Raz w roku każdy z nas musi zmierzyć się ze zmianą czasu z zimowego na letni. Niby to tylko przestawienie zegarów o godzinę – może jednak prowadzić do zakłócenia rytmu snu i odczucia zmęczenia. 

Tylko nie zapomnij o zmianie czasu – brzmią komunikaty w radiu, TV, Internecie, a każdy z nas zerka, czy aby budzik zadzwoni o odpowiedniej porze, by zbudzić do pracy.

Przestawienie czasu to tylko 1 klik, wiele urządzeń robi to automatycznie… nasz organizm potrzebuje jednak nieco więcej czasu, by przestawić się na nowy tryb funkcjonowania. Pamięta bowiem, kiedy zwykle chodziliśmy spać i kiedy wstawaliśmy… Przestawienie zegarków niewiele go obchodzi – w obliczu tego, że gdzieś mu zaginęła godzina.  

Jak zadbać o komfort snu?

Zaraz po zmianie czasu, każdy z nas może czuć się bardziej zmęczony niż zwykle. Czasem senność w zupełnie nieodpowiedniej porze, innym razem problem z zaśnięciem/lub "zrzuceniem" się rano z łóżka. Jak przetrwać czas adaptacji organizmu do nowego rytmu snu?

 

 • Wieczorem kładź się spać, gdy zaczniesz odczuwać senność.
   
 • Nie pozwalaj sobie na drzemkę w dzień, bo możesz ją przypłacić problemem z zaśnięciem. 
   
 • Przygotowując się do snu, staraj się wyeliminować bodźce, które nie sprzyjają wyciszeniu – TV, komputer, głośna muzyka, wpatrywanie się w wyświetlacz telefonu, ostre światło.
   
 • W dzień pamiętaj o jakiejś formie aktywności fizycznej – jazda na rowerze, spacer, itp., niech organizm się dotleni. 
   
 • Rano, po przebudzeniu się – odsłoń zasłony i pozwól światłu zagościć w Twoim domu. 
ZOBACZ TEŻ:
Sposoby na bezsenność10 sposobów na to, aby szybko zasnąć
Barbara Krawczyk