Festiwal ETNOmania to warsztaty, koncerty, prezentacje i dużo dobrej zabawy dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych. Trzecia edycja najważniejszej imprezy na Szlaku Rzemiosła Małopolski,  ponownie odbędzie się na terenie skansenu w Wygiełzowie (40 km od Krakowa), tym razem 21 lipca w godzinach od 11 do 19.

W programie znalazły się m.in. całodzienne targi i warsztaty rękodzieła ludowego. A do wyboru: garncarstwo, wikliniarstwo, bibułkarstwo, koronka klockowa, zabawkarstwo, bednarstwo, łyżkarstwo, malarstwo na szkle, wycinanka krakowska, zielarstwo, rzeźbiarstwo i wiele, wiele innych.
 
Każdy będzie mógł spróbować wybranej techniki, a efekty swojej pracy oczywiście zabrać ze sobą!
 
Co jeszcze na ETNOmani?
• koncerty topowych zespołów folkowych – Kapela z Orliczka oraz
Future Folk;
• pokaz i warsztaty tradycyjnych instrumentów ludowych – Kapela Maliszów;
• strefa folkdizajnu (targi i warsztaty), a w niej twórczo przetworzona tradycja na
stoiskach młodych polskich projektantów;
• strefa EKO – EKOprodukty, EKOwarsztaty ( przetwarzanie T-shirtów, szycie lalek – przytulanek, tworzenie biżuterii i gadgetów z korka);
• ETNOinstalacje – kury giganty, wiklinowo-kwiatowy ogród;
• pokaz ETNOmody, czyli współczesne kolekcje inspirowane folkiem – Anna Starosta, Hafcik, SOTE;
• gotowanie na polanie – kuchnia regionalna, wegeteriańska, targi produktów regionalnych, warsztaty pieczenia prołzioków;
• ETNOkącik dla dzieci – zabawy ekologiczno-edukacyjne;
• Strefa relaksu – leżakowanie pod chmurką, konkursy, gry.
 
Odwiedzając stoiska projektantów, tworzących w duchu EKO i ETNO sprawdzicie, jak w sposób twórczy można przetworzyć tradycję. Dizajnerskie torby, recyclingowa biżuteria, oryginalne ubrania, niesztampowe dekoracje to tylko niektóre z propozycji, czekających na Was w Strefie FOLKdizajnu. A dla tych, którzy nie zadowolą się gotowym produktem, przygotowano szereg warsztatów, na czele z przetwarzaniem T-shirtów i szyciem lalek – przytulanek 
 

Rzeźbienie w drewnie

Będzie się można wykazać kreatywnością przy budowaniu wiklinowo-kwiatowego ogrodu. Pod czujnym okiem dziewczyn z ŻyWej Pracowni, wykonacie wiklinowe kwiaty, płotki i inne dekoracyjne formy, które ożywią wiejski ogródek. 

Na dzieci czeka bogaty program EKOlogiczno-ARTystyczny – gry, zabawy, tworzenie kartonowej makiety wsi, tekturowego zoo, malowanki i wyklejanki. Będzie też można zrobić sobie zdjęcie z 3-metrową słomiano-sznurkową kurą, a nawet na niej usiąść i wejść do środka!
 
Jak co roku, organizatorzy przygotowali także szereg inicjatyw muzycznych, towarzyszących targom i pokazom. Na warsztatach prowadzonych przez Kapelę Maliszów będzie można posłuchać ludowych instrumentów muzycznych, takich jak skrzypce, fidle ludowe, lutnie, cytary, liry, a także samemu wystrugać fujarkę i na niej zagrać. Monika Dudek nauczy nas kroków najbardziej popularnych tańców ludowych. Jednak ETNOmania to także koncerty TOPowych zespołów FOLKowych. W tym roku zagrają dla nas Kapela z Orliczka, która tworzy nowe interpretacje pieśni ludowych oraz Future Folk – niekwestionowana gwiazda electro-folku, przykład na to, jak umiejętnie połączyć nowoczesne brzmienia i folklor.
 
Do tego wszystkiego przez cały dzień będzie można spróbować pysznych tradycyjnych i wegetariańskich potraw, odpocząć w cieniu chaty i relaksować się skansenową atmosferą na leżakach lub kocykach.
 
Program Festiwalu:
 
11.00 – 19.00
  • Targi rękodzieła, folkdizajnu i eko-produktów
  • Warsztaty i pokazy rzemiosła – bednarstwo, bibułkarstwo, garncarstwo, hafciarstwo, ikonopisarstwo, kołodziejstwo, koronkarstwo klockowe, kowalstwo, łyżkarstwo, malarstwo na szkle, metaloplastyka, plastyka obrzędowa, plecionkarstwo, pszczelarstwo, rzeźba, tkactwo, wicie wianków, wypiek prołzioków, zabawka ludowa, stolarstwo i zielarstwo
  • Warsztaty muzyczne: fujarkarstwo oraz pokazy i możliwość gry na instrumentach ludowych
  • Instalacje: kury giganty oraz wiklinowo-kwiatowy ogród
  • Kącik artystyczno-edukacyjny, gry, konkursy, zabawy dla dzieci
12.00 – 14.00 Warsztaty eko: biżuteria i gadgety z korka
12.00 – 14.00 Warsztaty wycinanki krakowskiej
12.30 – 14.00 Warsztaty kaligrafii gęsim piórem
13.00 – 16.00 Warsztaty szycia lalek – przytulanek
14.00 Pokaz etnomody
15.00 – 16.30 Warsztaty kaligrafii gęsim piórem
15.00 – 17.00 Warsztaty eko: drugie życie T-shirtów
15.00 – 17.00 Warsztaty folkdizajnu
15.30 koncert zespołu Kapela z Orliczka
17.30 koncert zespołu Future Folk
 
 
Festiwal ETNOmania
21 lipca 2013 r, godz. 11.00 – 19.00
Skansen w Wygiełzowie (ul. Podzamcze 1, 32-551 Babice)
 
Bilety  –  wszystkie atrakcje Festiwalu bezpłatne, obowiązuje jednak bilet wstępu do skansenu (ulgowy: 5 zł, normalny: 9 zł, rodzinny: 23 zł)
 
Więcej informacji na: