Zbliżają się ANDRZEJKI! A jeśli Andrzejki, to zabawa, wróżby i swawole! Chcielibyście sobie przypomnieć zabawy andrzejkowe z dzieciństwa? Szukacie pomysłów na nowe andrzejkowe atrakcje? Zapraszamy!

Obchodzone w Polsce od kilku pokoleń, nie tracą na popularności, choć trwają nieco w cieniu nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Nasze babcie nie świętowały Andrzejek wspólnie z dziadkami. Chłopcy i dziewczęta bawili się osobno, zresztą zabawa ta miała również nieco inny charakter. Mniej w niej było śmiechu i radości, a więcej skupienia, magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice.

Z przedszkola pamiętam emocje przy ustawianiu butów w kolejce do drzwi, bo przecież wszystkie chciałyśmy wyjść pierwsze za mąż!:) W szkole podstawowej prawdziwym andrzejkowym wyzwaniem było stworzenie czytelnego kształtu z wosku lanego przez klucz. Jako nastolatka pod poduszką chowałam mnóstwo karteczek z męskimi imionami marząc, że nazajutrz wylosuję imię swojej pierwszej miłości, które – zupełnie przypadkowo i na „wszelki wypadek” – wpisałam na kilka karteczek 🙂

Wszystko z przymrużeniem oka i „przecież to tylko zabawa”, ale… Andrzejki mają niezaprzeczalnie charakterystyczny klimat.

Pomysły na zabawy andrzejkowe

Pomysłów na andrzejkowe wróżby i zabawy jest całe mnóstwo! Kiedyś zaszczytu wróżb andrzejkowych doświadczały tylko panny, a przepowiednie dotyczyły wyłącznie miłości. Teraz wróżą wszyscy niezależnie od wieku, płci i stanu cywilnego i na wszystkie tematy: od uczuć, przez przyszłe zawody, finanse czy szkolne „przewidywania”.

KURSY ONLINE:
samodzielne-rodzicielstwoZrelaksowana Mama
Jasna, zwarta, praktyczna, mądra i nowoczesna pomoc w wychowaniu dzieci
Sprawdź!

ANDRZEJKOWE KARTKI NA WODZIE

Aby wywróżyć imię przyszłego ukochanego do korków dziewczynki przyczepiają kartki ze swoim imieniem i wkładają je do miski z wodą, w której pływają korki z przyczepionymi imionami męskimi. Gdy korki się złączą jest to znak, że przyszły wybranek będzie nosił imię z kartki 🙂 Aby stworzyć bardziej magiczny nastrój w czasie zabawy – można ozdobić kartki brokatem, a imiona wypisać atramentem – jak prawdziwa wróżka. 

Będziesz potrzebować: korki od wina, karteczki z imionami męskimi i żeńskimi, miska z wodą, szpilki.

 

ANDRZEJKOWA WRÓŻBA Z JABŁKIEM

Potrzebujesz jedynie skórki od jabłek i bezpiecznej obieraczki. Obieramy jabłuszka. Ciskamy za siebie ostrużyny z jabłek, a z ich zakrętów próbujemy zgadnąć literę początkową imienia przyszłego narzeczonego/przyszłej narzeczonej.

 

LANIE WOSKU 

Zabawy andrzejkowe - woskLanie wosku i odgadywanie kształtów jego cieni to najpopularniejsza wróżba andrzejkowa. Będziesz potrzebować: zwykłych świeczek, papierowego (tekturowego), samodzielnie wykonanego klucza, miski z wodą, dobrego humoru.
Wosk należy roztopić w rondelku na małym ogniu. Uwaga rondelek pewnie do niczego innego nie będzie się już nadawał!

Ciepły wosk ostrożnie przez dziurkę od klucza lejemy do wody. Gdy wosk na wodzie zastygnie podnosimy go do światła i oglądamy powstały na ścianie cień. Z jego kształtu wróżymy naszą przyszłość.

 

ADRZEJKOWA ZABAWA

To nie wróżba, ale zabawa idealna na andrzejkowe przyjęcie. Zainspirowana anglosaską zabawą na zjadanie jabłka pływającego w misce z wodą, ale… łatwiejsza:)

Na mocny kordonek nawlekamy kulki groszku ptysiowego, tak po 6 na jednej nitce. Takie nitki, o rożnych długościach (bo dzieci są zwykle rożnego wzrostu) zawiązujemy na patyku (ja używam patyka do poprawiania firan). Trzeba pamiętać o odstępach miedzy sznurkami. Podczas zabawy dwoje dorosłych trzyma patyk, a dzieci ustawiają się pod wiszącymi nitkami z rekami splecionymi za plecami i na dany znak mają jak najszybciej zjeść wszystkie groszki z nitki bez użycia rąk. Kto sobie pomaga rękami albo komu upadnie groszek – odpada. Zwycięzca, który pokaże pusta buzię i pusty sznurek, wygrywa!​

Będziesz potrzebować: paczka lub dwie groszku ptysiowego, kordonek, patyk (np. do poprawiania firan).

 

KWIATOWA WRÓŻBA ANDRZEJKOWA

Będziesz potrzebować: rysunki lub zdjęcia kwiatów, a jeżeli dzieci wykonują obrazki samodzielnie: kredki, kolorowy sztywny papier, nożyczki. 

Na stoliku kładziemy "magiczne" kartoniki z rysunkami lub zdjęciami różnych kwiatów. Zabawę można połączyć z pracą plastyczną – dzieci mogą rysunki kwiatów wykonać samodzielnie. Zadaniem dzieci jest wybrać swój ulubiony kwiat i poprosić Wróżkę o wyjaśnienie, co dany kwiat "przepowiada":

 • stokrotka: musisz ostrożniej dobierać przyjaciół
 • róża: jest symbolem piękna
 • dalie: czekają cię sukcesy
 • bez: miłe spotkanie z przyjaciółmi
 • aster: uważają, mogą nadejść kłopoty
 • fiołek: niedługo fajna niespodzianka
 • mak: jest symbolem marzeń. Zatem pewnie marzenia się spełnią!
 • narcyz: odzwierciedla samouwielbienie. Może czas przestać kaprysić?

 

ANDRZEJKOWA WRÓŻBA Z BUTELKĄ

Wróżba z zaczarowaną butelką to świetna zabawa na Andrzejki! Dowiesz się, co czeka Cię w najbliższej przyszłości – wesoła wycieczka czy wygrana w konkursie. A może wizyta u dentysty? 

Będziesz potrzebować: kolorowy karton, nożyczki, butelka, farby do szkła, markery, pisaki
Z kartonu wycinamy koło, dzielimy na sześć części. Na każdej części koła zamieszczamy andrzejkową wróżbę. Na butelce malujemy "magiczne" znaki. Kiedy zaczarowane koło jest gotowe – zadaniem dzieci jest kręcić butelką i odczytywać wróżby. Wróżbę wskazuje szyjka butelki.

Wróżby:

 • czeka cię niespodziewany, ale udany wyjazd
 • niedługo wizyta u dentysty
 • niebawem dostaniesz śliczny prezent
 • czeka cię miłą niespodzianka
 • zaprzyjaźnisz się z nową osobą
 • wygrasz nagrodę w konkursie

 

ANDRZEJKOWE CIASTECZKA Z WRÓŻBĄ

Przepis na ciasteczka z wróżbą

 

ANDRZEJKOWA WRÓŻBA NA DOROSŁE ŻYCIE

Gdy w Andrzejkowy wieczór nudzi Ci sie wystarczy wziąć czerwoną kredkę i białą kartkę. Na kartce napisz ok 50 zawodów, które przychodzą Ci do głowy, każdy z nich obrysuj czerwoną kredką i włóż pod poduszkę. Rano wyjmij kartkę, zamknij oczy i wskaż palcem wskazującym u lewej ręki jeden z zawodów. Na który wypadnie ten będziesz wykonywał w przyszłości. NIE OSZUKUJ!!

 

ANDRZEJKOWE SERCE

Zabawy andrzejkoweAby wykonać tę wróżbę należy wyciąć serce z papieru i napisać na nim imiona chłopców i dziewczynek. Następnie trzeba serce odwrócić zapisaną stroną do dołu i przekłuć je igłą. Imię, na które natrafimy należy do naszego przyszłego ukochanego/ukochanej. Będziesz potrzebować: kolorowy papier (lub biały papier i farby), nożyczki, długopis, szpilka.

 

ANDRZEJKOWY NIEWIDZIALNY ATRAMENT

Ekscytująca andrzejkowa wróżba wypisana "niewidzialnym atramentem" pojawi się nad płomieniem świecy. 

Czarodziejskie karteczki: przygotowujemy wcześniej kilka karteczek białych i piszemy na nich imiona (dla dziewczynek imiona chłopców, dla chłopców imiona dziewczynek) sokiem z cytryny. Następnie wszystkie kartki wrzucamy do kapelusza i losujemy. Gdy uczestnik zabawy wylosuje kartkę odczytuje napis -wróżbę nad płomieniem świecy.
Będziesz potrzebować: białe karteczki, świeżo wyciśnięty sok z cytryny.

 

ANDRZEJKOWA WRÓŻBA Z MONETĄ

Każdy uczestnik dostaje grosik i ustawia się w kolejce, wymyśla sobie jakieś życzenie. Następnie tę monetę rzuca z odległości do miski. Jeżeli moneta wpadnie życzenie się w tym roku spełni.

Będziesz potrzebować: grosze lub inne małe monety, nieduża miska.

 

ANDRZEJKOWE DRZEWKO SZCZĘŚCIA

Wskaż kopertę na drzewku (jeśli nie posiadasz drzewka szczęścia, może to być np. sztuczny świerk). Sprawdź, jaki znajduje się w niej symbol: 

 • orzeł – wysoki lot, osiągniesz sukces
 • mrówka – pracowitość, czeka cię pracowity rok
 • mleko – zyskasz szacunek 
 • pieniądz – dobra materialne, wygrasz na loterii
 • książka – wiedza, zdobędziesz świetne wyniki w nauce 
 • korona – władza i potęga, czekają cię pochwały i nagrody
 • język – plotka, ktoś cię obgaduje 
 • koło – harmonia, podejmiesz bezpieczne przedsięwzięcia
 • róg – triumf, okażesz się lepszy od innych w pewnej dziedzinie
 • serce – czeka cię miłość i szczęście
 • słońce – początek kariery
 • drzwi – duża zmiana w twoim życiu 

1 – ktoś cię doceni
4 – szczęście przez cały rok; 
7 – szczęśliwa liczba – czeka cię zwycięstwo, szczęście, zdrowie, przygoda
8 – masz "głowę do interesów"

 

ANDRZEJKOWE WYŚCIGI BUCIKÓW

Będziesz potrzebować: po jednym bucie każdego z uczestników zabawy:) Od najbardziej oddalonego od drzwi miejsca sali/pokoju zaczynamy ustawiać buty jeden za drugim tak, żeby pięta jednego, dotykała przodu drugiego. Buty ustawiamy wzdłuż ściany, w kierunku drzwi, te z końca "kolejki" przekładamy na początek. Tej osobie, której but pierwszy "dotrze do mety" i przekroczy próg, spełni się najwieksze marzenie.

Źródło: MiastoDzieci.pl