Zdrowe oczy umożliwiają bezproblemowe funkcjonowanie na co dzień. Wielu rodziców zastanawia się, jakie witaminy na oczy wspierają narząd wzroku najmłodszych. Jakich witamin na oczy nie może zabraknąć w jadłospisie i jakich zasad przestrzegać, aby cieszyć się „sokolim wzrokiem” przez długie lata?

Najlepsze witaminy na oczy – co jeść w trosce o wzrok?

Pierwszą fundamentalną zasadą dbania o wzrok jest odpowiednia dieta – jakie witaminy na oczy wpłyną pozytywnie na wzrok dziecka? Istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku odgrywa witamina A, to naturalny antyoksydant, który bierze udział w odbieraniu bodźców wzrokowych przez siatkówkę oka i wpływa na stan tkanki nabłonkowej. Witamina A zapobiega wysychaniu spojówki i rogówki oka. Jej dobrym źródłem są: wątróbka, ziemniaki, dynia, szpinak, marchew, brokuły. Inną, ważną witaminą na oczy jest witamina C, która wzmacnia naczynia krwionośne oka i zapobiega rozwojowi zaćmy. Jakie produkty spożywcze stanowią cenne źródło tego związku? Czarna porzeczka, dzika róża, papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe. Z kolei witamina E dba o optymalne nawodnienie i nawilżenie oczu oraz wspomaga wchłanianie przez organizm witaminy A. Witamina E jest obecna w orzechach, sezamie, oleju słonecznikowym, kukurydzianym i sojowym. Istotne dla nerwów wzrokowych są witaminy z grupy B. Chronią przed zmianami chorobowymi w strukturach oka, wpływają pozytywnie na ostrość wzroku i łagodzą przewlekłe stany zapalne. Witamina B1 (tiamina) znajduje się w kiełkach i zarodkach pszennych, ryżu brązowym, pieczywie żytnim. Witamina B2 (ryboflawina) jest obecna w mleku, jogurtach i produktach mlecznych oraz odzwierzęcych (wątróbka, jajka). Naturalnymi źródłami witamin B6, B9 i B12 są podobnie, jak w przypadku innych witamina z grupy B: mleko, rośliny strączkowe, sery, pełnoziarniste zboża, warzywa liściaste, owoce cytrusowe.

KURSY ONLINE:
pokochaj-swojePokochaj Swoje Ciało
Nieważne, jaki nosisz rozmiar, i tak możesz poczuć się dobrze w swoim ciele. Niech piękno i moc będą z Tobą!
Kolejną, ważną dla oczu substancją odżywczą jest witamina D, która bierze udział w regulacji ciśnienia wewnątrz gałki ocznej i chroni przed zwyrodnieniem oczu. Jej niedobór może doprowadzić do zapalenia spojówek, jaskry czy zespołu suchego oka. Ta witamina na oczy pochodzi przede wszystkim z syntezy skórnej – codzienna 20-minutowa ekspozycja na działanie promieni słonecznych między 10:00 a 15:00 jest w stanie pokryć dzienne zapotrzebowanie na witaminę D3. Jesienią i zimą, gdy przeważają pochmurne dni, warto sięgać po suplementy. Jeśli chodzi o źródła pokarmowe, dobrym źródłem są śledzie, tuńczyki, makrele, łososie, jaja, śmietana, żółty ser, mleko. Poza wspomnianymi witaminami na oczy ważną rolę w utrzymaniu dobrej kondycji narządu wzroku odgrywają luteina, kwasy tłuszczowe i minerały, takie jak: cynk, miedź, selen, mangan.

Inne zasady, których należy przestrzegać, to:

Regularne wizyty u okulisty – ostrość i jakość widzenia pod kontrolą

W trosce o zdrowe oczy dziecka należy pamiętać o badaniach kontrolnych. Pierwsza wizyta kontrolna w gabinecie okulistycznym powinna odbyć się między 1. a 4. rokiem życia pociechy. W przypadku starszych dzieci i młodzieży warto odwiedzać specjalistę raz w roku. Dzięki takim profilaktycznym działaniom możliwe jest wykrycie nawet najmniejszych nieprawidłowości i szybkie podjęcie leczenia.

Ćwiczenia na zdrowe oczy

Warto od najmłodszych lat kształtować u dziecka pozytywne nawyki, zaznajamiając pociechę z prostymi ćwiczeniami, które zrelaksują mięśnie oczu i pobudzą krążenie krwi w gałkach ocznych. Może to być np. przewracanie oczami zgodnie z ruchem wskazówek zegara, szybkie mruganie 20 – 30 razy czy „rysowanie” liter, liczb lub kształtów na ścianie za pomocą oczu.

Odpowiednie oświetlenie pomieszczeń

Właściwy dobór oświetlenia ma duży wpływ na kondycję oczu. W pomieszczeniu nie może być ani za jasno, ani za ciemno (dziecko nie może uczyć się w półmroku). Istotną kwestią jest również barwa światła – najlepsze są żarówki, które świecą w sposób zbliżony do naturalnego światła słonecznego (4000 Kelwinów). Niebieskie, zimne światło dekoncentruje i może powodować bóle głowy.

Wysypianie się

Zbyt mała ilość snu ma przykre konsekwencje dla naszego wzroku – zmęczenie oczu, zaczerwienienie, skurcze powiek i światłowstręt to tylko kilka ze skutków ubocznych chronicznego niewyspania. W zależności od wieku, dziecko powinno spać 8-13 h.

Ochrona przeciwsłoneczna

Rodzice chętnie smarują dzieci kremami i balsamami z filtrem przeciwsłonecznym, nierzadko nie mając świadomości, że nie tylko skóra wymaga ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV, lecz także wrażliwe oczy pociechy. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV400 powinny być użytkowane przez dzieci zwłaszcza w okresie letnim.

Dobrze dobrane soczewki okularowe

Źle dobrane okulary korekcyjne mogą wywoływać u dziecka bóle oczu, zawroty i bóle głowy. Warto rozważyć wizytę u optometrysty – ten specjalista zajmuje się badaniem ostrości wzroku i dobieraniem korekcji optycznej (z kolei okulista diagnozuje i leczy choroby oczu). 

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu

Liczne badanie dowiodły, że gdy dziecko często przebywa na świeżym powietrzu, spada ryzyko wydłużania się gałki ocznej, co jest główną przyczyną krótkowzroczności.

Ograniczone korzystanie z komputera

Długie godziny spędzane przed ekranem komputera są jedną z głównych przyczyn wad wzroku u najmłodszych. Z roku na rok coraz więcej dzieci cierpi z powodu suchości oczu i zmęczenia, spowodowanego wpatrywaniem się w monitor komputera lub tabletu. Warto zwracać uwagę dziecku, aby trzymało cyfrowe urządzenie co najmniej 40-60 cm od oczu.

Uprawianie sportu

Codzienna aktywność fizyczna wpływa na usprawnienie krążenia krwi i jej dopływ do wszystkich narządów, w tym oczu. Warto więc zaszczepić w dziecku miłość do sportu – jak wiadomo ruch niesie ze sobą szereg innych korzyści (m.in. zapobiega nadwadze). 

Podsumowując, dbając, aby w codziennej diecie dziecka nie zabrakło wspomnianych wyżej witamin na oczy i stosując się do pozostałych zasad, możemy być pewni, że pociecha od najmłodszych lat będzie kształtować pozytywne nawyki, dzięki którym jej narząd wzroku będzie prawidłowo funkcjonował i uniknie konieczności noszenia okularów korekcyjnych, co jest plagą współczesnych czasów wśród niepełnoletnich pacjentów.