Mało kto wie, że jednym z najbardziej cenionych środków medycyny ludowej jest niepozornie wyglądająca i smakująca kapusta. Ze swych niezwykłych właściwości leczniczych słynie ona już od ponad 4000 lat.

Pierwsze wzmianki o dobroczynnym działaniu kapusty, zwłaszcza kiszonej, pojawiły się w pismach Hipokratesa w IV w. p.n.e. Starożytni Rzymianie wierzyli, że to właśnie dzięki niej przez sześć stuleci nie trapiły ich żadne choroby, a ludy Egiptu wybudowały temu warzywu świątynię. Jednym słowem, kapustę uważano za panaceum na wszystkie dolegliwości. W XVIII w. jej renomę wzmocniły wyprawy morskie, gdyż dzięki wysokiej zawartości witaminy okazała się ona produktem doskonale przeciwdziałającym szkorbutowi. Z biegiem lat zauważono ponadto, że warzywo to wspomaga leczenie artretyzmu, wrzodów, zatruć poalkoholowych i wzmacnia odporność organizmu.

Właściwości kapusty 

Informacje o prozdrowotnym działaniu kapusty znajdują potwierdzenie w wynikach badań Zakładu Chemii i Biodynamiki Żywności PAN. Naukowcy zwrócili uwagę szczególnie na kapustę kiszoną, bogatą w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu związki manganu, cynku, wapnia, potasu, żelaza i siarki. Podkreślają też, że w trakcie procesu fermentacji wytwarza się kwas mlekowy, który ma udowodniony dobroczynny wpływ na przewód pokarmowy.

KURSY ONLINE:
proste-zycieProste Życie
Porządek w głowie, życiu i domu
Sprawdź!

Naukowcy sprawdzali również potencjalne działanie przeciwnowotworowe kapusty. Głośne badanie kontrole przeprowadzone w Chinach i omówione na zjeździe American Association for Cancer Research potwierdziło, że spożycie roślin krzyżowych (w tym kapusty) znacząco zmniejsza śmiertelność wśród kobiet chorych na raka piersi.

Znakomite właściwości kapusty są zasługą obecnych w niej składników odżywczych i mineralnych (witaminy C, A, B, B1, B2, B6, H, K, E, siarka, potas, sód). Swe działanie antyoksydacyjne warzywo to zawdzięcza wysokiemu stężeniu polifenoli: związków przeciwutleniających i przeciwzapalnych (antocyjany). Kapusta obfituje również w glukozynolany, przekształcane w organizmie w izotiocyjaniny wykazujące specjalne właściwości detoksykacyjne i antynowotworowe.

Analizy naukowe prowadzone w połowie XX w. potwierdzają ponadto, że doskonałe właściwości lecznicze ma sok z kapusty, który nie tylko wspomaga leczenie wrzodów żołądka, ale przynosi też korzyści całemu przewodowi pokarmowemu człowieka. Współczesne badania dowodzą, że zawiera on składniki odżywcze, które wspomagają regulację populacji bakterii Helicobacter pylori. Bakterie te zasiedlają żołądek w normalnych warunkach, jednak w pewnych wypadkach ich produkcja może być zbyt duża, a to prowadzi do wrzodów dwunastnicy lub żołądka.

Warto pamiętać, że właściwości lecznicze kapusty są bardzo szerokie i – co ważne – zależą od sposobu jej przygotowania!

PRZECZYTAJ TEŻ:
Sok z kapustySok z kapusty – pij na zdrowie
StressFree