Pomyśl, ile czasu poświęcasz każdego dnia na zastanawianie się nad tym, co będzie jutro, za tydzień czy 10 lat? Jak wiele godzin marnujesz rozpamiętując przeszłość, na którą już nie masz wpływu?

Pomimo tego, że tak naprawdę żyjemy tu i teraz – bardzo trudno nam skupić się na teraźniejszości… Ogromne pokłady energii i uwagi kierujemy bowiem na to, co już się wydarzyło, albo co może się wydarzyć (choć wcale nie musi). Ciągle zapominamy o tym, że to właśnie dziś bierzemy udział w tworzeniu swojej własnej przyszłości i tak naprawdę, tylko dziś możemy wpływać na jej kształt. Nie odkładajmy możliwości cieszenia się życiem na jakieś bliżej nieokreślone jutro.

Trzeba rozliczyć się z przeszłością, spotkać z nią, przebaczyć, wyciągnąć wnioski – bywa to bolesne, ale potrzebne. Dzięki temu mamy szansę zostawić za sobą często bardzo ciężki bagaż, sprawić, że rany będą mogły zacząć się goić, a nasza uwaga przestanie koncentrować się na minionych wydarzeniach.  

Tu i teraz – uważność

Codzienne zabieganie nie sprzyja temu, by nasze myśli mogły się zatrzymać, rozejrzeć i skupić na tym, co jest wokół nas, czego doświadczamy w danej chwili; by do naszego umysłu dotarły szczegóły; byśmy mogli zacząć dostrzegać to, co często mijamy, ale tego nie widzimy; doceniać, cieszyć się małym szczęściami, które są naszym udziałem. Z czasem przychodzi nam to coraz trudniej – pęd życia zabija uważność, a tym samym radość życia. Można ją jednak ćwiczyć:)

KURSY ONLINE:
mindulfnessStrefa Mindfulness
Kompleksowy trening uważności w różnych aspektach życia
Sprawdź!

1) Uważna droga do pracy. Tyle razy już nią szedłeś, że tak naprawdę na nic już nie zwracasz uwagi… idziesz zatopiony w myślach – często są to zapewne zmartwienia i obawy. Zamiast zajmować się nimi koncentruj uwagę na ludziach i tym, co mijasz… Jakie kolory teraz królują? Co się dzieje z przyrodą? Ludzie są posępni, a może uśmiechnięci? Staraj się dostrzec jak najwięcej szczegółów. Zapewne się okaże, że za rogiem otworzyli ciekawy lokal, który warto odwiedzić; na słupie wisi reklama np. kursu tańca, czy innych zajęć w twojej okolicy, które mogą cię zainteresować.. i stać się nową pasją.

2) Uważna rozmowa. Trudno o jakiekolwiek dobre relacje z drugim człowiekiem bez niej. Jeśli w czasie rozmowy nasze myśli błądzą, tak naprawdę "nie słyszymy" skierowanego do nas komunikatu. Starajmy się  – gdy z kimś rozmawiamy – stworzyć dobre warunki do tego, by "usłyszeć". Najlepiej w tym czasie wyłączyć TV, nie bawić się komórką, odejść od komputera, nie zajmować się innymi czynnościami niż uważne słuchanie, wymiana zdań.

3) Pisanie pamiętnika. Bardzo przydatne, jeśli chcemy żyć świadomie Pisanie pamiętnika – dlaczego warto pisać?

4) Wyłącz się. Co jakiś czas warto usiąść i spróbować nie robić nic (przynajmniej, na ile to możliwe)… To może być dziwne uczucie szczególnie, jeśli ciągle jesteś czymś zajęty – siedząc wygodnie na fotelu po prostu siedź, koncentrując się na tym, co Cię otacza, niech to też będzie taki czas z sobą samym;) okazja do refleksji nad teraźniejszością. 

5) Postaw na praktykowanie slow life. Wydaje nam się, że im więcej będziemy mieć, im więcej zrobimy w krótszym czasie, tym nasze życie będzie lepsze, szczęśliwsze, pełniejsze. Okazuje się, że często całkowicie się to nie sprawdza. Przestajemy żyć tu i teraz… stajemy się maszynką do realizacji celów, których sensu sobie nawet nie uzmysławiamy. Warto przeczytać: Powolne życie… szczęśliwe życie?Mniej znaczy więcej. Carl Honoré o wartości slow life!, Niewolnicy miast

Podejmij decyzję…

Chcesz żyć w iluzji? W świecie myśli, które tworzą ponury, wirtualny świat w twoim umyśle? Zatrzymaj się, zastanów… może pora wrócić do teraźniejszości?