Po ciężkim, meczącym dniu nie ma nic przyjemniejszego niż chwila spokoju i rozluźnienia. Doskonałym sposobem na to jest relaksująca kąpiel – nie taka zwykła jednak, bo standardowo stosowane detergenty, zastąpimy naturalnymi substancjami myjącymi.

Większość z nas ma półki w łazience pełne płynów do kąpieli, żeli pod prysznic w całej gamie kolorów i zapachów, wymyślne sole, kule musujące o trudnym do określenia składzie chemicznym – składujemy w szafkach. Wszystko to cieszy oko i zmysły. Czy jednak jest zdrowe dla naszej skóry? Czy naturalne, ekologiczne kosmetyki do kąpieli nie byłyby lepszym rozwiązaniem?
 
Można powiedzieć, że sami sobie fundujemy błędne koło – stosujemy różnego rodzaju środki do mycia, by oczyścić skórę. Oczyszczamy ją, jednocześnie naruszając jej barierę ochronną, to znowu powoduje konieczność ciągłego stosowania odpowiednich balsamów nawilżających, odżywczych itd. 
 
Producenci kosmetyków nieustannie podpowiadają –  „To lepiej nawilża, to lepiej myje, to jest skuteczniejsze”. Dodają składników chemicznych, by piany było więcej – im więcej piany, tym użytkownik bardziej zadowolony, tym produkt wydaje się lepszy. Pamiętam jeszcze jak się dziwiłam, dlaczego naturalny szampon ziołowy się nie pieni. "Pewnie jest jakiś wybrakowany" – myślałam. Okazuje się jednak, że to nie kwestia wybrakowania,  tylko małej ilości dodatków chemicznych.

Zdrowa kąpiel – domowe sposoby

Zamiast stosować standardowe środki myjących, które niekoniecznie dobroczynnie działają na naszą skórę, postarajmy się o „łagodniejszy” dla niej sposób oczyszczania. 
 
Wybierajmy mydła na bazie tłuszczów roślinnych i gliceryny, kupując je najlepiej w sklepach z produktami ekologicznymi. Sprawdzajmy zawartość tłuszczu – mydło powinno zawierać go przynajmniej 78%. Płyny do kąpieli można spokojnie zastąpić płynnym mydłem kastylijskim, które równie dobrze się pieni, a jest wytworzone na bazie organicznych olejów roślinnych, w tym oliwy z oliwek, oleju, kokosowego, konopnego.
 
Jeśli zależy Ci na zdrowej kąpieli i zechcesz włożyć nieco wysiłku, możesz przygotować własne ekologiczne kosmetyki do kąpieli. Będą one równie skutecznie, jak środki chemiczne – jednocześnie zaś, bardziej przyjazne dla twojej skóry i organizmu:
 
– Chcąc uzyskać piękny zapach wody w wannie, zastosuj olejki eteryczne. Aby dobrze rozprowadziły się w wodzie, wymieszaj ok. 4-10 kropli (zależy jak intensywny zapach chcesz uzyskać)  z 15 ml mleka. W zależności od rodzaju skóry, możesz wykorzystać:
 
  • skóra tłusta – olejek lawendowy, cytrynowy, bergamotowy, pomarańczowy
  • skóra normalna – olejek jaśminowy, lawendowy, zrobiony z drzewa sandałowego, paczuli, geranium
  • skóra wrażliwa – geranium, lawenda, rumianek niemiecki
  • skóra sucha/zniszczona – geranium, lawenda, szałwia muszkatołowa, mirt, rumianek niemiecki i rzymski
 
– Pachnącą kąpiel możesz przygotować wrzucając do wody dużą garść siarczanu magnezu (do kupienia w aptece), której właściwością jest pobudzanie skóry do wydzielania zgromadzonych w ciele toksyn. Do tego możesz dodać olejek o ulubionym zapachu. Jeśli chcesz mieć kąpiel musującą  – wsyp do wanny garść sody oczyszczonej.
KURSY ONLINE:
pokochaj-swojePokochaj Swoje Ciało
Nieważne, jaki nosisz rozmiar, i tak możesz poczuć się dobrze w swoim ciele. Niech piękno i moc będą z Tobą!
 – Do kąpieli warto używać również ziół. Mają one nie tylko piękny zapach, ale również właściwości lecznicze. Zrób silny wywar np. z rumianku, mięty czy lawendy i wlej do wanny z wodą.
 
– Zrób sobie własną ziołową myjkę do ciała. Odetnij stopę ze strych rajstop. Wsyp do niej garść płatków owsianych, trochę ziół (rumianek, lawenda itp.) i do tego 2 łyżki drobno zmielonych migdałów. Zawiąż supeł na końcu. Myjkę taką możesz użyć pod prysznicem lub w trakcie kąpieli w wannie. Nie należy jej przechowywać dłużej niż dzień, żeby nie powstały w niej bakterie. Rano możesz wykorzystać ją pod prysznicem, przechować w plastykowym woreczku w lodówce, a wieczorem zastosować w kąpieli.
 
– Skutecznym sposobem na suchą/atopową skórę jest dodanie do wody wywaru z siemienia lnianego. Około pół szklanki siemienia wrzuć do garnka z wodą. Doprowadź do wrzenia i gotuj na wolnym ogniu. Pozostaw do ostygnięcia. Następnie powstały galaretowaty wywar wlej ostrożnie do wanny z wodą (wody nie powinno być zbyt dużo), tak by ziarna pozostały na dnie. Po kąpieli nie spłukuj ciała wodą, tylko delikatnie wytrzyj. Do nawilżenia skóry w kąpieli możesz również zastosować płatki owsiane.  Czytaj więcej –  Kąpiel w płatkach owsianych

Wybierz domowe sposoby na zdrową skórę

Kąpiel może dostarczyć wiele przyjemności. Rozluźnić, uspokoić, poprawić kondycję skóry. Zamiast moczyć się w środkach chemicznych, wybierzmy ekologiczne kosmetyki do kąpieli i domowe sposoby na środki do mycia i pielęgnacji. Zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim zdrowie. 
 
 
W oparciu o: Pat Thomas, Świadome zakupy, czyli co naprawdę kupujemy, Wrocław 2007