Wszyscy znamy złotą zasadę, która mówi, żeby traktować innych tak jak chcielibyśmy, żeby traktowano nas. Jest jeszcze jednak zasada platynowa: traktujmy innych tak, jak pragną być traktowani. W związku szacunek do partnera jest kluczowy, jednak bardzo trudny do zdefiniowania. Jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że partner nie okazuje ci szacunku?

Miłość i szacunek – czy jedno może istnieć bez drugiego?

Związek można budować na wiele sposobów, ale podstawa zawsze jest ta sama: miłość i szacunek. Żadna z tych rzeczy w oderwaniu od drugiej nie zbuduje fundamentu prawdziwej relacji. Czym jest szacunek w związku? To odzwierciedlenie wzajemnego traktowania się przez partnerów. Nie wystarczy wyznać miłości i być razem, żeby relacja była trwała. Zapewnienia o tym, że kocha się drugą osobę nie mogą zagłuszyć tego, jak się tę osobę traktuje na co dzień. Warto więc słuchać, mówić życzliwie do siebie i o sobie nawzajem, być otwartym i szczerym, przestrzegać granic, wspierać drugą osobę, jej dążenia i pasje.

Na czy polega wzajemnie respektowanie się w związku?

Partner, dla którego okazywanie miłości bez szeroko rozumianego szacunku jest wystarczające dla budowania relacji, będzie wyłącznie czerpał korzyści dla siebie, niekoniecznie będąc zainteresowanym, aby naprawdę uszczęśliwiać drugą osobę. Partner, który poza miłością okazuje szacunek jest osobą troskliwą, nie uzależnia od siebie partnera, pragnie jego rozwoju, stara się wspierać go w przedsięwzięciach, widzi w nim przede wszystkim człowieka, a potem swoją drugą połówkę.

Masz wątpliwości co do tego, czy partner cię szanuje? Sprawdź, kiedy musisz zacząć się martwić. Po zapoznaniu się z tymi kwestiami zadaj sobie jednak pytanie, czy te oznaki braku szacunku wobec partnera nie dotyczą również ciebie…

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Szacunek w związku, czyli kiedy powinna zapalić się czerwona lampka

 

1. Kontrolowanie

Jeśli twój partner próbuje kontrolować, z kim się spotykasz, lub chce uczestniczyć we wszystkim, co robisz poza domem to pewny znak, że ma problem z zaufaniem. Może to oznaczać, że nie jest pewny twoich uczuć do niego, ale też swoich do ciebie. Próbuje ograniczać twoją niezależność i być częścią twojego życia w każdym jego aspekcie.

 

2. Zaniżanie poczucia wartości

Osoby, które tworzą związek oparty na szacunku nigdy nie poniżają drugiej osoby, nie powodują, że czuje się gorsza i powinna się podporządkować. Przeciwnie, okazują zaufanie, że partner może i jest zdolny do podejmowania własnych decyzji. Jeśli partner w ciebie nie wierzy i sprawia, że tracisz wiarę w siebie – coś w związku jest nie tak.

 

3. Brak wsparcia

Szanujący partner będzie wspierał cię w dążeniach i będzie dumny z twoich osiągnięć. Będzie to okazywał nie tylko tobie, ale pokaże też, że twoje małe i większe sukcesy są ważne mówiąc o nich w gronie rodziny, przyjaciół czy swoich własnych znajomych. Jeśli czujesz, że druga osoba cię zaniedbuje, uważa, że twoje aspiracje nie są warte zachodu i poświęcania im czasu i energii, pora się zastanowić, czy wszystko między wami gra.

ZOBACZ TEŻ:
zdrowy związekŻycie poza związkiem – czy to możliwe?
Barbara Krawczyk

4. Niesłuchanie

Słuchanie to tak naprawdę umiejętność skierowania całkowitej uwagi na partnera. Pokazuje to, że druga osoba jest zainteresowana tym, co mamy do zakomunikowania. Przerywanie w połowie zdania, nagła zmiana tematu rozmowy, wykonywanie innych rzeczy pochłaniających uwagę, kiedy mówisz (włączenie telewizora, sprawdzenie wiadomości w komórce itp.) oznacza, że partner nie dba o to, co masz do powiedzenia. Prawdziwe słuchanie wiąże się z nawiązaniem rozmowy, czyli każda twoja wypowiedź zasługuje na reakcję – tak buduje się związek.

 

5. Nierówna walka

W każdym związku zdarzają się kłótnie i nieporozumienia, nie oznacza to jednak braku respektowania drugiej osoby. Przeciwnie, jest to wspaniały test sprawdzający, czy partnerzy szanują się nawzajem – czy przedstawiając swoje racje chcą dominować nad partnerem, czy też spokojnie przedstawiać i słuchać argumentów drugiej strony. Nie może być mowy o chwytach poniżej pasa, obrażaniu, wyzywaniu (o przemocy fizycznej nie wspominając), byleby postawić na swoim.

 

Podstawą każdej prawdziwej relacji jest respektowanie drugiej osoby. Jeśli w twoim związku występuje któryś z powyższych problemów, czas na poważną rozmowę. Najlepiej zacząć od siebie – jeśli jesteś szanującym partnerem, to samo otrzymasz od bliskiej osoby. Nie ma bowiem nic bardziej budującego w związku niż świadomość, że ma się miłość i szacunek partnera, z którym postanowiło się związać na całe życie.