów. Zabawka taka była bardziej przyjacielem, niż przedmiotem, który rzuci się później w kąt. Szmaciana lalka stanowiła wartość i przechowywano ją niczym największy skarb nawet, gdy dziecko dawno już wyrosło.

Pani Renata Jęchorek zajmuje się robieniem lalek (zwanych Organic Dolls) od dwóch lat. Pasja ta zrodziła się u niej m.in. z inspiracji starym pajacykiem, który jest w jej posiadaniu i ma ponad 70 lat. Jest to lalka z historą – kiedyś była wiernym przyjacielem i towarzyszem zabaw jej taty. Jak wspomina Pani Renata – "Chciałam go jakoś odnowić, ale zamiast odnowienia powstała moja pierwsza lalka waldorfska. Robótki ręczne były zawsze moją pasją, i jak się okazało – umiejętności te bardzo przydały mi się przy tworzeniu lalek ".

Czym charakteryzuje się lalka waldorfska?

Renata Jęchorek – Można powiedzieć, że jest to lalka nauczyciel, przyjaciel – dzięki niej dziecko uczy się, jak opiekować się drugą osobą, troszczyć się i dbać o nią. W przedszkolach waldorfskich dzieci uczą się poprzez naśladowanie osoby dorosłej, obserwację, zabawę twórczą, doświadczenie. Lalka waldorfska jest obrazem człowieka, powinna dawać poczucie prawdziwego życia (ponieważ dzieci często bawią się w dorosłych, naśladując mamę czy tatę).

 

Lalki waldorfskie

Ich mimika jest neutralna, tak więc dziecko, które bawi się taką lalką musi sobie samo wyobrazić czy lalka jest uśmiechnięta, czy zasmucona; są dzieckiem dziecka, wyjątkowym przyjacielem na całe dzieciństwo. Pobudzają wyobraźnię, uczą odpowiedzialności, rozwijają wrażliwość dziecka, ułatwiają wyrażanie emocji, kształtują uczucia i duszę. 

Jak powstaje lalka waldorfska?

Renata Jęchorek – Lalki te szyje się ręcznie z użyciem surowców naturalnych. Każda z nich jest inna, niepowtarzalna, wykonana w jednym egzemplarzu.  Powstanie lalki to pracochłonny proces.

  • Pierwszym etapem jest uformowanie głowy, tułowia z  runa owczego i gazy.
  • W następnej kolejności obszywa się głowę materiałem, z którego jest zrobiona cała lalka.
  • Szyję rączki, które mocuje się do korpusu z gazy. 
  • Wypycham  nogi i obszywam materiałem korpus z głową i rączkami.

Materiał jest bardzo wytrzymały – bawełna  o cielistym kolorze, produkowany na potrzeby osób, które szyją lalki. 

Od niedawna robię też lalki szmacianki z malowanymi buziami, są mniej pracochłonne, ale również wyjątkowe.

 

Lalki waldorfskie

Teraz  zbliżamy się do etapu gdzie haftujemy włosy i buzię, lalka dostaje ubranka. W tym momencie osoby, które chcą zamówić lalkę mogą zasugerować, jak ma wyglądać, jakiego koloru ma mieć włosy, oczy czy ubranka. Staram się, aby w końcowym etapie lalka była wykonana z naturalnych materiałów, wełny, bawełny, lnu, filcu – dotyczy to również ubranek.

 

Lalki waldorfskie

Lalki z duszą – przytul mnie

I jak się tu nie zakochać w takich lalkach? Ciepłe, rozwijające fantazję, z emanującym z nich spokojem. Takie szmaciane lalki są z pewnością dużo lepszym pomysłem na zabawkę dla dziecka, niż plastikowe Barbie. Czy dla chłopca, czy dziewczynki – mięciutkie przytulanki występują bowiem w formie męskiej i żeńskiej;) 

A gdyby ktoś marzył o czymś specjalnym, spójrzcie tylko na tego konika na patyku, który wzbudza tyle pozytywnych emocji i entuzjazmu, że wielu dorosłych z rozmarzeniem myśli "Szkoda, że już dzieckiem nie jestem!", a na usta ciśnie im się "Wio koniku, wio!!!"

 

Konik na patyku

 

Dziękujemy Pani Renacie za opowieść o swojej pasji i udostępnienie pięknych zdjęć. Więcej przykładów lalek waldorfskich możecie zobaczyć na blogu Pani Renaty Lalki Waldorfskie/Organic Dolls                                                                                                   

ZOBACZ TEŻ:
Przytulanka z polaruPomysł na prezent – jak zrobić zabawkę-przytulankę
Joanna Wilgucka