Współcześni rodzice toczą nieustanną walkę o to, by niewinność ich dzieci trwała jak najdłużej. Tymczasem media i kultura potrafią brutalnie sprawić, że nasze latorośle przedwcześnie dorastają. Jak ochronić dzieci przed atakującymi je zewsząd komunikatami i obrazami, które nie są dla nich przeznaczone?

Media a bezpieczne dzieciństwo

 

Oto osiem rad, które pomogą ci przedłużyć dzieciństwo najmłodszych członków twojej rodziny na tyle, na ile to możliwe:

1. Uruchom rodzicielską kontrolę telewizji
Wykorzystanie każdego oferowanego przez twojego dostawcę środka kontroli rodzicielskiej to jedna z najbardziej skutecznych metod uniemożliwiania dzieciom dostępu do treści przeznaczonych tylko dla dorosłych. Możliwości i właściwości różnią się zależnie od usługi i dostawcy – warto jednak sprawdzić, z jakich ułatwień możesz korzystać i w jaki sposób zabezpieczą twoje dziecko.

2. Zmień ustawienia swojego radia
Współcześnie tradycyjne radio jest coraz mniej popularne, jednak wielu z nas wciąż ma automatycznie zaprogramowane konkretne stacje w radiu samochodowym. Gdy podróżujemy z małymi dziećmi lepiej może ograniczyć się do rodzinnych stacji.

KURSY ONLINE:
samodzielne-rodzicielstwoZrelaksowana Mama
Jasna, zwarta, praktyczna, mądra i nowoczesna pomoc w wychowaniu dzieci
Sprawdź!

3. Załóż filtr rodzicielski w Internecie

Praktycznie wszystkie nowoczesne przeglądarki internetowe mają wbudowane filtry, które można dopasować do wieku i potrzeb dzieci. Większość dostawców usług internetowych dodaje możliwość dodatkowych regulacji istniejących filtrów.

4. Ogranicz czas, który dziecko spędza przed ekranem

Poza zmniejszeniem związanych z tym zagrożeń dla zdrowia, ograniczenie czasu, który twoje dziecko spędza grając w gry video, oglądając telewizję czy przeglądając Internet może również pomóc ochronić je przed napotykaniem treści dla niego nieodpowiednich.

5. Zwróć uwagę na oznaczenia gier komputerowych
System Oceniania Gier Komputerowych (The Entertainment Software Rating Board – ESRB) dopasowuje możliwość dostępu do gier komputerowych i na konsole, podobnie jak System Oceniania Filmów. Informacja ta jest wyraźnie widoczna na opakowaniu gry (lub w oficjalnej informacji o grze w sklepie internetowym) i może pomóc ci zorientować się w zawartości gry przed zakupem lub pozwoleniem dziecku na granie.

6. Zainstaluj program monitorowania
Istnieje wiele programów pozwalających na nadzorowanie użytkowania, przeglądanie historii, zawartości wiadomości e-mail i aktywności na portalach społecznościowych na konkretnym komputerze. Zamiast jednak na podglądaniu i kontroli powinieneś skupić się na zapobieganiu celowemu łamaniu zasad. Poinformuj dziecko, że oprogramowanie zostało zainstalowane i będzie regularnie sprawdzane – może to być równie skuteczne, jak wykrywanie konkretnych naruszeń ustalonych miedzy wami zasad.

7. Znaj przyjaciół dziecka
Twoja znajomość z przyjaciółmi dziecka z pewnością nie uchroni go od wszystkich problemów, ale może pomóc. Twoja zdolność określenia, jaki wpływ mają znajomi na dziecko lub jakie jest prawdopodobieństwo, że zachęcą je do oszukiwania ciebie, zależy od tego, jak dobrze ich znasz.

KURSY ONLINE:
samotne-rodzicielstwoSamotne Rodzicielstwo
Praktyczne wsparcie dla rodziców samotnie wychowujących dzieci
Sprawdź!

8. Dawaj przykład

Dzieci uczą się przez naśladowanie. Powtarzanie zachowań rodziców to jeden ze sposobów, w które dzieci zaczynają rozwijać własną osobowość. Nawet w okresie dorastania dzieci wciąż obserwują rodziców. Dlatego bardzo ważne jest, byś dawał dobry przykład. Dbanie o "czystość" własnego języka jest dużo skuteczniejsze, niż podejście "rób tak jak mówię, nie tak, jak robię", które niemal zawsze mści się, kiedy dzieci są starsze.

 

Jak zawsze – nie istnieje magiczna formuła pozwalająca na wypełnienie tego zadania. Ustalenie zasad dla dzieci i całej rodziny, a równocześnie dopilnowanie, by zasady te były przestrzegane, wymaga wysiłku i dyscypliny ze strony obojga rodziców. Każda rodzina powinna ustalić swój własny system wartości i opracować sposoby przekazania go dzieciom. Na pewno warto podjąć ten wysiłek, by nasze dzieci dorastały bezpiecznie.

 

Autor: Bartek Kulesza
Facet po 40