Tak przywykliśmy do plastiku, że coraz trudniej przypomnieć nam sobie czasy, gdy lalek się nie kupowało (bo nie było gdzie, ani za co), tylko robiło własnoręcznie z resztek materiałów. Zabawka taka była bardziej przyjacielem, niż przedmiotem, który rzuci się później w kąt. Szmaciana lalka stanowiła wartość i przechowywano ją niczym największy skarb nawet, gdy dziecko dawno już wyrosło.
Pani Renata Jęchorek zajmuje się robieniem lalek (zwanych Organic Dolls) od dwóch lat. Pasja ta zrodziła się u niej m.in. z inspiracji starym pajacykiem, który jest w jej posiadaniu i ma ponad 70 lat. Jest to lalka z historą – kiedyś była wiernym przyjacielem i towarzyszem zabaw jej taty. Jak wspomina Pani Renata – "Chciałam go jakoś odnowić, ale zamiast odnowienia powstała moja pierwsza lalka waldorfska. Robótki ręczne były zawsze moją pasją, i jak się okazało – umiejętności te bardzo przydały mi się przy tworzeniu lalek ".
Czym charakteryzuje się lalka waldorfska?
Renata Jęchorek – Można powiedzieć, że jest to lalka nauczyciel, przyjaciel – dzięki niej dziecko uczy się, jak opiekować się drugą osobą, troszczyć się i dbać o nią. W przedszkolach waldorfskich dzieci uczą się poprzez naśladowanie osoby dorosłej, obserwację, zabawę twórczą, doświadczenie. Lalka waldorfska jest obrazem człowieka, powinna dawać poczucie prawdziwego życia (ponieważ dzieci często bawią się w dorosłych, naśladując mamę czy tatę).
Ich mimika jest neutralna, tak więc dziecko, które bawi się taką lalką musi sobie samo wyobrazić czy lalka jest uśmiechnięta, czy zasmucona; są dzieckiem dziecka, wyjątkowym przyjacielem na całe dzieciństwo. Pobudzają wyobraźnię, uczą odpowiedzialności, rozwijają wrażliwość dziecka, ułatwiają wyrażanie emocji, kształtują uczucia i duszę.
Jak powstaje lalka waldorfska?
Renata Jęchorek – Lalki te szyje się ręcznie z użyciem surowców naturalnych. Każda z nich jest inna, niepowtarzalna, wykonana w jednym egzemplarzu. Powstanie lalki to pracochłonny proces.
- Pierwszym etapem jest uformowanie głowy, tułowia z runa owczego i gazy.
- W następnej kolejności obszywa się głowę materiałem, z którego jest zrobiona cała lalka.
- Szyję rączki, które mocuje się do korpusu z gazy.
- Wypycham nogi i obszywam materiałem korpus z głową i rączkami.
Materiał jest bardzo wytrzymały – bawełna o cielistym kolorze, produkowany na potrzeby osób, które szyją lalki.
Od niedawna robię też lalki szmacianki z malowanymi buziami, są mniej pracochłonne, ale również wyjątkowe.
Teraz zbliżamy się do etapu gdzie haftujemy włosy i buzię, lalka dostaje ubranka. W tym momencie osoby, które chcą zamówić lalkę mogą zasugerować, jak ma wyglądać, jakiego koloru ma mieć włosy, oczy czy ubranka. Staram się, aby w końcowym etapie lalka była wykonana z naturalnych materiałów, wełny, bawełny, lnu, filcu – dotyczy to również ubranek.
Lalki z duszą – przytul mnie
I jak się tu nie zakochać w takich lalkach? Ciepłe, rozwijające fantazję, z emanującym z nich spokojem. Takie szmaciane lalki są z pewnością dużo lepszym pomysłem na zabawkę dla dziecka, niż plastikowe Barbie. Czy dla chłopca, czy dziewczynki – mięciutkie przytulanki występują bowiem w formie męskiej i żeńskiej;)
A gdyby ktoś marzył o czymś specjalnym, spójrzcie tylko na tego konika na patyku, który wzbudza tyle pozytywnych emocji i entuzjazmu, że wielu dorosłych z rozmarzeniem myśli "Szkoda, że już dzieckiem nie jestem!", a na usta ciśnie im się "Wio koniku, wio!!!"
Dziękujemy Pani Renacie za opowieść o swojej pasji i udostępnienie pięknych zdjęć. Więcej przykładów lalek waldorfskich możecie zobaczyć na blogu Pani Renaty Lalki Waldorfskie/Organic Dolls