Dzwoni budzik „nie! Znowu muszę wstać do pracy !!!” Po zdjęciu jednej nogi z łóżka i zobaczeniu, że kapcie stoją nierówno dopada Cię furia. Starasz się opóźnić moment wyjścia z domu do… tej pracy. Gdy już się do niej dowleczesz – siadasz przy biurku. Na monitorze komputera widzisz ogromną ilość nieprzeczytanych maili – chce Ci się krzyczeć i płakać z rozpaczy. Czy grozi Ci wypalenie zawodowe?

Co to jest wypalenie zawodowe?

Wypalenie zawodowe to ten stan, gdy widzimy, że praca przestaje dawać nam satysfakcję. Mamy poczucie, że stoimy w miejscu i nie rozwijamy się zawodowo. Na skutek ciągłego stresu wynikającego ze zbyt dużej liczby zadań czujemy się również przepracowani i niezadowoleni z wykonywanego zajęcia, mimo że jeszcze do niedawna sprawiało nam ono przyjemność.

Według Christiny Maslach – profesor psychologii Uniwersytetu Berkeley istnieją 3 składniki zawodowego wypalania się:

  • emocjonalne wyczerpanie – uczucie pustki i odpływu sił wywołane nadmiernymi wymaganiami psychologicznymi i emocjonalnymi, jakie stawia przed pracownikiem praca (bądź sam stawiał sobie takie nierealistyczne wymagania wobec własnych możliwości)
  • depersonalizacja – poczucie bezduszności, bezosobowości, cyniczne patrzenie na innych ludzi, obniżenie wrażliwości wobec innych
  • obniżenie oceny własnych dokonań – poczucie marnowania czasu i wysiłku na swoim stanowisku pracy

Jak rzeczywistość może Cię wspierać?

Rzeczywistość to wszystko, co istnieje wewnątrz i na zewnątrz nas. Żeby w pierwszej kolejności zobaczyć, co dzieje się z nami w przypadku naszych myśli, emocji, ciała oraz jak praca wpływa na nas negatywnie – dobrze byłoby zatrzymać się i zobaczyć, jak wygląda nasza rzeczywistość tu i teraz.

KURSY ONLINE:
8 razy Odporność dla Firm8 razy O
Program stworzony do walki ze stresem
Sprawdź!

Jeśli jesteś niezadowolony i widzisz, że nic nie daje Ci radości, to bez weryfikacji mapy własnej rzeczywistości i zbudowania planu działania – pierwszy krok w stronę zmiany może być ograniczony w ilości dowodów, które możesz sobie sam dostarczyć. Dowodem będzie dla Ciebie informacja z poziomu myśli, emocji lub ciała.

Zrób plany gry w trzech krokach

Umiejętność słuchania siebie jest pomocna w radzeniu sobie ze stresem w pracy. Jeśli spojrzymy na następujący model: myśl jest energią, która kreuje rzeczywistość, to możemy w trzech krokach zatrzymać się i zbudować mapę swojej rzeczywistości. Czyli:

  • Krok I: zauważ i nazwij swoje myśli
  • Krok II: zauważ i nazwij swoje emocje, które stoją za tymi myślami
  • Krok III: zobacz, jak te emocje czujesz w ciele

Co możesz zrobić teraz?

Weź kartkę papieru i na skali od jednego do dziesięciu zaznacz, jak w poniższych elementach wygląda Twoja rzeczywistość:

 

Cel
Mam jasno określone cele i priorytety jeśli chodzi o pracę zawodową. Wiem, że to co robię teraz jest tym na czym mi zależy. Lubię to robić i jest to dla mnie interesujące.

Rozwój
Mam świadomość tego, co interesuje mnie w mojej pracy i jakie dodatkowe kursy i szkolenia mogłyby być pomocne w tym, aby samodzielnie postawić sobie też wyzwania zawodowe.

Tydzień pracy
Potrafię tak zaplanować swój kalendarz, aby znaleźć w ciągu dnia czas na pracę i na to czym chcę się zajmować po za pracą. Dbam o to, żeby mój tydzień pracy nie przekraczał 40 h tygodniowo.

Przerwa
W trakcie intensywnych zadań zawodowych potrafię raz na godzinę zrobić sobie przerwę 5 minutową. Wówczas odrywam swój wzrok od komputera lub idę zrobić sobie herbatę. Biorę wtedy głęboki oddech i odciążam swój umysł od natłoku myśli.

Atmosfera
Potrafię razem z osobami, z którymi pracuję śmiać się i żartować z tematów, które ogólnie wywołują uśmiech na ludzkich twarzach. Gdy ktoś się do mnie uśmiecha to również potrafię to zauważyć i zrewanżować się tym samym. Dbam o to, żeby poczucie humoru pomagało nam czasami w ciężkich sytuacjach w zespole.

Urlop
Umiem tak zaplanować swoją pracę, że przynajmniej raz w roku przez okres dwóch tygodni odpoczywam poza domem. Dodatkowo w ciągu roku mam również możliwość spędzenia krótszego urlopu np. tygodnia na wyjeździe.

Sen
Poświęcam na sen 7 – 8 godzin na dobę. Dbam również o to, żeby mój materac był wygodny, pościel pachniała świeżością, a pomieszczenie w którym śpię było wywietrzone i ciche.

Ruch (aktywność fizyczna)
Poświęcam min 2 – 3 razy w tygodniu 30 min. na aktywność fizyczną. Jeśli jest ładna pogoda to spaceruję. Jeśli warunki atmosferyczne temu nie sprzyjają to mam swoją ulubioną aktywność np.: siłownia, rower, pilaste, aerobik, taniec.

Otoczenie
Dbam o to, żeby w moim otoczeniu pojawiały się kwiaty i zielone rośliny.

Hobby
Mam swoje hobby i w ciągu tygodnia potrafię znaleźć na nie czas po pracy.

 

Zobacz teraz jakie otrzymałeś rezultaty. Jeśli w przeważającej ilości odpowiedzi pojawił się wynik poniżej 5, to może warto zatrzymać się i zastanowić – "Czego tak naprawdę chcę dla siebie teraz? Czy nadal chcę iść tą ścieżką – czy też może jest to dobry moment na wprowadzenie jednej lub kilku zmian do mojej obecnej rzeczywistości?".