Jeśli wybieracie się z dziećmi nad morze, poza kapeluszami, kremami i przekąskami warto zaopatrzyć się też w parę pomysłów, dzięki którym wasze pociechy nie będą się nudzić na plaży, a wręcz przeciwnie – razem wspaniale spędzicie czas.

Poniżej przedstawiamy wam 20 pomysłów na plażowe zabawy. Przejrzyjcie je, zanim wyjdziecie z domu, do niektórych potrzebne będą przyniesione ze sobą akcesoria!
 

1. Wyścig z wiaderkiem

Co będzie potrzebne: wiaderka

Dzieci uwielbiają się ścigać, a woda wylewająca się z wiaderka doda tylko śmiechu do zabawy. Odmianą tej zabawy jest wyścig z wodą w innych naczyniach, np. duża muszla, łopatka itp., a celem może być napełnienie wiaderka oddalonego od źródła wody.

 

Zabawy na plaży

 

2. Piłka w kosmos

Co będzie potrzebne: koc/ręcznik i piłka

Chwytacie rogi koca/ręcznika i próbujecie jak najwyżej wyrzucić leżącą w nim piłkę. Możecie urządzić zawody par – tylko wcześniej wyznaczcie niezależne jury laugh.

 

3. Zabawa frisbee

Co będzie potrzebne: frisbee

Możecie rzucać do siebie, albo wyznaczyć cele, do których należy trafić, na przykład poprzez narysowanie okręgów w piasku lub rozłożenie kilku przyniesionych ze sobą rzeczy, jak ręcznik, kapelusz, kółko do pływania. Odległość od celu dopasujcie do wieku uczestników.

 

4. Rzuty do celu

Co będzie potrzebne: piłka / kamyki / muszelki

Wyznaczcie w piasku cele i rzucajcie do nich wybranymi przedmiotami. Można grać indywidualnie lub drużynowo.

 

Zabawa z dzieckiem na plaży

 

5. Kto wykopie głębszy dół

Co będzie potrzebne: łopatki i wiaderka

Najlepiej kopać na czas. Może to być rywalizacja z rodzicem lub między rodzeństwem. Jako dodatek można przeprowadzić konkurs napełniania dołu wodą.

 

6. Taniec limbo

Co będzie potrzebne: kijek

Nie ma lepszego miejsca na taniec limbo niż plaża. Ten taniec to nic innego jak próba przejścia pod barierką plecami do piasku. Po każdej rundzie barierkę obniża się, aż zostanie jedna osoba, która przejdzie nie upadając na piasek. Najlepiej to robić przy muzyce, ale lepiej upewnić się, że nie będzie ona przeszkadzała innym osobom odpoczywającym na plaży.

 

7. Puszczanie latawców

Co będzie potrzebne: latawce

Można zrobić latawce samodzielnie przed wyjazdem nad morze (to też świetny sposób na wartościowe spędzenie czasu z dzieckiem), lub kupić gotowe. Wystarczy trochę wiatru i wspaniała zabawa gwarantowana.

 

Zabawy na plaży

 

8. Zabawa w klasy

Co będzie potrzebne: kamyczki / muszelki

Gry w klasy nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. Grając na plaży możemy wykorzystać znalezione w piasku muszelki.

 

9. Przeciąganie liny

Co będzie potrzebne: skakanka lub związane ze sobą chusty/ręczniki

Podzielcie się na drużyny, oznaczcie na piasku środek liny i zacznijcie zabawę. Jeśli zdecydujecie się przeciągać linę tuż przy brzegu, dodatkową atrakcją będzie wylądowanie w wodzie!

KURSY ONLINE:
samodzielne-rodzicielstwoZrelaksowana Mama
Jasna, zwarta, praktyczna, mądra i nowoczesna pomoc w wychowaniu dzieci
Sprawdź!

 

10. Przepychanie piłek strumieniem wody

Co będzie potrzebne: pistolety na wodę, piłki

Można urządzić wyścig – dzieci pryskają wodą na piłki, aby jak najszybciej przesunąć je do linii mety, albo wyznaczyć dołki, w których trzeba umieścić piłkę. Można też rozegrać mecz z użyciem pistoletów na wodę zamiast nóg.

 

Zabawa z dziećmi nad morzem

 

11. Kręgle

Co będzie potrzebne: Zestaw do gry w kręgle / piłka i plastikowe butelki

Nie trzeba mieć gotowego zestawu, wystarczy napełnić butelki niewielką ilością wody, ustawić je w odpowiedni sposób i rozpocząć zabawę.

 

12. Mini-golf

Co będzie potrzebne: zestaw kijów i piłeczek

Dziecięcy zestaw można kupić w sklepach sportowych, w hipermarkecie na dziale zabawkowym, albo na stoiskach przy drodze na plażę. Wystarczy wyznaczyć kilka dołków i można rozpocząć grę.

 

13. Wznoszenie zamków i innych budowli z piasku

Co będzie potrzebne: łopatki, wiaderka, przedmioty do ozdabiania (kolorowe kamyki, muszelki, piórka, patyczki, gałązki)

Najlepiej, jeśli zabawa jest wspólna – każdy może dostać zadanie wybudowania własnego ‘skrzydła’ zamku. Jako odmianę możecie spróbować lepić kształty (wybrzuszenia) – np. zwierzątka.

 

Zabawy na piasku

 

14. Puszczanie baniek mydlanych

Co będzie potrzebne: zestaw do baniek

Można zrobić zawody na największą/najmniejszą bańkę, czyja bańka utrzyma się najdłużej, która doleci najdalej, itp.

 

15. Kopanie tuneli

Co będzie potrzebne: dłonie, ewentualnie łopatki

Wyznaczacie w piasku dwa punkty oddalone o około pół metra. Dwie osoby zaczynają kopać tunel, każda ze swojej strony, aż spotkacie się pod ziemią. Podajcie sobie ręce!

 

16. Szukanie skarbów

Co będzie potrzebne: wiaderko, kartka papieru i coś do pisania

Dajcie dzieciom wiaderka i listę rzeczy, które muszą znaleźć. Na liście mogą znaleźć się na przykład trzy muszelki, pięć małych kamyków, coś czerwonego, coś okrągłego, piórko, itp. Pamiętajcie – podczas tych poszukiwań nie spuszczajcie dzieci z oczu!

 

Dzieci na plaży

 

17. Orły na piasku

Co będzie potrzebne: ręce i nogi wink

Kładziecie się na piasku i rękami i nogami wykonujecie ruchy jak w pajacyku. Potem można ozdobić wasze orły znalezionymi na plaży kamykami, muszelkami, piórami czy gałązkami.

 

18. Bieg z przeszkodami

Co będzie potrzebne: różne przyniesione ze sobą przedmioty

Porozstawiajcie przedmioty w różnych miejscach i w różnej odległości, osoba dorosła niech wyznaczy tor i… do biegu gotowi, start!

 

19. Zabawne postaci z cienia

Co będzie potrzebne: słońce i wyobraźnia

Stańcie tak, aby mieć za sobą słońce i rzucać cień na piasek. Cień musi być wystarczająco długi, żeby dokładnie przypominał postać. Następnie jedna osoba dorysowuje na „twarzach” miny. Nie zapomnijcie zrobić zdjęć!

 

Zabawy z dziećmi na plaży

 

20. Pływa czy tonie?

Co będzie potrzebne: różne rzeczy znalezione na plaży / przyniesione ze sobą, wiaderko

Możecie wykorzystać wiaderko jako pojemnik z wodą, bądź wykopać wcześniej dół i z pomocą wiaderka wypełnić go wodą. Później wrzucajcie różne przedmioty, ale wcześniej dzieci muszą zgadywać, czy będą się one unosić, czy pójdą na dno. Mogą to być muszelki, korki, nakrętki, kamyki, piórka, patyczki, itp. Nie zapomnijcie uprzątnać po sobie dołków z wodą z plastikowych przedmiotów!

Teraz wiecie już jak umilić dziecku pobyt na plaży i jakie zabawy mu zaproponować, żeby nie wkradła się nuda. O resztę musi zadbać pogoda!