Życie jest łatwiejsze i zdecydowanie przyjemniejsze, jeśli jest się optymistą. Pozytywne nastawienie do życia to nie tylko lepsze samopoczucie i zarażanie innych pozytywną energią, to również ogólny lepszy stan zdrowia skutkujący dłuższym życiem. Dlaczego warto patrzeć na świat przez różowe okulary?

Czym różni się optymista od pesymisty? Słowami Winstona Churchilla, pesymista dostrzega problem w każdej okazji, a optymista – okazję w każdym problemie. Wiele możesz zrobić, aby nauczyć się patrzeć na świat bardziej optymistycznie stosując się do tych prostych kroków.

 

Kiedy napotkasz trudności, staraj się nad nimi nie rozwodzić, zamiast tego zawsze szukaj rozwiązań. Jest to na pewno trudniejsze i wymaga wysiłku, jednak zastąpienie myślenia skoncentrowanego na problemie myśleniem skoncentrowanym na jego rozwiązaniu natychmiast daje poczucie, że idziesz w dobrym kierunku, że możesz pokonywać trudności i wykorzystywać możliwości – to podstawy optymizmu.  

 

Zatrzymuj się nad własnymi myślami za każdym razem, kiedy w twoim życiu wydarzy się coś pozytywnego. Czy zasługę za to, co się wydarzyło, potrafisz przypisać sobie, czy raczej przypisujesz ją innym osobom lub losowi? Warto się nad tym zastanowić. Ilekroć coś ci się uda albo da ci powody do zadowolenia, pomyśl, jak bardzo sam się do tego przyczyniłeś. Świadomość, że posiadasz w sobie siłę, która pomaga ci odczuwać radość z własnych działań i sprawia, że czujesz się lepiej, da ci motywację do pozytywnego myślenia w przyszłości.

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

 

Nie myśl o własnych słabościach jak o czymś permanentnym. Każdemu zdarzają się gorsze dni, każdemu czasem coś nie wychodzi. Nie definiuj negatywnych wydarzeń jako odzwierciedlenia własnej słabości. Spróbuj znaleźć dla siebie okoliczności łagodzące, które zamienią te wydarzenia w jednorazowe wybryki raczej niż w stałą cechę wpisaną w twoje życie. Staraj się traktować je jako nauczkę, która pozwala uczyć się na błędach i jest motywacją do pozytywnej zmiany.

 

Uwolnij się od negatywnych ludzi, którzy wkładają negatywne myśli do Twojej głowy. Ile razy słyszysz: „sytuacja jest beznadziejna” czy „to się nie uda”… Optymizm, tak jak pesymizm, jest zaraźliwy. Na którą „chorobę” chcesz zapaść? Tak, staraj się otaczać ludźmi radosnymi i myślącymi pozytywnie, a na pewno ich postrzeganie świata ci się udzieli. Na pewno masz w swoim otoczeniu osobę, która zawsze widzi jasną stronę, dla której szklanka jest zawsze do połowy pełna. Kiedy znajdziesz się w sytuacji, która wydaje ci beznadziejna, pomyśl jak zachowałaby się na twoim miejscu ta osoba. A potem zadaj sobie te trzy pytania:

  • Jaka jest choć jedna pozytywna rzecz w tej sytuacji?
  • Czego ta sytuacja może mnie nauczyć?
  • Jakie szanse wypływają z tej sytuacji?

 

Czasem odpowiedzi przyjdą natychmiast, czasem będziesz się musiał natrudzić, aby znaleźć pozytywy, kiedy na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie ma żadnych. Ale kiedy Ci się to już uda, nic cię nie zatrzyma. Każde nowe wydarzenie w Twoim życiu będzie przynosiło nowe możliwości i okazje do bardziej optymistycznego patrzenia na świat.

 

Jak powiedziała Maria Robinson, „nikt nie może cofnąć się w czasie i napisać nowego początku, ale każdy może zacząć jeszcze raz i dopisać nowe zakończenie.” Zacznij już dzisiaj!