Mimo że są już dostępne w wersji on-line, nic nie zastąpi uroku ich tradycyjnej postaci – puzzle, bo o nich mowa, nie przestają być zabawą wyjątkowo zajmującą. Mimo prostoty pomysłu, zapewniają rozrywkę na wiele godzin, nie tylko dzieciom, ale i dorosłym.

Puzzle, to najprościej mówiąc elementy, które po złożeniu ze sobą tworzą obrazek (mogą być wykonane z twardej tektury, plastiku, gąbki, drewna). W zależności od tego, na jak małe cząstki obrazek podzielono i jaki jest na nim wzór, układanka może być prostsza lub bardziej skomplikowana. Im więcej elementów, tym trudniej znaleźć i połączyć właściwe.
 
„Układanie puzzli wycisza, sprzyja koncentracji i odnajdywaniu szczegółów, ćwiczy sprawność palcówpodkreśla Asia, mama dwóch chłopców. – Kiedy moi synowie byli młodsi, wybierałam dla nich układanki, które stymulowały ich do zadawania pytań i poznawania interesujących zagadnień. Do ulubionych należały puzzle ze stacją benzynową i wiejskim gospodarstwem”.
 
układanie puzzli
 
Mateusz, mimo że dzieckiem od dawna już nie jest, również uważa puzzle za dobry pomysł na spędzenie czasu – „Wraz z całą rodziną zasiadamy przy różnego rodzaju układankach. Mnie najbardziej podobają się puzzle przedstawiające zabytki architektoniczne, składające się z wielu elementów. Uważam, że każdy powinien raz na jakiś czas spróbować swoich sił w układankach, bo to dobra zabawa.”

Korzyści z układania puzzli

Układanie puzzli ma wiele walorów, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. Jest to zabawa nie tylko tania, ale również wyjątkowo pożyteczna i przynosząca wiele frajdy.
 
 • Edukacja – układanie puzzli jest doskonałą lekcją dla każdego dziecka. Uczy cierpliwości, umiejętności skupienia, ćwiczy pamięć. Wzór, który dziecko układa może pomóc mu nauczyć się liter, nazw zwierząt, rozpoznawania elementów przyrody i świata, który nas otacza. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni obrazek. 
   
 • Zabawa – postacie z bajek, ulubione zwierzęta i motywy – stworzenie pięknego obrazu z malutkich elementów to doskonała zabawa, bez względu na wiek. Małe dziecko ucieszy się, gdy z pięciu puzzli wyłoni mu się drzewo, dorosłego będzie napawało dumą złożenie panoramy Tatr. Każde z nich odczuje radość, że dokonało czegoś imponującego. Fajną zabawą może być zakup dwóch takich samych zestawów puzzli i zrobienie zawodów w gronie rodziny lub przyjaciół. Zwycięży drużyna, która szybciej upora się ze złożeniem wzoru.
   
 • Sprawność – dzięki konieczności dobierania/wyszukiwania poszczególnych elementów dziecko ćwiczy sprawność manualną dłoni. Musi precyzyjnie wciskać jeden puzzel w drugi, by zaczął się z tego wyłaniać obrazek. Pomimo pierwszych prób robienia tego na siłę, z czasem maluch dostrzega, że zachowanie precyzji bardziej się opłaca i zaczyna pracować z rozmysłem i dokładnością. 
  KURSY ONLINE:
  proste-zycieProste Życie
  Porządek w głowie, życiu i domu
  Sprawdź!

 • Integracja i praca w grupie – dzieciom często trudno się dogadać, jeśli przyjdzie im razem czymś się zajmować/dzielić. Układanie puzzli doskonale nadaje się do ćwiczenia umiejętności wspólnej zabawy – pracy nad czymś. Będzie to także dobry sposób na integrację, nie tylko rodziny, ale i grupy przyjaciół. 

Czas na puzzle

Teraz już wiecie jakie są korzyści z układania puzzli. Poszukajcie fajnego motywu – i do dzieła. Układać możecie z dziećmi, rodzicami, w gronie znajomych lub samemu. Jeśli po skończeniu pracy będzie wam żal obrazka, który powstał – nic nie stoi na przeszkodzie, abyście zachowali go dla potomnych. Wystarczy nakleić puzzle na karton i włożyć do antyramy. Upieczecie tym samym dwie pieczenie na jednym ogniu – zapewnicie sobie świetną zabawę, a wasze mieszkanie zyska element dekoracyjny. Jeśli zrobicie tak z puzzlami złożonymi przez wasze dziecko, będzie to piękna pamiątka (nie zapomnijcie o dacie z tyłu).