Dzięki zainstalowanym wysoko na drzewach kamerom można na żywo w internecie podglądać gniazda czapli siwej w Nadleśnictwie Dobrocin w województwie warmińsko-mazurskim – poinformowały na swojej stronie internetowej Lasy Państwowe.

Leśnicy z Nadleśnictwa Dobrocin (terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie) zapraszają do śledzenia internetowej transmisji z czaplińca, czyli kolonii lęgowej. Kolonia, którą można na żywo podglądać w internecie, składa się z około 100 gniazd. To ptasie osiedle jest zlokalizowane nad niewielkim jeziorem w tamtejszym nadleśnictwie.

Leśnicy przyznają, że nie jest najliczniejsza znana w Polsce kolonia czapli. Ta największa liczy ponad 900 gniazd i znajduje się na terenie rezerwatu Kurowskie Błota, niedaleko Szczecina. Ale i tak jest co oglądać.

"Osiedle z Nadleśnictwa Dobrocin pomału zaczyna tętnić życiem, jego mieszkańcy wracają z dalekiej podróży. Już za dwa – trzy tygodnie czaple przystępują do lęgu. Oboje rodzice będą wysiadywali jajka przez ok. 26 dni. Młode pozostaną w gnieździe przez dwa miesiące, a pierwsze próby latania podejmują, kiedy będą miały ok. osiem tygodni" – poinformował rzecznik RDLP w Olsztynie Adam Pietrzak.

Transmisję można oglądać na stronach internetowych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i Nadleśnictwa Dobrocin.

W poprzednich latach miłośnicy przyrody mogli dzięki leśnikom z Dobrocina obserwować życie codzienne pary bielików oraz puszczyków. Od kilku sezonów uwagę internatów przykuwają również żubry z Nadleśnictwa Browsk oraz para rybołowów, RoSzponka i Szuwarek, z Nadleśnictwa Lipka.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl 03.2016