Warto poruszyć temat ekologicznego sprzątania. Wszystkie znajome mi osoby, które zawodowo zajmują się sprzątaniem, mają jedną wspólną cechę – są silnie uczulone na chemię gospodarczą.

Lata codziennego kontaktu ze środkami czyszczącymi powodują uporczywe bóle głowy, wysypki, objawy zatrucia, astmę. Kilka lat ciężkiej pracy w polskich domach i alergia na całe życie staje się wysoce prawdopodobna.

Sytuacja ta pokazuje, czym naprawdę są środki chemii gospodarczej – wszystkie Ajaxy, WC-kaczki, mleczka do czyszczenia, spraye do mycia okien, płyny do mycia podłóg. To prawdziwa trucizna dla naszego organizmu. Chociaż większość z nas nie sprząta swojego mieszkania codziennie, to jednak wdycha opary tych substancji przez cały czas.

Czy można inaczej? Czy można wyeliminować chemię z domu i nie zarosnąć brudem? Jasne, że tak!  Cudownym środkiem czyszczącym i neutralizującym zapachy jest soda oczyszczana, czyli wodorowęglan sodu.

Kiedy soda wchodzi w kontakt z środowiskiem kwaśnym lub zasadowym – neutralizuje jego pH. Posiada także zdolność do opóźniania dalszych zmian w równowadze pH, znaną jako buforowanie. Ta podwójna zdolność neutralizowania i buforowania, pozwala sodzie robić rzeczy takie jak: neutralizować kwaśne zapachy (np. w lodówce), jak również utrzymać neutralne pH (np. w wodzie do prania, co pomaga zwiększyć siłę detergentu). Jest to prosta reakcja, ale dzięki niej soda oczyszczona zyskuje wyjątkowe właściwości czyszczenia i odświeżania.

Jak można wykorzystać sodę oczyszczoną w domu?

Czyszczenie

1. Zrób peeling do delikatnych powierzchni
Dla bezpiecznego i skutecznego czyszczenia wanien łazienkowych, płytek i zlewozmywaków – nasyp sodę  na wilgotną, czystą gąbkę i szoruj zabrudzone powierzchnie. Dokładnie spłucz i wytrzyj do sucha.  Aby uzyskać silniejszy efekt czyszczenia, zrób pastę z sody oczyszczonej, soli i płynu do mycia naczyń.

2. Ręczne mycie naczyń, garnków i patelni
Dodaj 2 łyżki sody oczyszczonej wraz z płynem do mycia naczyń do wody, w której myjesz naczynia. Pomoże to usunąć tłuszcz i jedzenie pozostawione na naczyniach, garnkach i patelniach.  

3 Odśwież gąbki do zmywania  
Mocz nieświeżo pachnące gąbki w stężonym roztworze sody oczyszczonej, aby pozbyć się brudu. (4 łyżki sody oczyszczonej rozpuść w 1 litrze ciepłej wody). 

4. Oczyść kuchenkę mikrofalową
Nałóż sodę na czystą gąbkę i czyść delikatnie na zewnątrz i wewnątrz kuchenki mikrofalowej. Soda wyczyści zabrudzenia, nie pozostawiając po sobie ostrej, chemicznej woni. Dobrze spłucz wodą.

5. Poleruj srebrne sztućce
Używaj pasty wykonanej  z 3 części sody oczyszczonej i 1 części wody.  Pocieraj srebro czystą szmatką lub gąbką. Dokładnie wypłucz i osusz, aby zyskać piękny połysk.

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

6. Wyczyść naczynia z osadów po kawie i herbacie

 

Usuń plamy po kawie i herbacie, oraz gorzki smak po nich, myjąc kubki i ekspres do kawy w roztworze 1/4 kubka sody rozpuszczonej w 1 litrze ciepłej wody. W celu usunięcia uporczywych plam mocz dane naczynie przez noc w roztworze sody i płynu do naczyń, lub szoruj sodą naniesioną na gąbkę.

7. Czyszczenia piekarnika
Posyp sodą dno piekarnika. Spryskaj wodą, aby zwilżyć sodę. Odstaw na noc. Rano wyszoruj, usuń sodę i brud za pomocą gąbki  i spłucz wodą.

8. Czyste podłogi
Usuń kurz i brud (bez niechcianych rys)  przy użyciu 1/2 kubka sody oczyszczonej rozpuszczonej w wiadrze z ciepłą wodą. Wypłukaj w tym mop i myj podłogę. Zarysowania należy czyścić gąbką posypaną sodą, a następnie spłukać. 

9. Czyste meble
Możesz także oczyścić i usunąć znaki (nawet  ślady po kredce) ze ścian i mebli, używając sody naniesionej na wilgotną gąbkę i pocierając lekko. Następnie wszystko zetrzyj czystą, suchą szmatką.

10. Czyste zasłony prysznicowe
Oczyść i odśwież  swoją  winylową zasłonę prysznicową. Posyp sodą. Wyszoruj zasłonę prysznicową czystą gąbkę lub szczotkę i spłucz czystą wodą. Powieś do wyschnięcia.

11. Zwiększ siłę swojego środka do prania
Zwiększ skuteczność prania dodając ½ szklanki sody do pralki. Większa równowaga pH podczas prania sprawi, że ubrania będą czystsze, świeższe i jaśniejsze.

12. Delikatnie oczyszczanie ubrań dla dzieci
Skóra dziecka wymaga używania do prania bardzo łagodnych środków piorących. Są one obecnie dostępne – pojawia się jednak problem jak usunąć przykry zapach i plamy. Na uporczywe plamy wystarczy dodać 1/2 kubka sody oczyszczonej do płynnego detergentu do prania, lub 1/2 kubka w cyklu płukania dla nadania neutralnego zapachu.

13. Czyste pieluszki tetrowe
Rozpuścić 1/2 kubka sody oczyszczonej w 2 litrach wody i mocz w tym pieluszki.

14. Czysty akumulator
Soda może być stosowana do neutralizacji kwasowej korozji na akumulatorach w samochodzie, kosiarce itp. Pamiętaj, aby odłączyć zaciski akumulatora przed czyszczeniem. Zrób  pastę z 3 części sody oczyszczonej na 1 część wody. Wilgotną szmatką czyść ślady  korozji z zacisków akumulatora. Po wyczyszczeniu i ponownym podłączeniu zacisków, wytrzyj je wazeliną, aby zapobiec przyszłym korozjom. Należy uważać podczas pracy wokół baterii, ponieważ zawiera ona silny kwas.

15. Czysty samochód
Użyj sody oczyszczonej do czyszczenia świateł samochodowych, okien, opon, foteli winylowych i mat podłogowych nie martwiąc się o niechcianych rysy. Dodaj 1/4 kubka sody oczyszczonej do 1 litr ciepłej wody. Nanoś za pomocą gąbki lub miękkiej szmatki, aby usunąć brud. Do uporczywych plam używaj samej sody naniesionej  na wilgotną gąbkę lub miękką szczotkę.

Odświeżanie

1. Odśwież lodówkę
Umieść otwarte opakowanie sody w tylnej części lodówki, aby zneutralizować nieprzyjemne zapachy.

2. Odśwież deskę do krojenia
Posyp deskę do krojenia sodą oczyszczoną, wyszoruj i opłucz. 

3. Odśwież śmietnik
Posyp sodą Twój kosz na śmieci, aby nie śmierdział na odległość.

4. Odśwież rury ściekowe
Aby wyeliminować brzydki zapach wydzielający się z rur ściekowych (wanna, umywalka) należy wsypać 1/2 kubka sody oczyszczonej do rury ściekowej przy jednoczesnym laniu ciepłej wody z kranu… (To dobry sposób, aby pozbyć się sody oczyszczonej, która była wcześniej wykorzystywana do odświeżania zapachu w lodówce).

5. Odśwież i wyczyść zmywarkę
Użyj sody do odświeżenia zmywarki przed ponownym użyciem, a potem jako łagodnego środka czyszczącego w trakcie mycia.

6. Usuń nieprzyjemny zapach z dywanów
Obficie posyp sodą dywan. Zostaw na noc lub tak długo, jak to możliwe. Zbierz sodę za pomocą odkurzacza.

7. Usuń zapach z odkurzacza
Używając sposobu jak przy odświeżaniu dywanu – zadbaj również o odkurzacz.

8. Świeży zapach w szafie
Umieścić opakowanie sody na półce, aby utrzymać w szafie świeży zapach.

9. Odśwież samochód
Zapachy osiadają na tapicerce samochodowej i dywanikach. Możesz wyeliminować te zapachy przez posypanie sodą tkanin na siedzeniach i dywanikach. Odczekaj następnie 15 minut (lub dłużej przy silnych zapachach) i za pomocą odkurzacza usuń sodę.

10. Odśwież kocią kuwetę
Pokryj spód naczynia sodą oczyszczoną, a następnie wypełnij jak zwykle odpowiednią „ściółką”. Aby odświeżyć kuwetę pomiędzy zmianami, posyp sodą po górze ściółki po wcześniejszym jej dokładnym oczyszczeniu. 

11. Odśwież legowisko zwierzaka
Możesz usunąć nieprzyjemne zapachy legowiska zwierzaka posypując je obficie sodą oczyszczoną – odczekaj 15 minut (lub dłużej jeśli zapach jest mocny), a następnie zbierz sodę odkurzaczem.

12. Odśwież buty sportowe
Śmierdzące buty sportowe możesz doprowadzić do porządku wsypując do nich sodę, gdy nie są używane. Przed noszeniem wysyp z nich sodę.

13. Odśwież pościel
Dodaj 1/2 szklanki sody oczyszczonej do cyklu płukania, aby ręczniki i pościel zyskały wyjątkową świeżość – i to bez chemii!!!

14. Odśwież pluszowe zabawki
Możesz zachować ulubione maskotki i  zabawki wyjątkowo świeże, fundując im suchy prysznic z sody oczyszczonej. Posyp je sodą i pozostaw na 15 minut zanim je wyszczotkujesz.  

Soda oczyszczona – czysto, tanio, zdrowo

Soda oczyszczona ma więcej zastosowań niż myślisz. To nie tylko dodatek do ciast, ale również doskonały środek odświeżający, neutralizujący zapachy i bakterie, oraz pozwalający usnąć uporczywe zabrudzenia. Po co przyczyniać się do zanieczyszczania środowiska szkodliwymi detergentami, narażać swoje zdrowie – skoro można wykorzystać sodę?