Praca za darmo – wiele osób krzywi się z niesmakiem na samą myśl, że miałoby swój cenny czas i energię poświęcać na robienie rzeczy, które nie przyniosą im korzyści finansowych. Pomaganie rodzinie, przyjaciołom to ok, ale obcym ludziom? Po co i dlaczego?

Ciągle słyszymy w TV i radiu, czytamy w gazetach i Internecie o dramatach, jakie rozgrywają się wokół nas… Zaniedbane dzieci, katowane zwierzęta, ubóstwo, choroby… Tyle złych informacji dociera do naszych oczu i uszu, że w pewnym momencie przestajemy widzieć w tym konkretną, ludzką tragedię. Staje się to czymś powszednim, wręcz "normalnym". Od czasu do czasu jakieś straszny news w wiadomościach wytrąci nas z równowagi i skłoni do chwili refleksji, ale zaraz wracamy do prozy życia… Pojawiają się zdania i myśli typu – "Przykro mi, ale co mogę zrobić?",  "Nie mam czasu, to nie mój problem", "Nie mam z czego pomagać".
 
Tak to prawda… – ale nie cała. Na wiele rzeczy nie mamy wpływu, z czasem bywa krucho, z pieniędzmi również, jednak…
 

"Posiadanie wielkiego serca nie ma nic wspólnego z wartością twojego konta bankowego. Każdy ma coś, co może dać innym". Barbara Bush (żona Georga H.W. Busha)
 

Chwila rozmowy z kimś starszym i samotnym, wyjście z osobą chorą na wizytę do lekarza, zrobienie ulotki na akcje charytatywną… – często bardzo niewiele może nas kosztować… a jednocześnie uczyni świat lepszym. Masz tą świadomość? To nie jest tak, że drobne rzeczy nie mają sensu…

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat… czyjś świat… Uśmiech na twarzy dziecka, że może z kimś się podzielić swoim problemem, osoba niepełnosprawna, która może wyjść z domu, bo ktoś zechciał jej towarzyszyć, człowiek bezdomny, który otrzymał ciepłą zupę w zimie… Wokół nas jest wiele osób, które potrzebują wsparcia – odkryjmy w sobie radość dzielenia się… Bo to naprawdę ogromna wartość! 

Podziel się… Odkryj radość dzielenia się

Kiedy ostatnio komuś pomogłeś? – komuś, kto nie jest kimś Ci bliskim, członkiem rodziny… Komuś, kto nie ma jak się odwdzięczyć pięknym prezentem, znajomościami, pomocą w znalezieniu lepszej pracy, załatwieniu czegoś… Trudne pytanie?

Chmurka na niebieNa świecie jest wielu wolontariuszy, którzy pracują w różnych krajach, warunkach, przy różnych zadaniach… Oni odkryli radość pomagania, radość bezinteresownego dzielenia się sobą (swoim czasem, talentami, uwagą) z innymi – spróbuj Ty również ją odkryć… Zaryzykuj odrobinę swojego cennego czasu i dobrej woli… Jesteś potrzebny, masz realny wpływ na świat – nie stój bezczynnie…

 

"Najlepszą drogą do odnalezienia samego siebie jest zagubienie się w służeniu innym".
Ghandi
 

Dzięki wolontariatowi masz szansę poznać nowych ludzi, nauczyć się wielu rzeczy – również o sobie samym. Wolontariat często otwiera oczy i jest czasem weryfikacji poglądów i postaw. Daje szansę spojrzenia na swoje własne życie z innej perspektywy, przekonania się, że jakże często niepotrzebnie narzekamy, nie umiem się cieszyć z tego, co mamy – a zwykle jest z czego…

Jak zostać wolontariuszem?

Wolontariat, to najprościej mówiąc wspieranie innych ludzi znajdujących się w potrzebie – dobrowolne i bezpłatne. Wolontariuszem może być każdy, trzeba tylko znaleźć  na niego odpowiedni "pomysł" . Najpierw trzeba chcieć – to chyba najtrudniejsze 🙂 Później, gdy już zdecydujesz się, że tak, chcę komuś pomóc:
 
 1. Zastanów się, jaki rodzaj pracy, by Ci najbardziej odpowiadał. Czy wolisz kontakt z ludźmi, zwierzętami czy np. siedzenie za biurkiem i prowadzenie księgowości jakiemuś stowarzyszeniu, fundacji itp. Może chciałbyś nauczyć innych haftu, malowania na szkle czy czegoś innego, w czym jesteś dobry? Lubisz spędzać czas z dziećmi, dogadujesz się świetnie z osobami starszymi – jest wiele świetlic środowiskowych, gdzie można pracować jako wolontariusz. Twoja pomoc nie musi odbywać się w ramach działania konkretnej organizacji. Nawet bezinteresowna pomoc sąsiadce w robieniu zakupów/załatwianiu spraw –  będzie już bowiem formą wolontariatu.
   
 2. Określ jaką ilość czasu chcesz i możesz poświęcić – np. w piątek 2 godziny,  w poniedziałek 4 itp.
   
 3. Gdy już wiesz ogólnie, jakiego rodzaju pracę chciałabyś wykonywać i jaką ilością czasu dysponujesz, należy poszukać konkretnego miejsca na wolontariat. Jak zacząć? W zależności od zainteresowań i Twoich preferencji dobrze jest rozejrzeć się w najbliższym otoczeniu, popytać znajomych. Możliwe, że w okolicy Twojego zamieszkania funkcjonuje schronisko dla zwierząt, świetlica dla dzieci z problemami, dom samotnej matki, dom pomocy bezdomnym lub inna organizacja mająca na celu pomoc potrzebującym. Można zasięgnąć informacji w Ośrodku Pomocy Społecznej. Jeśli coś Cię zainteresuję – zadzwoń lub osobiście odwiedź to miejsce i zorientuj się, czy nie potrzebują wolontariusza.
   
 4. Jeśli w Twoim otoczeniu nie ma żadnych instytucji świadczących pomoc, które by Ci odpowiadały swoim profilem działalności – możesz wejść np. na stronę wolontariat.ngo.pl lub www.wolontariat.org.pl i się rozejrzeć. 
   
 5. Mądrze wybieraj formę wolontariatu i organizację, w której chcesz się udzielać. Poczytaj o niej, poszukaj opinii, zastanów się, czy rzeczywiście pomaga innym i czy czas, który chcesz poświecić zostanie dobrze spożytkowany.  
   
 6. Często prywatne firmy szukają wolontariuszy – praktykantów. W takim przypadku darmowa praca, nie tyle służy pomaganiu osobom potrzebującym, ile zdobyciu doświadczenia zawodowego przez wolontariusza/praktykanta. Oczywiście można połączyć 2 rzeczy – pomagając innym, zdobywać jednocześnie przydatne dla siebie umiejętności zawodowe (trzeba tylko znaleźć odpowiednią np. fundację, stowarzyszenie).
   
 7. Jeśli ktoś Ci proponuje "wolontariat", który polega np. na wysyłaniu ofert handlowych i zwiększeniu sprzedaży danej firmy, to się dobrze zastanów, czy to aby na pewno wolontariat, czy raczej tylko "darmowa praca".

Wyciągnij dłoń

Wyciągnij dłoń do tych, który Cię potrzebują… Bez względu na swój wiek, zawód, płeć, sytuację materialną – to nie ma znaczenie… liczy się serce… Dostrzeż to, że świat może być lepszy i to właśnie dzięki Tobie… Odkryj w sobie pasję działania na rzecz słabszych i pokrzywdzonych… Zobaczysz, jak Cię to wciągnie… Pomagając innym odkryjesz to, co tak na prawdę jest w życiu ważne i na czym warto się skupić… Przekonaj się, ile szczęścia w Twoje życie wniesie wyciągniecie pomocnej dłoni w stronę kogoś potrzebującego i jak bardzo może to odmienić życie was obojga.

ZOBACZ TEŻ:
rodzinny wolontariatRodzinny wolontariat – sposób na wartościowe spędzanie czasu z dziećmi
Barbara Krawczyk