Chcesz zrobić porządki w swoim organizmie? Pozbyć się toksyn? Zastanawiasz się, co może Ci w tym pomóc? Dobrze trafiłeś – sprawdź, co warto wykorzystać, by zrobić sobie detoks!

Do odtruwania organizmu najlepiej nie podchodzić „z marszu”, lecz przez kilka dni dobrze jest przygotować do tego organizm, ograniczając mu powoli dopływ toksyn w postaci cukru, kawy, tytoniu, przetworzonych pokarmów, konwencjonalnych kosmetyków itd. Wtedy odtruwanie jest skuteczniejsze (łatwiej ustrój sobie z nim poradzi). Podczas samego odtruwania nie dorzucamy pokarmów oczyszczających do „normalnego” menu, lecz spożywamy tylko pokarmy oczyszczające.
 
Najlepiej wybrać sobie weekend, by zacząć oczyszczanie. Może ono trwać tylko 3 dni (weekendowy detoks), może trwać 7 lub 14 dni a nawet i dłużej – zależnie od indywidualnych potrzeb.
 

Co jeść podczas oczyszczania? 

Oto pokarmy, które ułatwią usuwanie szkodliwych toksyn z organizmu:
 
  • Algi (dulse, nori, wakame, kelp). Zawarty w nich jod pomaga wyregulować metabolizm. Dodatkowo bogate w chlorofil i alkalizujące minerały: wapń, magnez i potas.
     
  • Cytryna. Niezbędna na rozpoczęcie dnia (sok z połówki cytryny na szklankę letniej wody). Alkalizuje, pobudza ruchy perystaltyczne jelit, dostarcza witaminy C i bioflawonoidów (ma je głównie w skórce).
     
  • Jabłka. Pełne błonnika w obydwu postaciach: nierozpuszczalny i rozpuszczalny (pektyna), które chłoną toksyny jak gąbka i wymiata je poprzez układ trawienny.
     
  • Siemię lniane. Niezbędne podczas detoksu, pełne kwasów Omega-3, błonnika i lignanów działających jak szczotki wymiatające z organizmu wszystko to, czego chcemy się jak najszybciej pozbyć. Badania wykazują, że spożywanie siemienia jest wskazane także z uwagi na ochronę antyradiacyjną, a jak wiadomo szkodliwego promieniowania wokół nas nie brakuje. Pamiętaj, aby siemię mielić zawsze bezpośrednio bez spożyciem (np. w młynku do kawy), Nie kupuj zmielonego, odtłuszczonego siemienia, ponieważ nie będzie ono miało tej mocy oczyszczającej co świeżo mielone. Przeczytaj również: Siemię lniane – poprawi zdrowie i urodę!
KURSY ONLINE:
pokochaj-swojePokochaj Swoje Ciało
Nieważne, jaki nosisz rozmiar, i tak możesz poczuć się dobrze w swoim ciele. Niech piękno i moc będą z Tobą!
  • Kapusta biała. Posiada cenne antyoksydanty – glukozynolany, mające silne działanie antynowotworowe. Ma dużo witaminy C i K, a kalorii tyle co nic. Aby wykorzystać jej pełen potencjał antyoksydacyjny należy jadać ją na surowo (surówki, soki). Bigos nie jest najlepszym pomysłem, podobnie jak prezydencka kapuściana zupa.
     
  • Owoc granatu. Bogaty w antocyjany, cenne antyoksydanty nadające ziarenkom śliczną rubinową barwę. Antocyjany chronią nasze DNA przed uszkodzeniami i stanami zapalnymi, przywracają wigor i działają odmładzająco.
     
  • Rukola. Drobne listki są ciemnozielone i pełne chlorofilu. Jest to warzywo z rodziny krzyżowych, do których należą m.in. kapusta, brokuł czy kalafior. Jak wszystkie krzyżowe zawiera sulforafan, molekułę o niezwykłym potencjale antynowotworowym. Luteina i zeaksantyna natomiast działają odmładzająco na skórę i chronią wzrok.
  • Czosnek. Bogaty w związki siarki, pomaga w produkcji glutationu, pomaga też wymiatać szkodliwe bakterie i drożdże z uwagi na silne działanie antybakteryjne.
     
  • Zielona pietruszka. Źródło chlorofilu, witaminy K i C, kwasu foliowego i beta-karotenu. Pietruszka również podnosi poziom glutationu. Można ją sypać garściami na większość potraw, jak również dodawać,  jako składnik wyciskanego soku.
     
  • Arbuz. Ma w sobie dużo wody, działa moczopędnie dzięki czemu wspomaga odtruwanie, zawiera witaminę A, C oraz sole mineralne. Można arbuza jeść w kawałku, zmiksować na koktajl lub po zmiksowaniu wlać do foremek na lody, by cieszyć się arbuzowymi sorbetami w upalny dzień.
     
  • Buraki czerwone. Gwiazda każdego detoksu, pełna potasu, błonnika i antyoksydantów. Betacyjanina, dzięki której buraki posiadają piękną rubinową barwę ma działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne i oczyszczające na ludzki organizm. W sokach wyciskanych burak świetnie komponuje się z jabłkiem, cytryną i imbirem – dzięki tym dodatkom buraki tracą swój nieco ziemisty posmak.
     
  • Zielona herbata. Niestety zawiera nieco kofeiny, lecz w odróżnieniu od takiej np. kawy, ma potężny antyoksydant EECG, który ochroni przeciążoną podczas detoksu wątrobę. Posiada też działanie antycholesterolowe i antynowotworowe.
     
  • Migdały. Bogate w witaminę piękności, czyli wit. E, białko, błonnik i kwasy tłuszczowe, a także magnez, wapń, żelazo i fosfor. Można chrupać na surowo lub zrobić mleko migdałowe do koktajli, a pulpę zjeść z dodatkiem np. borówek.
     
  • Awokado. Zdrowe tłuszcze, mnóstwo błonnika, minerałów i witamin. Przeczytaj również: Odkrywamy… awokado! – właściwości
     
  • Borówki. Duża zawartość silnych antyoksydantów (szczególnie antocyjanów) i witaminy C. Chronią przed wolnymi rodnikami, pomagają w produkcji glutationu, chronią przed chorobami serca, kataraktą, chorobą Alzheimera, alergiami, cukrzycą i różnymi rodzajami nowotworów.
     
  • Imbir. Silnie przeciwzapalny i oczyszczający. Najlepiej smakuje, gdy uczynimy go jednym ze składników wyciskanego soku marchewkowo-jabłkowego.
     
  • Kalafior. Niech jego bladość was nie zmyli. Jest równie cenny, jak inne warzywa krzyżowe i bogaty w glukozynolany, błonnik i witaminę C. Bardzo smaczny także zblendowany, w formie puree.
     
 
Powyższa treść pochodzi ze strony www.AkademiaWitalnosci.pl
 
* Artykuł nie stanowi  porady medycznej, lekarskiej czy farmaceutycznej. Czytelnik przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji co do leczenia, powinien skonsultować się (w zależności od potrzeb) z lekarzem lub farmaceutą.