Sprzątanie z pewnością nie jest jedną z największych przyjemności, ale bez tego nie można mieć czystego domu. A przecież wiadomo, że czystość i porządek wokół daje lepsze samopoczucie i pozwala na psychiczny odpoczynek. Sprzątanie służy właśnie temu, aby we własnym domu czuć się komfortowo i móc się zrelaksować. Niestety w nawale obowiązków związanych z pracą czy opieką nad dziećmi często trudno jest znaleźć dość czasu, aby utrzymać dom w czystości. O ile jednorazowa rezygnacja ze sprzątania nie spowoduje dużych szkód, o tyle systematyczne niesprzątanie może doprowadzić do sytuacji, że w domu będzie nieprzyjemnie pachnieć, a znalezienie potrzebnych rzeczy będzie graniczyć z cudem. Co zrobić, gdy na sprzątanie nie ma chęci lub czasu?

Profesjonalna pomoc

Zapotrzebowanie na usługi pomocy domowych stale rośnie, dlatego bez problemu można znaleźć specjalistyczny portal, łączący potencjalnych pracodawców z osobami oferującymi usługi sprzątające. Takim serwisem jest www.pomocedomowe.pl, gdzie znajdują się profile profesjonalnych pomocy domowych. Za pomocą strony można dotrzeć do doświadczonych gosposi, spełniających wybrane kryteria. Warto więc wcześniej zastanowić się nad tym, jakie są nasze oczekiwania w zakresie doświadczenia, umiejętności, dyspozycyjności czy cech charakteru. Nie każdemu odpowiadać będzie osoba paląca czy niedyskretna. Za pomocą portalu można znaleźć pomoc domową w wielu miastach i ich okolicach, a także nawiązać bezpośredni kontakt, aby móc umówić się na rozmowę kwalifikacyjną.

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Doświadczona pomoc domowa to ogromne wsparcie, dzięki któremu można mieć pewność, że dom będzie czysty nawet wtedy, gdy zabraknie nam czasu na codzienne porządki. Zakres obowiązków każdej gosposi jest inny – niektóre panie zgadzają się także na opiekę nad dziećmi czy zwierzętami domowymi, inne zajmują się również ogrodem i podwórkiem. Pomoc można zatrudnić na cały etat lub tylko okazjonalnie, np. przed świętami, po remoncie czy kilka razy w miesiącu.

Jak rozpoznać dobrą pomoc domową?

Pomoc domowa powinna mieć nie tylko odpowiednie kwalifikacje, ale również pozytywne cechy osobowości. Jest to szczególnie ważne, gdy będzie przychodzić do domu codziennie lub zamieszka w nim. Wówczas powierzane są jej sprawy osobiste oraz mienie, dlatego musi być dyskretna i kontaktowa. Bardzo ważne jest przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której można dowiedzieć się, czy gosposia zna się na swoim fachu i jest godna zaufania. Taka osoba powinna wiedzieć m.in. jak usunąć trudne plamy, np. z wina na dywanie, czy jak pozbyć się rdzy i kamienia z urządzeń sanitarnych.

Potwierdzeniem dobrego przygotowania i doświadczenia jest zainteresowanie gosposi nie tylko wymiarem godzinowym pracy i stawką, ale również kwestią zakupu środków czyszczących czy granicami prywatności wyznaczanymi przez poszczególnych domowników. W przypadku, gdy pomoc domowa ma zajmować się także gotowaniem, powinna zapytać potencjalnego pracodawcę o preferowaną dietę czy alergie pokarmowe. Jeśli do obowiązków będzie wliczała się opieka nad osobą starszą, to gosposia powinna zapytać o wykaz i harmonogram przyjmowanych leków oraz stan zdrowia podopiecznego. Ważne jest także to, aby w razie potrzeby potrafiła udzielić pierwszej pomocy – jest to szczególnie istotne wtedy, gdy pod opieką pomocy domowej będą przebywać małe dzieci. Często praktykowanym rozwiązaniem jest tzw. płatny dzień próbny, dzięki któremu można przekonać się, czy gosposia jest punktualna i jakie ma podejście do swoich obowiązków.