Ile czasu każdego dnia znika Ci, ponieważ myślisz nie wiadomo o czym i po co, słuchasz historii, które nic nie wnoszą w Twoje życie, ani w życie innych ludzi? Może znasz ze swojego doświadczenia rozmowy, które nie wiesz po co się toczą, męczą Cię, albo nudzą, zostawiając niesmak, gorycz lub pustkę? Jak tego uniknąć? Jak uczynić je autentycznymi, pełnymi sensu i skutecznymi? Co to znaczy skuteczna rozmowa? Po co rozmawiamy?
„Nie mów przepraszam, nie mów kocham” autorstwa Lucyny Wieczorek, współzałożycielki Dojrzewalni Róż, laureatki nagrody Kryształowe Zwierciadło, jest poradnikiem na temat tego, jak nie być grzecznym i nie być niegrzecznym, czyli jak być sobą – żywą, naturalną, czującą i współczującą osobą oraz o wpływie tego stanu na nasze rozmowy i relacje.
Główną bohaterką książki jest empatia – jedna z podstawowych kompetencji związanych z komunikacją interpersonalną. Nie potrzebują jej rozwijać tylko osoby, które marzą o byciu dyktatorem lub o życiu w samotności. Pozostała, ogromna część z nas, posiada wielką zdolność do empatii i jednocześnie wiele nie zawsze prawdziwych przekonań na jej temat. Przez co ta zdolność, tak bardzo potrzebna światu, nie jest wykorzystana z tak dobrym skutkiem, jak mogłaby być.
Podstawową umiejętnością, którą warto wzmocnić, jeśli chcemy obdarowywać innych empatią, jest empatia dla siebie. Dzięki niej możesz wyraźniej poczuć to, co dla Ciebie jest istotne i doświadczyć mocy, która płynie z tego doświadczenia. Prawdopodobnie odczujesz też wyraźniej swoje granice, to, czego chcesz i to, czego nie chcesz. Czując swoją moc i swoje granice będziesz bezpiecznie, bez obawy, że inni „wejdą Ci na głowę” obdarowywać ich uwagą. Jeśli myślisz o sobie, że jesteś zbyt empatyczna/ny, to nie oznacza, że teraz czas na rozwijanie agresji. To raczej czas na kontakt z wewnętrzną mocą, a pomaga w tym właśnie empatia dla siebie!
Książka Lucyny Wieczorek pokaże Ci, jak prościej i bardziej świadomie mówić do siebie i innych. Pomoże Ci sprawdzić, jak się ma Twoja empatia i czego w tej kwestii potrzebujesz. Omówi wybrane przekonania na temat komunikacji oraz sposoby na uwolnienie się od ich ograniczeń. Pokaże wybór, którego możesz dokonać dzisiaj, aby współtworzyć bardziej empatyczną przyszłość. W dużej mierze składa się z pytań, które pogłębiają kontakt ze sobą. Nie zastąpi psychoterapii, ale może być poruszająca, jeśli zdecydujesz się na szczery dialog ze sobą. Poda Ci też skuteczne recepty w postaci 5 kroków do…, które ułatwią Ci prowadzenie rozmów (nawet tych najtrudniejszych) na co dzień.
Przeczytaj fragment książki:
www.dojrzewalnia.pl
Lucyna Wieczorek – rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne trenerka umiejętności psychospołecznych i interpersonalnych. Konsultant biznesowy, specjalizuje się w tworzeniu projektów szkoleniowych, poprawiających jakość komunikacji w zespołach i organizacjach. Absolwentka Szkoły Trenerów i Psychoterapeutów w Instytucie Terapii Gestalt w Krakowie.
Założycielka Dojrzewalni Róż oraz Szkoły Trenerów Komunikacji opartej na Empatii. Tworzy, prowadzi i konsultuje liczne projekty szkoleniowe związane z rozwojem osób, w ich życiu prywatnym, w organizacjach biznesowych i społecznych.
Przykładowe projekty: PROGRESSteron – Ogólnopolski Festiwal Rozwoju dla Kobiet, Korporacja z duszą – projekt CSR łączący działalność szkoleniową ze wspieraniem potrzeb społecznych, „Kobiety w wewnętrznej podróży" – grupy rozwoju i wsparcia dla kobiet, które chcą dokonać zmian w swoim życiu.
Laureatka nagrody Kryształowe Zwierciadło. Zasiada w radzie Fundacji Bene Vobis, działającej na rzecz dzieci i młodzieży – ich rozwoju, profilaktyki przemocy i wykluczenia społecznego.
Prywatnie miłośniczka wiejskiego spokoju, kabaretów i książek Kena Wilbera.