Świeżo zaparzona kawa – to aromat, który unosi się każdego ranka niemal w każdym domu, i z całą pewnością w każdym biurze. Ciężko sobie wyobrazić poranek bez filiżanki małej czarnej – solo, z cukrem lub z odrobiną mleka. Podobnie jest ze spotkaniami towarzyskimi – wspólne delektowanie się kawą to jeden z ulubionych rytuałów wielu osób. Ale ważne jest też to, żeby kawa miała odpowiedni smak i aromat, a ten wydobyć można przyrządzając ją we właściwy sposób. Najlepszym rozwiązaniem dla każdego miłośnika kawy będzie odpowiedni ekspres.

Jakie są rodzaje ekspresów do kawy?

Wiele osób ma dylemat przy wyborze odpowiedniego sprzętu do przyrządzania tego napoju. Decydując się na ekspres do kawy trzeba zadać sobie szereg pytań o swoje potrzeby. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów sprzętów. Najprostszy ekspres do kawy może ją przyrządzać ze zmielonych ziaren lub z kapsułek ze zmieloną kawą. Popularny wybór wielu konsumentów to ekspres ciśnieniowy, ale i ekspres przelewowy znajdzie swoich zwolenników. Oprócz tego są też ekspresy kolbowe, a także ekspresy automatyczne. Do wielu z tych modeli potrzebny będzie oddzielny sprzęt do mielenia ziaren kawy. Dosyć popularny jest też ekspres do kawy z młynkiem

Jaki ekspres ciśnieniowy zapewni wygodę obsługi? Interfejs użytkownika

Przy takiej ofercie ciężko podjąć decyzję, jaki ekspres do kawy kupić. Zwłaszcza, że na półkach w sklepie jest aż tyle modeli. Najwygodniejszą opcją dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z parzeniem kawy samodzielnie w ten sposób będzie ekspres ciśnieniowy z interfejsem. To prosta w działaniu maszyna – czasem z ekranem dotykowym, czasem z przyciskami, które mają dokładnie rozpisane tryby działania. Dzięki temu można spokojnie zaplanować czy w filiżance wyląduje małe espresso, cappuccino, latte, podwójne espresso, czy kawa dla dwóch osób. Najczęściej taki sprzęt ma opisane menu w języku polskim, nie ma więc konieczności tłumaczenia sobie terminów. Oczywiście można także zdecydować się na ekspres, gdzie manualnie wybiera się spośród przycisków z ikonami, ale koszt takiego sprzętu jest bardzo zbliżony do tego z interfejsem. W wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie ekspres ciśnieniowy z interfejsem. 

KURSY ONLINE:
mindulfnessStrefa Mindfulness
Kompleksowy trening uważności w różnych aspektach życia
Sprawdź!

Ekspresy ciśnieniowe z młynkiem czy bez?

Wybierając ekspres ciśnieniowy z młynkiem można oszczędzić sporo czasu. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób lubimy przyrządzać kawę. Dla osób, które lubią podprażyć ziarna kawy, a następnie je zmielić – przyda się specjalny młynek do kawy, który poradzi sobie ze zmieleniem gorących jeszcze ziaren. W innych przypadkach wygodniejszy będzie ten z wbudowanym młynkiem. Warto też wiedzieć, że kawa ze świeżo zmielonych ziaren ma o wiele więcej aromatu od tej zmielonej wcześniej i stojącej w puszce. 

Ekspres ciśnieniowy z wbudowanym młynkiem to często najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt, który ułatwi przygotowanie różnych rodzajów naparu przy pomocy jednego przycisku. Minusem takiego sprzętu jest wysoka cena. Oprócz tego taka maszyna ma zwykle dosyć duże wymiary, a także wymaga specjalistycznej konserwacji raz na jakiś czas. Smakosze kawy uważają jednak, że za wygodą nie idzie jakość trunku, który jest przyrządzany w ten sposób. 

Ekspres do kawy ze spieniaczem mleka czy bez?

Kawa z mlekiem może być zaparzona na dwa sposoby. Najprostsze ekspresy przygotowują espresso, o którego mocy i intensywności można decydować. Mleko można dodać po zaparzeniu napoju. Popularne modele są wyposażone także w system do spieniania mleka, który składa się z zewnętrznej dyszy spieniającej, lub który ma automatyczny system przygotowywania kaw mlecznych przy pomocy jednego przycisku. 

Wybór systemu jest zależny od upodobań, ale także od możliwości finansowych. Często tańszą opcją jest ekspres bez spieniacza, plus kieszonkowy spieniacz do mleka na baterie. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie ekspresu do kawy?

Dobry ekspres do kawy to taki, który będzie spełniał oczekiwania jego użytkowników. Ważnym aspektem będzie ilość miejsca, które będzie zajmowała maszyna. Bardziej zaawansowane ekspresy ciśnieniowe do kawy to zwykle sporych rozmiarów sprzęty, które zwyczajnie mogą nie zmieścić się do kawalerki. 

Dobrze byłoby, gdyby ekspres wpasował się w wystrój mieszkania. W sklepach można obecnie spotkać najróżniejsze wzornictwo tych maszyn. Przy wyborze ekspresu ciśnieniowego trzeba także sprawdzić jego moc, która jest wyrażona w watach. Generalnie rzecz biorąc – im wyższa wartość liczebna, tym mocniejsza będzie moc grzania grzałki bojlera lub termobloku, które odpowiadają za grzanie wody w sprzęcie. Wybór ekspresu nie powinien być decyzją pochopną. Właściwe będzie sprawdzenie opinii wśród znajomych lub w sieci. Często okazuje się, że tani ekspres jest potem bardzo drogi w użytkowaniu, i odwrotnie – zainwestowanie kilkudziesięciu złotych więcej w sprzęt przy jego zakupie, może być oszczędnością w czasie użytkowania.