Co zrobić, aby po praniu nasze ręczniki, pościel oraz ubrania nie były szorstkie i nieprzyjemne w dotyku? Ekologiczne sposoby na miękkie tkaniny podaje Ewa z Zielonego Zagonka.

W komercyjnych środkach do zmiękczania prania można znaleźć naprawdę wszystko:
– alkohol benzylowy – wywołuje zaburzenia oddychania w górnych drogach oddechowych
– etanol – mogący powodować zaburzenia centralnego ośrodka nerwowego
– chlor – neurotoksyczny i rakotwórczy
– oktan benzylu – powiązany z powstawaniem raka trzustki
– syntetyczne perfumy (cała ich masa, aby zakamuflować chemię użytą do sporządzenia środka)
– i wiele, wiele innych…
 
Ponieważ zadaniem środków zmiękczających jest pozostanie na tkaninie – podczas ostatniego płukania rzadko kiedy się ich pozbywasz. W ten sposób, stopniowo wszystkie chemikalia ze zmiękczacza są przez Ciebie absorbowane, na przykład poprzez wdychanie ich, czy też kontakt ze skórą.
 
Kto lubi się wycierać szorstkimi i drapiącymi całe ciało ręcznikami? Och na pewno nie ja.
KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

 
Zacznijmy od tego, dlaczego nasze ręczniki robią się drapiące, kłujące i prędzej służyć powinny jako mechaniczny peeling, a jeansowe spodnie można prawie złamać w pół?
 
Przeważnie sztywnienie tkanin jest efektem zbyt dużej ilości detergentu, ponieważ jeśli nie jest on dobrze wypłukany odkłada się on na włóknach tkaniny. Co gorsza zmiękczacze do prania tworzą na powierzchni włókien, coś w rodzaju wosku powodując, że kiedyś wspaniały duży ręcznik absorbujący tony wody, jest teraz w stanie zetrzeć i to z trudem, małą kałużę na podłodze w łazience.

Co zrobić, aby odzyskać utraconą chłonność i miękkość?

A) Pamiętacie wpis o dbaniu o pralkę? Wykorzystamy go teraz. Zadbamy i o ręczniki, i o pralkę. Włóż wszystkie ręczniki do pralki (pamiętaj białe ręcznik pierzesz wyłącznie z białymi ręcznikami, nie skarpetkami, nie bielizną, tylko ręczniki). Ustaw najgorętszy program (pamiętaj, aby spojrzeć na metkę ubrania lub ręcznika), dodaj szklankę octu lub szklankę sody oczyszczonej (do pojemnika na proszek), żadnego detergentu, włącz wirowanie na minimum. W ten sposób pozbędziesz się pozostałości po płynie i proszku do prania. UWAGA! Soda może być używana jedynie do jasnego prania, gdyż poprzez swoje właściwości wybielające może odbarwić ciemne tkaniny. Plus oczyścisz pralkę. Jeśli masz suszarkę to wrzuć ręczniki na 10 minut (bez grzania), aby się wymiętosiły, a potem powieś je na sznurku do prania. Ewentualnie, jeśli nie są to ręczniki, po prostu wypierz je w temperaturze, jaka jest na metce bez detergentów. Możliwe, że trzeba będzie powtórzyć cykl, jeśli zauważysz pianę w wodzie.
 
B) Kiedy już oczyścisz swoje ubrania/ręczniki z pozostałości detergentów do każdego prania dodawaj ok 1/4  szklanki octu spirytusowego lub 1/4 szklanki sody oczyszczonej (możesz dodać 5 kropli dowolnego olejku eterycznego) do szufladki z napisem 2 (jeśli twoja pralka ma opcję pobierania detergentu do prania wstępnego i drugiego, jeśli nie to wsyp/wlej wszystko do pojemnika na proszek).
 
C) Jeśli używasz komercyjnych środków czystości, zmniejsz ich ilość nawet do ¼ zalecanej dawki.
 
D) Jeśli masz pralkę ładowaną od przodu, warto przeprowadzić dodatkowe płukanie, aby pozbyć się pozostałości po detergencie.
 
E) Jeśli po tych zabiegach dalej twoje ręczniki mają nieprzyjemny zapach, prawdopodobnie masz źle wentylowaną łazienkę, wtedy ręczniki chłoną wilgoć z powietrza i w ich wilgotnym środowisku rozwijają się bakterie. Można jednak temu łatwo zaradzić, kupując ręczniki o niskiej gramaturze lub bambusowe, które mają właściwości antybakteryjne.

Suszenie prania

Ci, co mają suszarki, problem dosłownie mają z głowy – wkładają kulki do zmiękczania i już miękkie pranie. Jednak co z tymi, którzy wieszają pranie na zewnątrz? Pamiętaj:

  • pranie wieszaj albo rano albo wieczorem, nigdy w południe, kiedy powietrze jest najbardziej suche
  • staraj się, aby pranie było odwirowane na jak najmniejszych obrotach
  • przed powieszeniem, jak i po ściągnięciu prania strzepnij je
  • ręczniki, które masz zamiar użyć w tym tygodniu warto trzymać w łazience, aby pochłonęły troszkę wilgoci z otoczenia. W ten sposób zrobią się miększe
  • ręczniki warto potarmosić trochę zanim je użyjesz