Wakacje dobiegają końca, zimne powietrze przeszywa ubrania, a dni stają się krótsze i tylko z nostalgią pozostaje nam wspominać urlop i wczasy. Odpoczynek to coś, za czym znowu zatęsknimy za kilka tygodni czy miesięcy. 

Nie ma co ukrywać -w Polsce pracujemy dużo (nie zawsze intensywnie), ale ilością godzin spędzoną dziennie w pracy przebijamy sporą część krajów Unii Europejskiej. 

Czy potrafisz odpoczywać?

Odpoczywanie, z pozoru takie łatwe i proste, jest umiejętnością, którą opanowali nieliczni. Spytasz: „Jak to? Przecież każdy umie odpoczywać?”. Sprawdźmy?
 
Czy zdarza Ci się:
 
  • brać na urlop laptopa albo dokumenty, nad którymi pracujesz siedząc na zielonej trawce i sącząc zimne piwo?
  • odbierać służbowe telefony będąc na wczasach?
  • myśleć o pracy, rozwiązywać w głowie problemy (nie tylko związane z pracą), gdy spacerujesz z dzieckiem i zbierasz jesienne liście? 
  • biegać, pływać, praktykować jogę i jednocześnie myśleć o pracy, liście zakupów, kłótni z szefem/partnerem/dzieckiem itp.?
Chyba nie ma osoby, której nie zdarzyło się chociaż raz w trakcie odpoczynku być myślami gdzie indziej, zajmować się czymś innym aniżeli błogim leżeniem, czy czytaniem książki.

Jak odpoczywać prawdziwie?

Nikt chyba nie zaprzeczy, że w dzisiejszych czasach zamiast chodzić, pędzimy, zamiast stać drepczemy, zamiast zająć się jedną rzeczą, zajmujemy się pięcioma na raz. Często zapominamy o przerwach w pracy, zjedzeniu regularnie posiłków i codziennej chwili relaksu. Ktoś kiedyś powiedział, że jeśli stresujesz się codziennie, codziennie powinieneś medytować. Jest w tym sporo racji. Jeśli codziennie nasze ciało jest napięte, codziennie powinno otrzymać od nas prezent w postaci joggingu, jogi, jazdy na rowerze czy chwili z książką, albo medytacji. Jeśli codziennie stresujemy się, codziennie powinniśmy się odstresowywać. Jeśli codziennie jesteśmy zabiegani, codziennie w ciągu dnia powinniśmy mieć moment na zatrzymanie.
KURSY ONLINE:
8 razy Odporność dla Firm8 razy O
Program stworzony do walki ze stresem
Sprawdź!

Czy potrafisz tak odpoczywać? Czy pamiętasz o sobie każdego dnia? Nie raz na pół roku, nie raz do roku w trakcie dwutygodniowego urlopu. To zdecydowanie za mało, żeby odpocząć i zregenerować siły na cały rok pracy. Dlatego warto dostarczyć samemu sobie chociażby 30 minut dziennie na prawdziwy odpoczynek i relaks.  Nie przed telewizorem, czy komputerem – system nerwowy potrzebuje odsapnąć, ale w spokoju i ciszy (no, chyba, że Twoją ulubioną formą relaksu są zajęcia z tańca czy fitness ? 
 
Kilka lub kilkanaście minut dziennie bez pośpiechu, gonitwy myśli i planów na najbliższe minuty, godziny, dni i lata życia, to najlepszy i najprostszy sposób odpoczynku w świecie, w którym nie każdy może pozwolić sobie na urlop dwa czy trzy razy do roku. 
 
A więc odpoczywajmy z głową.
Relaksujmy się prawdziwie.
Oddychajmy głęboko.