Kto powiedział, że mniszek lekarski to chwast? Dlaczego traktujemy go tak po macoszemu, przecież ma on szereg wspaniałych zastosowań? Przyszło nam żyć w naprawdę szalonym świecie. Przepraszam, za retoryczne wywody… Odkładam je i wracam do mniszka.

Mniszek lekarski swoją nazwę zawdzięcza wyglądowi szypułki, z której zdmuchnie się nasiona. Kojarzycie może białą główkę, z uschniętymi listkami? Czyż nie wygląda ona na miniaturową głowę ogolonego mnicha? Mniszek występuje prawie na każdym kontynencie w klimacie umiarkowanym. Co znajdziemy w mniszku? – kwasy organiczne, fitosterole, wielocukry, garbniki, substancje żywicowe, aminy, sole mineralne  witaminy  (A, B, C, D), a w kwiatach flawonoidy, karotenoidy i niewielkie ilości olejku eterycznego.

Jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego na kaszel?

Dziś wyjaśnię, jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego, który działa korzystnie w przewlekłym nieżycie jamy ustnej, gardła i oskrzeli, oraz świetnie walczy z uporczywym kaszlem, bólem i obrzękiem gardła. 

Składniki:

  • 4 garście koszyczków mniszka lekarskiego
  • 1 litr zimnej wody
  • pół cytryny
  • 1 kg cukru

 

Jedna z naszych Czytelniczek radzi – warto użyć większej ilości kwiatów mniszka, ok. 1/4-1/3 reklamówki. Dzięki temu syrop będzie silniejszy oraz cudownie nasycony smakiem i aromatem.

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Przygotowanie:

1. Zalej mniszka wodą i postaw na małym ogniu. Kiedy zawrzy woda zdejmij naszą miksturę i pozostaw na noc.

2. Na następny dzień odciśnij dłońmi wodę z mniszków, a następnie postaw koncentrat do gotowania.

3. Dodaj pół cytryny pokrojonej w plasterki i kilogram cukru. Wszystko stawiamy na bardzo małym ogniu i gotujemy (syrop ma ledwie pyrkać). Całość będzie odparowywać bez gotowania. Naszą miksturę, trzeba będzie raz lub dwa razy oziębić, aby sprawdzić konsystencję syropu. Nie może być zbyt gęsty, bo się scukrzy ani zbyt wodnisty, bo może skwaśnieć.

Syrop z mniszka lekarskiego smakuje jak prawdziwy miód. Jest przepyszny!

 

* Artykuł nie stanowi  porady medycznej, lekarskiej czy farmaceutycznej. Czytelnik przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji co do leczenia, powinien skonsultować się (w zależności od potrzeb) z lekarzem lub farmaceutą.