Pocenie się to naturalna reakcja organizmu – dotyczy każdego i nie jest to żaden powód do wstydu. Jednak, gdy dotyka nas problem nadpotliwości, czyli wzmożonego pocenia, którego nie można opanować, powinniśmy skonsultować się z lekarzem i zacząć stosować odpowiednie preparaty. Jak walczyć z nadpotliwością stóp i jak jej przeciwdziałać? Szczegóły w artykule!

Nadpotliwość – skąd się bierze ten problem?

Pocenie się to naturalna reakcja organizmu na wysoką temperaturę, która chroni ciało przed przegrzaniem. Razem z potem wydalamy również produkty przemiany materii. Niestety zdarza się, że ilość potu wydzielanego w okolicy pach, dłoni, twarzy i stóp jest po prostu zbyt duża. W takiej sytuacji możemy mówić o nadpotliwości.

Ta przykra dolegliwość może mieć podłoże genetyczne, ale mogą wywoływać ją takie choroby jak cukrzyca, grzybica, zaburzenia pracy tarczycy (np. nadczynność tarczycy) oraz niektóre schorzenia neurologiczne, zakaźne czy zaburzenia hormonalne. Za nadpotliwością może kryć się również stres. Osoby cierpiące na nerwicę lub inne zaburzenia emocji często zauważają u siebie zwiększone wydzielanie potu, szczególnie w trudnych sytuacjach.

Kogo najczęściej dotyka nadpotliwość stóp?

Nadmierne pocenie stóp bywa wyjątkowo dokuczliwe. Często pojawia się w okresie menopauzy u kobiet, andropauzy u mężczyzn oraz u osób z nadwagą i otyłych. Z tą dolegliwością borykają się też sportowcy, dla których intensywny wysiłek fizyczny to codzienność. Nadmiernie przegrzany organizm oraz ciągłe noszenie sportowego obuwia mogą się przyczynić do nadpotliwości stóp.

Nie możemy także zapominać o tym, jak nasz styl życia wpływa na cały organizm. Nieodpowiednia dieta, stosowanie szkodliwych używek, noszenie skarpet z syntetycznych materiałów oraz niedostateczna higiena osobista również dokładają swoją cegiełkę do problemu nadpotliwości. Stopa zamknięta przez wiele godzin w nieprzepuszczającym powietrza bucie będzie się intensywniej pocić niż w przewiewnym i wygodnym obuwiu. Nasze codzienne wybory mają ogromny wpływ na pojawienie się i dalszy rozwój tej dolegliwości!

KURSY ONLINE:
pokochaj-swojePokochaj Swoje Ciało
Nieważne, jaki nosisz rozmiar, i tak możesz poczuć się dobrze w swoim ciele. Niech piękno i moc będą z Tobą!

Nadpotliwość stóp – leczenie – co możesz zrobić?

Nadmierne pocenie się stóp nie jest wyłącznie problemem estetycznym i czymś, co może zawstydzać w towarzystwie. Tego objawu nie wolno lekceważyć, bo może mieć także wpływ na nasze zdrowie. Zbyt duża utrata wody prowadzi do suchości skóry i utraty jędrności. Jednak co gorsza, nadmierna ilość potu może stanowić świetne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów.

Zabiegi i leki na nadpotliwość stóp – poznaj dostępne opcje!

Osoby zmagające się z problemem nadmiernego pocenia stóp mogą skorzystać z metod pomagających zminimalizować objawy tej dolegliwości. Jedną z nich jest jonoforeza, czyli nieinwazyjny zabieg polegający na oddziaływaniu na stopy prądem o niskim natężeniu. Ta procedura jest całkowicie bezpieczna i nie trzeba obawiać się, że zaszkodzi organizmowi lub wywoła ból. Do wyboru mamy także ostrzykiwanie stóp toksyną botulinową czy sympatektomię (chirurgiczna metoda leczenia nadpotliwości). Możemy się też zdecydować na leki przyjmowane doustnie, których zadaniem jest normalizowanie wydzielania potu (bardzo często są to preparaty cholinergiczne).

Produkty pomagające zwalczyć nadpotliwość stóp

Podczas walki z nadpotliwością stóp warto wspomagać się stosowaniem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry z takim problemem. Właściwie dobrany dezodorant będzie jednocześnie ograniczał pocenie, niwelował nieprzyjemny zapach, odświeżał oraz działał przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Warto sprawdzić, czy w składzie znajdują się naturalne składniki np. olejek z drzewa herbacianego. Najlepiej jeżeli wybrany produkt będzie się nadawał zarówno do stosowania na stopach, jak i do obuwia.

Chcesz wiedzieć więcej na temat skutecznych kosmetyków pomagających osobom z nadpotliwością stóp? Sprawdzone informacje znajdziesz pod adresem: https://undofen.pl/nadpotliwosc-stop/

Domowe sposoby na problem nadpotliwości stóp

Nie możemy zapominać o domowych sposobach oraz odpowiednich nawykach, które wspomogą minimalizowanie pocenie stóp. Dobrze jest wyeliminować ze swojej diety alkohol, kawę, napoje energetyczne oraz bardzo pikantne przyprawy. Niewskazane są także inne szkodliwe używki np. palenie papierosów. Za to warto dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Niezwykle ważna jest właściwa rutyna pielęgnacyjna. Nadmiernie pocące się stopy często moczmy w zimnej wodzie z dodatkiem soli oraz wykonujmy regularny peeling, który pomoże usunąć zrogowaciały naskórek. Po umyciu bardzo dokładnie osuszmy całe stopy, nie zapominając o przestrzeniach międzypalcowych oraz wetrzyjmy w skórę krem nawilżający.

Kluczową rolę w walce z nadmierną potliwością stóp odgrywa odpowiednie obuwie i dobrze dobrane skarpety. Starajmy się unikać niewentylowanych butów i skarpetek wykonanych z syntetycznych włókien. O wiele lepiej jest stawiać na przewiewne obuwie i skarpety zrobione z bawełny lub wełny. Bardzo ważne jest również stosowanie wkładek odświeżających i ich regularne wymienianie. Spędzając czas w domu, chodźmy boso, a latem nośmy jak najczęściej klapki i sandały.

Na nadpotliwość dobrze działają też niektóre zioła. Picie naparu z szałwii, rumianku lub kory dębu pomoże wyregulować pracę gruczołów potowych. Pamiętajmy jednak, że takie herbatki są tylko uzupełnieniem całej terapii. Sięgajmy często po dezodorant do stóp o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Dobrze sprawdzi się też puder, który sprawi, że nogi będą mniej wilgotne.

Zadbaj o skórę stóp i ciesz się świeżością każdego dnia!

Pozbycie się problemu nadpotliwości stóp jest możliwe. Należy pamiętać, że podstawą jest odpowiednia higiena oraz stosowanie produktów przeznaczonych do pielęgnacji nadmiernie pocących się nóg. Jeżeli będziemy sięgać po odpowiednie kosmetyki, ten problem na pewno stanie się mniej dokuczliwy. Działając regularnie i systematycznie można cieszyć się przez cały rok świeżością stóp i komfortem nawet podczas upałów. Jednakże, jeśli mimo naszych starań, nadmierne wydzielanie potu nie zmniejszyło się i nadal jest dla nas dużym problemem, warto skonsultować się z lekarzem lub podologiem.