Razem. Zawsze. W dzień i w nocy. Wspólne zakupy, obiad, teatr, wspólna lampka wina i sen. "Tam gdzie ty, tam i ja", "I nie opuszczę cię aż do śmierci". Idealnie. Prawie. Bo gdyby się przyjrzeć… 24 godziny bez jednego dotyku. Przytulenia, potrzymania dłoni, choćby muśnięcia. Razem, a jednak osobno. Jakby dwoje, tak bliskich przecież sobie ludzi, oddzielała niewidzialna lodowa ściana. Jakby była pomiędzy nimi w każdej chwili wspólnego życia.

Spotkałeś kiedyś taką parę? Wiem, że tak. Ja także ich spotkałam. I jeszcze ich. I ich także.

Czy jest w tym jakiś schemat, a może winowajca? Znawcy tematu twierdzą, że tak. Zwie się Proza Życia. Na drugie jej Rutyna. 

A przecież początki rysują się w tęczowych barwach. Oboje zakochani, wpatrzeni w siebie i szukający dotyku przy każdej okazji. Wspólne tematy nigdy się nie kończą, a seks jest jak z marzeń. Chcą być tylko dla siebie. Promienieją. 

…na imię jej – Rutyna

I wtedy na scenę wkracza ten cichy bohater. Pojawia się niezauważalnie, podstępnie. To daje mu przewagę. Podsuwa temat kredytów i rachunków. Zabiera wolny czas. Podrzuca bawełniane koszule nocne i wygodne kapcie. Podszeptuje, że to normalne, że tak właśnie być powinno. Gasi blask w ich oczach.

Pojawiają się dzieci, a z nimi wieczne niedospanie, problemy z karmieniem, a może z alergią. Ona jest zmęczona, zniechęcona i skupiona na tym co tu i teraz. On czując się odpowiedzialnym ojcem wie, że powinien wziąć się w garść i więcej pracować na rodzinę. Seks raz w miesiącu, bo wspólny czas odsypiają, a rozmowy to tylko wymiana raportów. Gdy ona ogarnia swoje macierzyństwo na tyle, by spojrzeć także na małżeństwo, on jest już bardzo daleko… 

KURSY ONLINE:
samodzielne-rodzicielstwoZrelaksowana Mama
Jasna, zwarta, praktyczna, mądra i nowoczesna pomoc w wychowaniu dzieci
Sprawdź!

Czy o siebie walczą? Niektórzy próbują. Seksowna bielizna, której on nie zauważył, kwiaty za które nie dostał od niej nawet buziaka. Małe symboliczne gesty, które kiedyś chwytali w lot, nagle przestają być dla drugiej strony czytelne. A poza tym…

  • Romantyzm w ich wieku? Przecież to śmieszne. 
  • Spontaniczność w ich sytuacji? To niemożliwe! 
  • Ciepły gest? I tak go odtrąci. 
  • Seks w środku tygodnia? Nie wstaną do pracy.
  • Wspólny wyjazd? To zbyt wiele kosztuje. 
  • Siedzą więc naprzeciw siebie podczas niedzielnego obiadu, nie widząc siebie nawzajem. 
  • Śpią w jednym łóżku oddaleni od siebie o całe lata świetlne.

Upraszczam? Oczywiście. Każdy jest inny, nie da się do nikogo przyłożyć gotowego schematu.

Na wagę złota – dotyk, słowo, gest

Samotność we dwoje napawa mnie lękiem. Podobno doskwiera bardziej niż wtedy, gdy człowiek po prostu jest sam. Bo wybierając samotność wiesz na co się decydujesz. Liczysz się z chłodem jesiennych wieczorów i brakiem przytulenia na dobranoc. Jesteś na to przygotowany i z tym pogodzony. A nawet jeśli nie jesteś – pozostaje nadzieja, że pojawi się ktoś kto ogrzeje, rozświetli, uśmiechnie, ukoi zmęczone zmysły. 

Tymczasem będąc samotnym z drugą osobą u boku, długo żyjesz pasmem złudzeń i rozczarowań. Ułożone, pełne obowiązków, ale też wygodne i przewidywalne życie obok  tego człowieka wciąga niczym bagniste podłoże. Każdego dnia po trochu. Zanim się zorientujesz jesteś już w nim po szyję, niezdolny do żadnego ciepłego gestu wobec drugiej osoby, skamieniały w środku, spragniony bliskości i bardzo samotny.  Z pozoru związek idealny, a wewnątrz pustka, brak emocji i sił, by spróbować je obudzić. A może czasem wystarczyłby szept, przelotny gest, mała celebracja kilku wspólnych sekund, sygnał pożądania zaklęty w słowo, gest, spojrzenie. Być może… Dotyk ma wielką moc.

 

———————————————————————–
Jak przeciwdziałać rutynie, poczuciu samotności w związku/małżeństwie? Przeczytaj:

Randka małżeńska – a po co nam to?
7 łatwych sposobów na lepsze małżeństwo
Asertywna komunikacja – usłyszeć, by zrozumieć
Praca a życie prywatne – trzymasz równowagę?